Menu
TOPZINE.cz
Hudba

10 intepretů, které si před smrtí musíte poslechnout: Kraftwerk i Björk

Jakub Jarolímek

Jakub Jarolímek

17. 4. 2013

V dnešní době jsme obklopeni spoustou hudebního materiálu, chceme-li však hledat opravdové ikony, od kterých dnešní hudebníci čerpají inspiraci, musíme se přenést o pár desetiletí zpět. A právě v tomto seznamu naleznete desatero umělců, které si žádný milovník kvalitní hudby nemůže nechat ujít.

FOTO: Kraftwerk

Kraftwerk vystupují i po více než čtyřiceti letech existence. Zdroj: oficiální facebook skupiny

Louis Armstrong

Nejen příznivci jazzu si při vyřknutí jména Armstrong vybaví proslulého amerického zpěváka a trumpetistu, přezdívaného také Satchmo. O jeho existenci do osmnáctého roku života údajně neexistuje žádný doklad, proslavil se až působením v souboru Kid Ory’s Brown Skinned Babies.

S diskografií čítající nespočet singlů a více než tucet alb zůstává již přes půl století jeho nenapodobitelný hlas synonymem pro kvalitní jazz. Dodnes se můžeme setkat se skladbami jako What a Wonderful World například na vánočních kompilacích.

Spice Girls

Pětice krásných dívek patřila v devadesátých letech k nejúspěšnějším skupinám, a dokonce byla označena jako nejlépe prodávaná dívčí skupina všech dob.

Za sedm let svého působení dívky vydaly tři úspěšná studiová alba, načež kvůli neshodám začaly dobývat hudební svět každá po svém. Po šestileté pauze přišel v roce 2007 jednorázový comeback v podobě dvou nových singlů a výběrového alba nejlepších hitů.

Ovšem většího úspěchu se výběrovka s názvem Greatest Hits dočkala až po společném vystoupení skupiny na letních olympijských hrách v Londýně roku 2012, kdy se kompilace umístila na žebříčcích hitparád po celém světě.
Ne nadarmo byly Spice Girls označovány jako nejúspěšnější britská kapela od dob Beatles; vždyť spojení brilantních vokálů s rozmanitou hudební produkcí má dodnes posluchačům co nabídnout.

Kraftwerk

V sedmdesátých letech s nástupem počítačů začaly i hudební kapely experimentovat s elektronikou a jednou z nejznámějších je v tomto směru bezesporu německá skupina Kraftwerk. Charakterističtí pro své robotické zvuky dali neodmyslitelně základ dnešní moderní elektronické taneční muzice.

Po více než čtyřiceti letech působení kapela stále vystupuje, přestože se její členové již několikrát vystřídali.

Se svými deseti studiovými alby se umístili na žebříčcích nejen německých hitparád, se singlem The Model se jim podařilo dobýt první příčku v Británii. Naprosto originální přístup k tvorbě inspiroval desítky interpretů, ke kterým patří například i New Order či Björk.

Public Enemy

Americká hiphopová formace Public Enemy, založená roku 1982 na Long Islandu, patří k nejvýznamnějším skupinám v tomto žánru. Jak napovídá již samotný název, který lze přeložit jako veřejný nepřítel, texty jejich písní jsou charakteristické většinou politickou či společenskou kritikou.

Skupina se skládá ze tří celků: produkční sekce, taneční sekce a té nejproslulejší rapperské sekce v čele s hlavním představitelem Chuckem D.

K nejznámějším singlům kapely patří Bring the Noise, který se také dočkal několika cover verzí a dodnes slouží jako základ pro taneční remixy.

Björk

Islandská zpěvačka Björk Guðmundsdóttir na hudebním poli také není žádným nováčkem. Její působení se datuje od konce sedmdesátých let, kdy jeden z jejích učitelů hudby odeslal nahrávku islandské rádiové stanici a ta ji následně odvysílala.

Od té doby si prošla snad všemi hudebními styly od punku přes trip-hop až po klasický folk. Za svou produkci byla odměněna celou řadou prestižních ocenění a třináctkrát nominována na cenu Grammy.

Mimo hudební scénu působí Björk také úspěšně ve filmu.

The Beatles

Rock’n’rollová čtveřice brouků z Liverpoolu za dobu svého působení mezi šedesátým a sedmdesátým rokem minulého století rozpoutala hotovou mánii. Svého času členové kapely udávali styl a určovali trendy, není se tedy čemu divit, že jsou dodnes označováni za nejvlivnější, komerčně nejúspěšnější a kritiky nejuznávanější kapelu v historii populární hudby.

Veškeré jejich úspěchy by vystačily na samostatný článek, vždyť jen ve Velké Británii vydali čtyři desítky různých singlů či desek, které dosáhly na první místa hitparád, o zbytku světa nemluvě. Pokud se o nějaké muzice dá říci, že nikdy nezestárne, je to právě ta od Beatles.

Nina Simone

Americká hudební skladatelka a jazzová zpěvačka Eunice Kathleen Waymonová, známá pod svým uměleckým pseudonymem Nina Simone, se do hudebních dějin vepsala zejména díky neobvykle velkému hlasovému rozsahu, který využívala při svých emocionálně procítěných písních.

Řada významných umělců, jako například Amanda Palmer, se nechala slyšet, že zdrojem jejich inspirace je mimo jiné právě Nina Simone. Její odkaz také nadále přežívá nejen v cover verzích a remixech, ale originální skladby můžeme slyšet i v nových filmech, seriálech či reklamách.

The Rolling Stones

Přestože tuto anglickou rockovou kapelu založil v roce 1962 kytarista Brian Jones, jejím nejznámějším představitelem se později stal zpěvák a textař Mick Jagger. Za více než půl století působení se v kapele vystřídala celá řada členů, přičemž někteří z nich podlehli fenoménu šedesátých let, drogám.

Z jejich více než stovky singlů, bezmála tří desítek studiových alb či více než třicítky kompilací si určitě každý posluchač vybere svůj oblíbený hit. Za zmínku určitě stojí singl Sympathy for the Devil z konce šedesátých let či Satisfaction z počátku let sedmdesátých.

Frank Sinatra

Další významnou osobností z oblasti jazzové a swingové hudby není nikdo jiný než Frank Sinatra. Zpěvák a herec z New Jersey se již v mládí pod vlivem Binga Crosbyho, kterého znal z rozhlasu, rozhodl pro svou pěveckou kariéru a zanedlouho poté již zpíval v prvním orchestru.

Během svého působení získal deset cen Grammy, šestnáct ocenění zpěváka roku či šest cen osobnost roku. Hudební kritici na jeho účet nikdy chválou nešetřili, kupříkladu jej označili za největší hlas dvacátého století či toho nejlepšího hudebního interpreta, kterého tato země kdy zplodila.

ABBA

Za názvem této proslulé kapely stojí počáteční písmena křestních jmen čtveřice švédských hudebníků, kteří na počátku sedmdesátých let minulého století rozpoutali obrovskou vlnu melodických disko rytmů.

Jejich kariéra se začala psát roku 1974, kdy se svou skladbou Waterloo zvítězili v soutěži Eurovize, poté už netrvalo dlouho a jejich hity dobíjely žebříčky všech světových hitparád.

V současnosti se řadí k nejúspěšnějším kapelám v historii populární hudby, o čemž svědčí nejen fakt, že třicet let po rozpadu kapela stále prodává okolo tří milionů alb ročně, ale jejich chytlavé hity je možné stále slyšet v rádiu a dodnes se jimi nechávají producenti inspirovat.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 intepretů, které si před smrtí musíte poslechnout: Kraftwerk i Björk