Menu
TOPZINE.cz
Hudba

10 hitů Depeche Mode, které by na koncertu v Praze měly zaznít

Vojtěch Tkáč

Vojtěch Tkáč

20. 1. 2014

Jedna z nejpopulárnějších kapel přelomu století vystoupí 10. února v pražské O2 areně. Britské synthpopové legendy Depeche Mode přivezou do Česka poslední album Delta Machine, ale i nespočet starších hitů. Přinášíme seznam 10 písní, které by určitě měly zaznít.

FOTO: Depeche Mode

Legendární Depešáci se do Prahy vracejí po necelém roce. Naposledy tu zahráli v červenci loňského roku. Zdroj: Echo Promotion

Informace ke koncertu:
Vystoupí: Depeche Mode
Datum: pondělí 10. února, otevření areálu v 17:00
Místo: O2 arena (Českomoravská 2345/17, Praha 9)
Vstupenky: od 1.290 do 1.790 korun.

10. Dream On

Minimalistická skladba Dream On dosáhla na začátku nového milénia nejrůznějších ohlasů. Většina kritiků se ovšem shodla na tom, že kapelu prezentuje v mnohem vyrovnanějším a klidnějším zvuku než tomu bylo v dekádě předchozí. 90. léta totiž Depeche Mode prožili převážně v hádkách a drogovém opojení. Píseň bodovala už jako singl, první příčku hitparád obsadila v Německu, Švédsku, Dánsku či Španělsku.

9. I Feel You

V roce 1993 světu vládla Nirvana a žánrový fenomén zvaný grunge. Ve stejném roce přicházejí Depeche Mode s temným albem Songs of Faith and Devotion. Frontman Dave Gahan tehdy prožíval extrémně obtížné chvíle. Nejdříve infarkt přímo na pódiu v New Orleans a o dva roky později dokonce pokus o sebevraždu. I Feel You představuje ‚Mode v nezvyklém rockovém zvuku s úchvatnou kytarovou rázností, která byla pro počátek devadesátek tak typická.

8. Just Can’t Get Enough

Možná nejveselejší hit z dílny Depeche Mode. Jedná se o druhý singl z debutové desky Speak and Spell, se kterou v roce 1981 začal Gahan a spol. dobývat Velkou Británii. Kultovní Just Can’t Get Enough hrají Depešáci dodnes, možná jako připomenutí rané nevinnosti a optimismu. V kontextu s pozdější pochmurnou tvorbu jde o úsměvnou záležitost.

7. Precious

Skladatel a kytarista Martin Gore většinou neprozrazoval hlavní myšlenky svých písní, zde však udělal výjimku. Precious popisuje Goreův rozvod s tehdejší manželkou, a to převážně z pohledu jejích dětí. Smutná skladba se roku 2005 dostala do první desítky singlů v mnoha zemích nevyjímaje Spojené státy a domovskou Velkou Británii.

6. Policy Of Truth

Synthpopová lahůdka, která se dočkala mnohých remixů a coveru, ve své době patřila ke stálicím amerických tanečních parketů. Jeden z nejchytlavějších a nejvíce charakteristických songů kapely, jež neodmyslitelně patří do hudební elity devadesátých let. Videoklip k Policy Of Truth tvořil uznávaný režisér a nepsaný člen Depeche Mode Anton Corbijn.

5. Everything Counts

Everything Counts můžeme v mnoha ohledech označit za mezník Depeche Mode. Jde o první píseň, ve které kromě Gahana zpívá samostatně i kytarista Gore, a to velice povedený refrén. Tato nakažlivě chytlavá písnička, ve které skupina přešla k více lyrickým textům, vznikala v roce 1983, jenž pro Depešáky značil počátky slávy a první vyprodané stadiony.

4. Heaven

Jednoznačně nejvetší hit z poslední řadovky Delta Machine, kterou ‚Mode vydali před rokem. Přestože se většina světových médií shodla, že novinka nevyobrazuje kapelu v úplně nejlepší formě, singl Heaven sklízí u fanoušků úspěchy. Například na YouTube si klip k písni pustilo téměř 12 miliónů lidí.

„Chtěli jsme docílit toho, aby se lidé při poslechu nové nahrávky cítili dobře a dosáhli klidu v duši. Myslím, si že album má své kouzlo,“ komentuje třináctou desku kytarista Gore.

Udělejte si názor sami, avšak v songu Heaven dokázali Depeche Mode šikovně propojit zvuk své největší slávy s prvky současného synthpopu.

3. Never Let Me Down

Mnoho lidí považuje Never Let Me Down za jednu z nejpestřejších skladeb rané tvorby kapely. Aby ne, dočkáme se zde neskutečně úderné synthpopové melodie, typického osmdesátkového beatu a hlavně zvuků orchestru na konci skladby. Song Never Let Me Down se ovšem proslavil především svou energií živě na koncertech a mezi fanoušky patří k těm nejoblíbenějším. Synchronizované mávání rukama Gahana a fanoušků je dnes již klasika.

„Z Never Let Me Down Again mám vždycky husí kůži, ne všechny naše písně na mě takhle působí. Jedna z nejšílenějších skladeb Depeche Mode,“ komentuje Gahan.

2. Personal Jesus

Každý člověk s alespoň minimálním hudebním přehledem někdy v životě slyšel pecku Personal Jesus. Pokud ne v originální verzi Depeche Mode, tak jako neméně známou předělávku Marilyna Mansona nebo Johnnyho Cashe. Notoricky známá skladba s nekonečnou trvanlivostí, která v roce 1989 zněla nadčasově a dnes zní stále svěže.

Mráz na zádech naskakuje hned při úvodním pokřiku „Reach out and touch faith“, který se ostatně nese celou písní a dodává ji patřičnou gradaci. Jako ukazatel kvality ovšem nejlépe poslouží redakce prestižního amerického magazínu Rolling Stone, která zařadila Personal Jesus do svého výběru 500 nejlepších skladeb všech dob.

1. Enjoy The Silence

Enjoy The Silence v sobě nese naprosto všechny přednosti a kvality ‚Mode. Mistrovské dílo s perfektními vokály, velkolepým refrénem, neopakovatelnou synťákovou melodií a celkovým nádechem pompéznosti. Má v sobě taneční energii, nádech romantické balady i rockové pecky, která zboří stadión.

Tak jako Satisfaction od Rolling Stones, Wonderwall od Oasis nebo Love Will Tear Us Apart od Joy Divison – Enjoy The Silence ztělesňuje kapelní hit Depeche Mode, jaký vzniká jen jednou za kariéru. První dvě skladby našeho výběru vyšly na albu Violator, jež je často považováno za nejlepší depešácký počin. Oprávněně, s Enjoy The Silence jim ležel hudební svět u nohou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 hitů Depeche Mode, které by na koncertu v Praze měly zaznít