Menu
TOPZINE.cz
Apetit

RECENZE: Divadlo v Dlouhé má stmelený soubor. Rusák Oněgin o tom svědčí

Redakce

Redakce

18. 3. 2014

Oněgin byl Rusák je volným pokračováním bestselleru Hrdý Budžes spisovatelky Ireny Douskové. Divadlo v Dlouhé v roce 2008 poprvé uvedlo dramatizaci této knihy a dodnes s ní právem sklízí divácký úspěch. Má za sebou již 119 repríz.

FOTO: Veliká a Tesař

Veliká a Tesař jako spolužáci. Zdroj: Martin Špelda, DvD

Hlavní protagonistkou příběhu odehrávajícího se v 80. letech v Československu je gymnazistka Helena Součková. Ona a její spolužáci neustále narážejí na nesmyslnost komunistického režimu. Svobodu svého mládí si však nenechávají uzmout.

Ačkoliv je soubor Divadla v Dlouhé plný osobitých individualit, společně fungují jako jeden organismus. To se dá samozřejmě říci o všech jejich inscenacích, nicméně v Oněginovi tato skutečnost ještě více vyniká. Dobrou partu, kterou pojí společný pohled na situaci, herci vůbec nemusí hrát.

Helenu Součkovou ztvárnila Lenka Veliká. Jí i režiséru Janu Bornovi patří pochvala za to, jak Helenku herecky uchopili. Zdařile totiž navazují na Báru Hrzánovou v Hrdém Budžesovi. Povedlo se jim dokonale přesvědčit diváka, že z někoho, kdo v deseti letech vypadá a mluví jako Hrzánová, vyroste někdo, kdo vypadá a mluví jako Veliká.

Helenčinu kamarádku, svébytnou Jůlii Molovou, si zahrála Ivana Lokajová. Role výmluvné smolařky, která neví, jestli má dřív řešit problémy s křečky nebo s nešťastnou láskou, jí velmi slušela.

Pavla Havlíčka, dlouhovlasého rebela, ztvárnil Jan Vondráček. V hudebních číslech dokázal, že mu žádný žánr není cizí. Při rockové písni Dejvice se válel po jevišti, podstupoval nálety (míněno doslovně) urputných fanynek a ječel fistulí do mikrofonu – to vše se stoprocentním nasazením. Vedle toho píseň Variace na renesanční téma zazpíval s jemnocitnou něhou.

FOTO: Oněgin byl Rusák

Vondráček, Lokajová a Veliká jsou na koberečku u pana ředitele.

Nejen Vondráček exceloval v hudebních číslech, která povedeně prostupovala celou inscenací. Například Klára Sedláčková – Oltová komicky zparodovala Janu Kratochvílovou s písní V stínu kapradiny.

Inscenace je bohatá na vtipné detaily. Kouzelná je například pantomimická scéna, ve které si maturanti jeden po druhém vytahují číslo své otázky. Nemohu nezmínit Jana Vondráčka, který si vytáhne hned dvě a nehodící se spolkne.

Jakožto studentka potvrzuji, že herci i s odstupem let velice autenticky zahráli situaci před zkoušením, kdy lezou pod lavice, schovávají se za vlasy a následně si zhluboka oddychnou, když to na ně dneska nepadlo.

Povedeným fórkem je také postava zpruzeného číšníka, kterého si zahrál Čeněk Koliáš. Poněkud zbytečná mi přijde ovšem jeho další postava – úchyl v parku, který se snaží zaujmout Helenku a Jůlii. To, jak úchyl dívky vůbec nevyvede z rovnováhy, je sice vtipné, ale celá situace by tam vůbec nemusela být.

Pochvalně hodnotím i aktivní zapojení diváků do děje. Publikum má totiž v rámci prvomájových oslav skandovat budovatelská hesla. Diriguje je Miroslav Hanuš alias cholerický ředitel gymnázia Bauch. Je jen stěží uvěřitelné, že při svých výstupech neutrpěl srdeční záchvat.

Ti, kteří knihu Oněgin byl Rusák již přečetli a váhají, zda inscenaci navštívit, se vůbec nemusí bát. Naopak. Autorkou scénáře je sama Irena Dousková ve spolupráci s Janem Bornou. Inscenace tedy zachycuje nejzásadnější okamžiky knihy, vystihuje její atmosféru i výpověď a dojem z textu jen podtrhuje.

Oněgin byl Rusák, Divadlo v Dlouhé, autoři: Irena Dousková, Jan Borna, režie: Jan Borna
Hrají: Lenka Veliká, Ivana Lokajová, Martin Veliký, Jan Vondráček, Pavel Tesař, Martin Matějka, Magdalena Zimová, Klára Sedláčková – Oltová, Michaela Doležalová, Arnošt Goldflam, Marie Turková, Miroslav Hanuš, Čeněk Koliáš, Naďa Vicenová, Jiří Wohanka a další

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Divadlo v Dlouhé má stmelený soubor. Rusák Oněgin o tom svědčí