Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Mariánská Týnice: 300 let stará vize Santiniho ožila v nové kapli

FOTO: marianska-tyniceV Mariánské Týnici vyrostla zbrusu nová stavba. Nejedná se ovšem o žádnou řadovou  novostavbu, nýbrž o kapli, která se stala naplněním 300 let staré vize výjimečného architekta Jana Blažeje-Santiniho Aichla.

FOTO: marianska-tynice

Mariánská Týnice, Zdroj:klaster-plasy.eu

Areál Mariánské Týnice na Plzeňsku pochází z 18. století a jeho hlavním architektem byl slavný Jan Blažej Santini-Aichel. Komplex měl sloužit jako poutní místo v návaznosti na klášter v Plasích.

Ideální plán

Santiniho původní projekt areálu počítal se čtyřmi částmi: kostel, probošství a dva ambity. Tento ideální plán nebyl ovšem nikdy realizován. Výstavba pokračovala velice pomalu a celý komplex nebyl navíc od roku 1784 vůbec udržován. Následkem toho došlo v roce 1920 ke zřícení kleneb a kupole kostela. Kupole byla znovu vznesena až v roce 2005.

Jan Blažej Santini-Aichel (*1677, Praha – †1723, Praha) se narodil jako syn významného kameníka s italskými kořeny. Od narození trpěl tělesnou vadou – byl na část těla ochrnutý a chromý. Vyučil se kameníkem a malířem. Kvůli svému handicapu se ale nikdy nemohl řemeslu svého otce věnovat. Od roku 1700 již samostatně stavěl a projektoval. Proslavil se svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika. Mezi jeho nevýznamnější projekty patří dvě přestavby klášterních kostelů: kostela Nanebevzetí Panny Marie, sv. Wolfganga a sv. Benedikta v Kladrubech a kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedleci u Kutné Hory.

FOTO: marianska-tynice-pohled-z-vychodu

Pohled z východu s obnaženým zdivem, Zdroj: santini.cz

I když originální Santiniho projekt nebyl nalezen a ideální podobu místa známe pouze z několika vedut a uměleckohistorických analýz, padlo rozhodnutí dostavět chybějící kapli při východní části kostela. V těchto místech bylo po tři století k vidění pouze obnažené vřetenovité schodiště a část nedostavěného zdiva. Dnes zde stojí nová kaple zasvěcená Obětování Páně.

Symbolické sedmičky

Základní kámen kaple byl symbolicky posvěcen 7. 7. 2011, což je na den přesně 300 let od položení základního kamene kostela. Vzorem nové stavby se stala kaple zastřešená mansardovou střechou, která stojí na západní straně kostela a byla postavena podle Santiniho projektu v 18. století.

FOTO: marianska-tynice

Výstavba kaple Obětování Páně, Zdroj: kralovice.cz

Jestliže se rozhodnete za Santiniho jedinečnou architekturou do Mariánské Týnice vyrazit, můžete zavítat i do interiérů probošství, kde bylo zřízeno muzeum a galerie. Expozice je orientovaná na vývoj historie plzeňského regionu. K vidění je zde ovšem i instalace mapující patnáct let obnovy celého komplexu.

Muzeum a galerie severního Plzeňska
Mariánská Týnice

duben, říjen – denně mimo pondělí 9,00-17,00h

květen až září – denně mimo pondělí 9,00-18,00h

listopad až březen – pondělí-pátek 9,00-15,00h

40 / 20 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mariánská Týnice: 300 let stará vize Santiniho ožila v nové kapli