Menu
TOPZINE.cz

Nejprestižnější barmanská soutěž v Čechách – GRAND PRIX CBA + Exkluzivní recepty na drinky!

V rámci konference České barmanské asociace se konala 13. března bezesporu nejprestižnější barmanská soutěž v Čechách, Bohemia Sekt Cocktail Competition – GRAND PRIX CBA 2010. Do soutěže jmenovali prezident a prezidium CBA patnáct nejvýznamnějších osobností barové scény, kteří se utkali s barmanskou elitou ze zahraničí.

Soutěže se zúčastnila taková zvučná jména jako je Michael Tretter, majitel slavného Tretter´s baru, který okouzlil diváky zejména při míchání shakeru za hlavou.

Způsob výroby: příprava přímo ve skle na ledovou tříšť

Šéfbarman Skyy baru Cloud 9, hotelu Hilton Prague, majitel barmanské školy a vítěz několika mezinárodních soutěží Roman Uhlíř, jako vždy exceloval rychlostí přípravy, na snímku níže můžeme vidět, jak míchá rovnou dva shakery najednou. V kategorii „C“ koktejlů z Bacardi vyhrál právě Roman Uhlíř se svým short drinkem nazvaným Raspberry time.

Způsob výroby: shaker

Majitel světoznámého Bugsy´s baru Václav Vojíř se aktivního soutěžení účastnil naposledy před dvanácti lety na Kubě, právě proto svůj soutěžní koktejl pojmenoval 12 years later a všechny přihlížející fascinoval zejména svými ozdobami, které nechal zamrznout do ledových koulí a vložil do sklenice.

Způsob výroby: mudler – shaker – double strain

Na soutěži nemohl chybět ani úřadující Mistr světa 2009, kterým je Vlado Baňák ze Slovenska. Na něj byla upínána velká pozornost, bohužel žádné ocenění si tentokrát neodnesl. Avšak již samotná účast na této soutěži je velice prestižní událostí, která je umožněna jen těm nejlepším z nejlepších.

Vlado Baňák, Mistr světa 2009

Prezident CBA říká: Věřím, že se prestiž udělení nominace pro GRAND PRIX CBA stane motivací pro další a další barmany, kteří budou při dosažení potřebného věku brát účast jako vyznamenání svých barmanských kvalit a počinů v barmanské oblasti.“

Jedinou ženou tohoto klání byla úspěšnáŠárka Janová, která se pyšní titulem 2. vicemistr světa IBA 2009, nedala se zaskočit svými mužskými soupeři ani moderátorem, který účastníkům nic neulehčil a se svým fancy drinkem na bázi becherovky vyhrála ve své kategorii.

1. místo Grand prix CBA 2009

Absolutním vítězem BOHEMIA SEKT COCKTAIL COMPETITION – GRAND PRIX CBA 2010 se stal Mario Hofferer z Rakouska s absolutním počtem bodů 267.

Způsob výroby: Shaker

Mario získal body jednak u jakostní komise, která byla složena z prezidentů zahraničních barmanských asociací I.B.A. pod vedením Generálního rozhodčího CBA Miroslave Černíka. Hodnotil se vzhled, vůně, chuť a celkový dojem z koktejlu. U technické komise složené z významných osobností. Jmenujme zejména Karla Zapalače, mistra světa v technice.

Mario Hofferer - Absolutní vítěz Grand Prix CBA

Tato komise, kterou řídil GR CBA Jiří Batoň hodnotila práci barmana při přípravě koktejlu, např. prezentaci lahví, práci s ledem a barovými pomůckami, odstranění přebytečné vody, dávkování, ale i časový limit, který byl 12min (6+6 min ne přípravu 10 porcí koktejlů). Někteří barmani ve snaze připravit nevídané koktejly zvolili obtížnější metody přípravy a měli s dodržením časového limitu problémy. Vše podtrhoval i fakt, že řada těchto významných barmanů se soutěžení aktivně nevěnuje již mnoho let, a tak nervozita na některých soutěžících byla zřetelná. Přeci jen byla v sázce tak trochu i jejich prestiž.

Výsledková listina

Celý večer pak završila přehlídka exhibičního flairu, což je moderní freestylová odnož barmanství. Lahve a shakery tak létaly vzduchem, své umění předvedl i Barman roku 2008 v kategorii flair. V exhibici se představil také dvojnásobný mistr světa Alexander Rodoman z Moskvy.