Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: My Fair Lady si získala diváky. V Olomouci opět září

Redakce

Redakce

12. 10. 2013

My Fair Lady v Moravském divadle Olomouc nadchla a pobavila diváky svou hravostí. Jedinečné a zábavné dílo je výsledkem režie a choreografie Gustava Skály.

Foto: My fair lady

Proměna ušmudlané květinářky v okouzlující dámu. Zdroj: Moravské divadlo Olomouc

Předloha muzikálu pochází z pera irského spisovatele.  George Bernard Shaw nazval své dílo Pygmalion podle antického sochaře, který ze slonovinové kosti vyřezal dívku, do níž se sám zamiloval. Sochaře v tomto případě představuje londýnský profesor fonetiky Henry Higgins a jeho dílem je proměna ušmudlané květinářky Elisy Doolittlové v okouzlující dámu společnosti.

Na začátku stojí sázka profesora Henryho Higginse s plukovníkem Pickeringem. Higgins se vsadí, že za šest měsíců dokáže udělat z prosté a obyčejné květinářky dámu na úrovni.

Elisa Doolittlová se tak rázem stává jakýmsi pokusným králíkem. Přestěhuje se do domu profesora Higginse a pod jeho vedením zlepšuje svou řeč. Co si však Henry Higgins neuvědomí, je fakt, že během té doby se z Elisy stane dívka znající svou vlastní cenu.

Teprve až poté, co od něj Elisa odejde, si zapřísáhlý starý mládenec Henry Higgins uvědomí, co pro něj znamenala, a svým hulvátským způsobem se ji snaží získat zpět.

Foto: My fair lady

Během proměny si Elisa uvědomí svou vlastní cenu.

Moravské divadlo Olomouc si na sebe vzalo nesnadný úkol. Člověk se neubrání jistému srovnávání především s filmovou podobou My Fair Lady, kdy hlavní roli ztvárnila kouzelná Audrey Hepburnová a profesora Higginse Rex Harrison, který za svůj výkon získal Oscara.

Zatímco roli Elisy Doolittlové zvládla herečka Lenka Kočišová bravurně, Henry Higgins v podání herce Petra Martínka postrádal věrohodnost samolibého a sarkastického londýnského profesora fonetiky.

Herecké výkony doprovázel baletní soubor Moravského divadla Olomouc. Taneční čísla skvěle dotvářela celkový dojem z představení. Choreografie byla veselá a nápaditá. Jediným mráčkem byl drobný nesoulad mezi tanečníky.

Foto: My fair lady

Herecké výkony doprovázeli tanečníci z baletního souboru Moravského divadla Olomouc.

Během celého představení znějí chytlavé tóny písní A. J. Lernera a F. Loewea. Herce doprovází orchestr Moravského divadla pod taktovkou dirigenta Miloslava Oswalda. A ačkoliv jsou písně zazpívané bezchybně, přeci jen jejich anglický originál vyzní lépe než český překlad.

My Fair Lady je muzikál, který oslovuje diváky všech generací již od doby svého vzniku v roce 1954. Ještě před svou premiérou se písně Chtěla bych tančit a V ulici, kde bydlíš ty dostaly do žebříčku hitparád.

Moravské divadlo Olomouc dokázalo okouzlit nejenom dospělé, ale i dětské diváky. Zaujalo zajímavě řešenou scénou, navrženými kostýmy a především strhujícím hereckým i pěveckým výkonem Lenky Kočišové, představitelky Elisy Doolittlové.

My Fair Lady, Moravské divadlo Olomouc, režie a choreografie: Gustav Skála, námět a texty písní: Alan Jay Lerner, hudba: Frederick Loewe, překlad: Ota Ornest, hrají: Lenka Kočišová, Petr Martínek, Ondřej Doležal, Petr Šíma a další

Hodnocení: 80 %

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: My Fair Lady si získala diváky. V Olomouci opět září