Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Soudce Dredd: Prokletá země poznává zákon

Redakce

Redakce

17. 7. 2010

Po velkém jaderném konfliktu skončila planeta Země jako ukázkový příklad dystopie, s výjimkou několika obrovských měst jsou všude nehostinné planiny plné mutantů, divných zvířat a kultů. Na obyvatele metropolí dohlíží speciální jednotky soudců a vykonavatelů trestů v jednom. Nejslavnějším z nich je soudce Dredd.

Ilustrační foto. Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Dredd je u nás hodně známý zejména v komiksové komunitě zásluhou magazínu Crew, filmu se Sylvesterem Stallonem, ale také vinou několika ne příliš povedených alb.  Kniha jeho sebraných příhod Prokletá země tedy přichází do připraveného prostředí, na druhou stranu však přináší Dredda v původní černobílé podobě z konce sedmdesátých let. Rozdíl formální a obsahové stránky je patrný nejenom kvůli časové propasti mezi dosud vydanými příběhy, ale především odlišnému přístupu k samotnému komiksovému médiu. Podívejme se na to, co tyto slova znamenají v praxi.

Příběhy soudce Dredda původně vycházeli na pokračování ve slavném britském komiksovém týdeníku 2000 A.D., v každém čísle se z nich objevilo přibližně šest až osm stránek. Book Prokletá země je proto sestavený z desítek minipříběhů, které dávají dohromady dvě velké dějové linie Prokletá země a Den, kdy zemřel zákon, zbytek knihy vyplnilo několik samostatných příběhů a profily Dredda a jeho tvůrců z pera Jiřího Pavlovského.

Poznávací znamení příběhů z 2000 A.D., tedy malé kapitoly s vlastní minipointou, umožňují příběhu pádit dopředu a netahat se pompézními dvoustránkami, nebo přehnaně rozfázovanými akčními scénami, jak je tomu zvykem u sešitového mainstreamu nebo třeba mangy. Hodně je to znát třeba u příběhu Den, kdy zemřel zákon, kde se odehraje několik motocyklových honiček, které jsou podřízené příběhu, nikoliv obrazu. To ale neznamená, že by výtvarná stránka komiksů byla zanedbaná. Je klasická, bez ornamentálních výstřelků, ale také přehledná, dynamická a skvěle ilustruje beznadějnost pochmurného světa soudce Dredda.

V čele výtvarníků stojí klasik Brian Bolland, jehož batmanovský příběh Kameňák patří k ozdobám časopisu Crew z konce devadesátých let. Doplňuje ho třeba Dave Gibbons, lehce nevýrazný výtvarník, ale pokud si vzpomenete na monumentální komiks Watchmen – Strážci, který ilustroval pro Alana Moora, zcela přehlédnutelný rozhodně není.

Pod scénáři se sice objevuje několik jmen, ale důležitý je hlavně Pat Mills, tvůrce další klasické figury anglosaského komiksu Sláina, kterému brzo také vyjde v češtině samostatný book, a pak John Wagner. Chlápek, který psal tolik příběhů pro 2000 A.D., že aby to nebylo divné, používal spoustu pseudonymů. V této knize je jich hned několik.

Jak Mills, tak Wagner využívají naplno možnosti světa soudce Dredda. V příběhu Prokletá země jej posílají na záchrannou misi z obřího Mega City One do Mega City Two na mamutím transportéru, který snad ani není pod spoustou zbraní vidět. Velice dobře však pocítíte dobu, ve které komiks vyšel. Dredd má něco z drsňáků Clinta Eastwooda či Šíleného Maxe a k tomu dostane parťáka, notorického motorkářského padoucha, se kterým tvoří nesourodou dvojku, jak to známe z tzv. buddy movies.

Na rozdíl od prvního příběhu, druhá sága Den, kdy zemřel zákon už trochu pokulhává. Dredd je po návratu z nebezpečné mise obviněn z několika vražd, a tak se musí uchýlit do podzemí Mega City One, mezi spodinu, kterou by jinak asi posadil za katr. Dostane dalšího parťáka, tentokrát tupého, mouchami obletovaného svalovce, s nímž mu to ale už moc neklape. Spojení dochází dech po několika epizodách, ve kterých se cyklicky objevují pokusy o očištění Dreddova jména nebo záchranu města, jemuž nový vládce soudce Cal připravuje nehezký osud, po nichž vždy následuje úprk do podzemí k přípravě dalších plánů. Po chvíli to přestává být zábavné a příběh by si zasloužil zkrácení.

Book Soudce Dredd: Prokletá země nabízí za rozumnou cenu přes tři sta stran čtení anglosaské komiksové klasiky, která má blízko k pulpu, hard sci-fi a díky špalkovitosti umožňuje rozvíjet nejenom příběh, ale i postavy. Dojde také na potyčky s mutanty, obřími dinosaury, šílenými klany obývajícími nehostinné pustiny, nebo neméně pomateným soudcem Calem, jenž se rozhodl ovládnout město Mega City One. Jenže to by proti sobě nesměl poštvat hlavního hrdinu. Ačkoli by se mohlo zdát, že je Dredd jenom chodící, mlátící a střílející sbírka paragrafů oplácaná svaly, není to pravda. Díky tomu, že čeští vydavatelé sáhli až po druhé sebrané knize jeho příhod, čtenář dostane kromě zábavy také náhled pod pokličku slavné postavy, která není zcela černobílá. O úplně první Dreddovy komiksy však nepřijdeme. Pokud se série uchytí, časem vyjdou také.

Originální název: Judge Dredd The Complete Case Files 02
Název: Soudce Dredd – Prokletá země
Scénář: Pat Mills, John Wagner a Chris Lowder
Kresba: Brian Bolland, Dave Gibbons, Mike McMahon a další
Překlad: Pavel Švanda
Počet stran: 324
Vydal: CREW, Praha 2010
Doporučená cena: 389 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Soudce Dredd: Prokletá země poznává zákon