Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

10 ikonických módních bot, které lidé milovali, nenáviděli a hlavně nosili

Jaké boty byly trendy v 60. letech, které určovaly styl v osmdesátkách a bez kterých si ženy nedokázaly představit svůj život na počátku nového tisíciletí? Podívejte se s námi na postupný vývoj bot a historii té nejikoničtější obuvi.

ikonicke boty

Kozačky

Dnes patří kozačky ke stálicím mnoha žen. Jejich historie sahá až k Eskymákům, kteří boty potažené zvířecí kůží nosili jako ochranu před nepříznivým počasím. O pár set let později byly kozačky běžnou výbavou vojáků, kteří vysoké boty nosili hlavně k jízdě na koni a do bojů. Až do 60. let se jednalo o čistě praktické boty, které neměly s módou zhola nic společného. To se však změnilo s nástupem nových materiálů, sexy provedení a zajímavých barev.

Boty na platformě

Botky na bytelné platformě zažily nejsilnější období v 70. letech. Příznivci taneční hudby bez ohledu na pohlaví je obouvali na diskotéky a další noční akce. Výrobci je zdobili veselými výšivkami, kamínky a třpytkami v nejrůznějších barvách.  Mánie kolem platforem byla tak silná, že kdo tyto módní boty neměl, jako by ani neexistoval. Platformy jsou oblíbené i dnes. A pokud si vyberete kousek s nižší podrážkou, budete se až divit, jak jsou pohodlné.

Do lodiček s ponožkami

V osmdesátkách frčely barevné sexy lodičky, do kterých ženy nosily zářivé neonové ponožky. Tato nebezpečná kombinace vystřelila nositelku bot přímou čarou až do módního nebe. Ponožky v otevřených botách se nosí i dnes. Mezi nejznámější rebelky milující tyto ikonické boty patří Miley Cyrus, Rita Ora, Rihanna a raperka Iggy Azalea.

Martensky

Devadesátá léta patřila botám značky Dr. Martens. Vysoké šněrovací boty s tvrdou podrážkou dosáhly velké přízně rockerů, punkerů, skinheadů, motorkářů i obyčejných lidí. Oblibu si přitom drží dodnes, a to zejména díky své odolnosti, pevnosti, univerzálnosti a drsnému vzhledu.

Baleríny

Historie nízkých balerínek je poměrně dlouhá. První zástupce začaly dámy obouvat už ve 30. letech. Pořádný boom však baleríny zažily až v 21. století. A jelikož jsou tyto střevíčky velmi pohodlné a kombinovatelné s formálním i neformálním oblečením, ženy je milují dodnes. K dostání jsou různé typy, barvy, vzory i materiály. Nejčastěji se setkáte s balerínkami textilními, koženými či koženkovými nebo plastovými.

Zaujala vás historie milovaných i nenáviděných bot? Pěkně zpracovanou infografiku se všemi ikonickými botami na časové ose najdete na webu eobuv.cz.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

10 ikonických módních bot, které lidé milovali, nenáviděli a hlavně nosili