Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Sedmý Kazatel radí, jak zmasit úchyla z masokombinátu snadno a rychle

Redakce

Redakce

21. 3. 2011

Garth Ennis věrné čtenáře Kazatele dokáže napnout až k prasknutí. Nejen že v sedmém dílu vynechává osudy Tulip a Cassidyho, ale navíc servíruje pořádnou dávku perverzních postaviček a Jessi Custerovi staví do cesty pokušení – další ženu.  Spása, kterou Jesse nalezne, je trochu jiná, než by si představoval.

Ilustrace na obálce, autor: Glenn Fabry

Podtitul sedmého Preachera zní Spása, což může většinu fanoušků Kazatele navnadit na výrazný, ba rozhodující posun v zápletce celé ságy. Realita je však jiná. Pod lákavým názvem se skrývá městečko uprostřed pustin Texasu s honosným přízviskem. Právě zde se Jesse Custer usadí, když se tak nějak ze dne na den stane místním šerifem. Pohodlně se usaďte, začíná zcela nový příběh tak dobře známého Kazatele, ve kterém na nás čeká spousta násilí, úchyláků a jen několik málo známých postav.

Na Jesse Custera toho bylo v poslední době trochu moc, a proto je těžké mu odepřít nějaký ten odpočinek. V pohodlném šlofíčku na šerifské židli mu však brání úchylák Odin, který (aby toho nebylo málo) navíc vlastní monstrózní masokombinát. Jeho zaměstnanci pozvolna rabují poklidné městečko Spása a tyranizují zdejší bezbranné obyvatele. Co se dá dělat, Jesse musí vytáhnout pár starých trumfů a na zloduchy si pořádně došlápnout tak, jak to umí snad jedině on.

Navíc se v zorném poli hrdiny objevuje nová žena – asistentka šerifa Cindy, fešná slečna se zatraceně dobrou muškou a ostrým jazykem. Zápletku okoření ještě několik peprných postav, mezi které patří například Odinova přísná asistentka s nacistickými sklony nebo mírumilovně působící přistěhovalec, jenž však skrývá temnou minulost. O zajímavé charaktery u Gartha Ennise nikdy nebyla nouze, a to platí i pro sedmý díl Preachera.

Po přečtení sedmičky příběh zanechá rozporuplné pocity. Na první pohled je vše v pořádku, zdá se ale, že si scenárista potřeboval na chvíli oddechnout, a tak stvořil docela milý příběh o několika nečekaných setkáních. A jelikož zná čtenáře svých děl, zamíchal do toho hodně nechutností a sprostých slov. S odstupem tak Kazatel s podtitulem Spása tvoří jen slepou odbočku od hlavní linie ostatních dílů, která možná má svoje opodstatnění, ale budeme si na něj muset ještě chvíli počkat. Jesse Custer si prostě potřebuje všechno trochu srovnat v hlavě a čtenáři mají tu smůlu, že tomu musejí celou dobu přihlížet.

Drobné nedostatky ve smyslu a vyznění děje jako vždy dohání styl kresby, který se už pevně pojí se jménem Steva Dillona. Kromě zářivě žlutého nebe se celý příběh nese v chladnějších tónech, jednotlivé flashbacky jsou charakteristické vlastním barevným spektrem. Celá kniha je protkána ilustracemi od nezapomenutelného a vždy monumentálního Glenna Fabryho. V závěru navíc potěší ještě celoplošné ilustrace od Tima Bradstreeta, Johna McCrea, Douga Mahnkeho, Kierona Dwyera a dvojic Quesada-Palmiotti nebo Lee-Williams.

Samostatnost a nenávaznost v poměru k ostatním dílům u sedmého Kazatele trochu kazí dojem, jako celek však funguje dobře. A i když konec nevyvolává vykloubení čelisti, jako tomu bylo u mnoha předchozích dílů, zanechává Spása dobrý dojem. Pokud čtenář zamáčkne slzu kvůli absenci neodolatelného Cassidyho a svůdné Tulip, naskytne se mu příjemné počtení se standardní dávkou násilí a nechutností. I přes všechny nedostatky tohoto komiksu platí jediné – Jesse v nacistické uniformě si zkrátka nemůže nikdo nechat ujít.

Název: Preacher – Kazatel 7: Spása
Scénář: Garth Ennis
Kresba: Steve Dillon
Překlad: Štěpán Kopřiva
Počet stran: 256
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydalo: BB/art a CREW, Praha 2011
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sedmý Kazatel radí, jak zmasit úchyla z masokombinátu snadno a rychle