Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Bibliotheque Pascal. Na obchod s bílým masem je třeba upozornit

Jan Novotný

Jan Novotný

3. 10. 2010

O obchodu s lidmi slyšel asi každý. Lámali jste si však někdy hlavu nad tím, jak tato nebohá kořist vlastně končí? Možná bych byl rád, kdyby mi onen fakt unikl. Režisér Szabolcs Hajdu nám opravdu drastickým způsobem servíruje, kam až může zajít zvrácenost tohohle byznysu. Tfuj!

Vibrátor? Zásadně růžový, Zdroj: distributor filmu

Jak si vůbec někdo mohl dovolit spojit něco tak nevinného jako pohádku a takovou nelidskost v jeden celek? Ani bych se nedivil, kdyby sám Hajdu nevěděl, jestli snímek diváka urazí a půjde mílovým krokem ke dnu, nebo se zalíbí a podaří se zopakovat úspěch z roku 2006 – toho léta se představil svým prvním veledílem Bílé dlaně. A verdikt? Klobouk dolů, ono se to pravdu povedlo.

Anti-útěkářský snímek natočený v maďarsko-německo-britské koprodukci patří k nejzajímavějším evropským filmům poslední doby, o čemž svědčí i jeho nominace na prestižní cenu Evropského parlamentu LUX. Drama s prvky magie, tragikomedie i thrilleru vypráví o hlavní hrdince jménem Mona, která se snaží velice vstřícnému úředníkovi na sociálce povyprávět svůj příběh. Chce totiž získat zpět do péče svou malou dcerku, kterou nechala u tety, když se vydala na Západ hledat štěstí. Jsme svědky strhujícího příběhu dívky, která se na vlastní kůži přesvědčila o tom, že životní problémy se geografickým přesunem nevyřeší.

Útok na city aneb povedené sdělení

Útok na divákovy city je obecně jen jeden – zde však podle mě mistrovsky odveden. Důkaz? Myslím, že kdykoli už uslyším jméno Othello nebo Johanka z Arku, vzpomenu si na nechutný hnus v podobě prostitutek v pohádkovém světě.

Viditelným záměrem je určitě poukázat na dnešní obchod s bílým masem, který jak vidíme, je nadmíru úspěšný. Celá tato skutečnost je podkreslena posláním, vrátit se za svým milovaným dítětem, o něž se zrovna stará mysteriozní teta kartářka, která na osud karet vlastně ani nevěří.

Pravda, nebo bizarní pohádka?

A o jakých bizarnostech mluvím? Otec dítěte se z nenadání vynoří z písku, ono děcko používá své projekce snů ke komerčním účelům, matka jako prostitutka v baště všemožných úchylů (v podání liverpoolského bordelu pojmenovaného Pascalova knihovna) a konečné vysvobození otcem v dechovém orchestru vynořeného ze spleti snů.

Přiznám se, že ani charakteru hlavní postavy jsem nemohl přijít na chuť. S porovnáním, byť jen krátkodobým vstupem některých hrdinů, musím říct, že všichni kolem mi byli více sympatičtější než hlavní hrdinka. Takhle nudnou postavu (navíc v hlavní roli!) jsem opravdu dlouho neviděl.

Správně, další gumový penis. Hlavně, že to šokuje

Navíc ani změna jazyka, zhruba v půli filmu, není ke škodě. Ono poslouchat rumunsko-maďarskou hatmatilku celý snímek není moc příjemné. A tak změna na angličtinu je více než vítaná.

Úchylnost nad úchylnost

Svým vyobrazením tyranie vykonávané na prodaných dívkách (našli se i chlapi, bohužel i chlapci) zachází režisér až na samý pokraj nechutnosti a zvrhlosti. Znásilňovat člověka na hranici smrti zabaleného do igelitové vakuové tašky chce už pěknou dávku fantazie. Režisérovi prý jako inspirace sloužily skutečné události a já pevně doufám, že ne osobní.

Vzdej se, šmejde!

Nicméně už od začátku vlastně víte, že to dopadne dobře. Celý film z vás tahají cit po citu a ve chvíli, kdy by vás mohli knokautovat do kolen (nemyslím to doslovně), to prostě neudělají. Sám režisér do poslední chvíle nevěděl, jak celou tuhle šlamastiku zakončit. Nebudu prozrazovat onu zradu, ale upřímně, zvolil asi tu nejpodivnější cestu.

Po téhle podívané už o Othellovi, Desdemoně a Johance z Arku nechci nikdy slyšet. Nechci zlehčovat problematiku, ale konec filmu ve mně bohužel nechal laciný pocit.

Bibliotheque Pascal (Bibliothéque Pascal)

Drama
Německo / Maďarsko / Velká Británie / Rumunsko, 2009, 105 min

Režie: Szabolcs Hajdu
Hrají: Orsolya Török-Illyés, Andi Vasluianu, Oana Pellea, Gheorghe Dinica

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Bibliotheque Pascal. Na obchod s bílým masem je třeba upozornit