Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Léčivé rostliny jižní Ameriky bojují proti rakovině

V současné době se hodně rozmáhá léčba pomocí rostlin nám neznámých a u nás se nevyskytujících. Nikdo se už nediví, že v bylinkářství a lékárnách se stále více kromě tradičních českých bylinek objevují jihoamerické zázraky a elixíry. Jaké poklady jižní Amerika vlastně skrývá? Jaké léčebné účinky mají rostliny pocházející z Peru, And či Bolívie? Pojďme si některé z nich představit.

Vilcacora, Zdroj: macapunch.com

Vilcacora neboli Kočičí dráp, Uňa de gato (Uncaria tomentosa)

Trnitá dvacetimetrová „liána“ pocházející z amazonského deštného pralesa obsahuje řadu alkaloidů. Kůra se drtí pro přípravu čaje. Její léčebné účinky nejsou dosud zcela prozkoumány. Údajně má silné protinádorové, antioxidační,antibakteriální,antivirové a detoxikační účinky. Užívá se při nádorových onemocněních, zánětlivých onemocněních trávící soustavy, posiluje imunitu, zabraňuje vzniku usazenin v cévách, léčí chronické infekce, revmatismus, artritidu, léčí boreliózu a pomáhá při AIDS. Preventivně působí proti vzniku mozkové mrtvice či infarktu.

Způsob přípravy:

Rozdrobená kůra se přelije studenou vodou, přivede k varu a poté asi 20 minut vaří. Pije se scezený odvar. Čaj není vhodný pro těhotné a kojící ženy, malé děti, osoby trpící cukrovkou nebo poruchami srážlivosti krve, při hormonální terapii nebo v případě transplantace kostní dřeně či transfuze krve.

Muňa – Muňa, Zdroj: runcato.com

Muňa – Muňa (Minthostachys setosa)

Aromatická rostlina vyskytující se v Andách i ve velmi vysokých polohách. Je považována za posvátnou rostlinu Inků. Má detoxikační účinky, aromatické silice uvolňují ucpané dutiny a sliznice, tlumí kašel, upravuje menstruaci a užívá se také při trávících potížích. Má antibakteriální, analgetické, spasmolytické a antitussické účinky. Bylo prokázáno, že rostlina hubí plísně a škůdce uskladněné zeleniny, zejména brambor.

Způsob přípravy:

Bylinka se zalije vodou a asi 5 minut povaří. Výluh má mentolovou příchuť. Dá se pít i chlazený s citronovou šťávou. Užití rostliny není vhodné pro těhotné, kojící ženy a děti do tří let.

Manayupa, Zdroj: casapia.com

Manayupa (Desmodium ascendens)

Jedná se o keř rostoucí v horských oblastech And ve velkých nadmořských výškách. Sbírá se celá nadzemní část rostliny. Používá se k detoxikačním účelům, je silně močopudná a působí také blahodárně na nervový systém. V tradičním indiánském léčitelství se používá jako univerzální lék na nejrůznější neduhy, dokonce patří i mezi léčivé prostředky proti malárii. Má prý také magickou sílu navrátit ztracenou přízeň milovaného člověka.

Odvar se připravuje ze sušené rostliny, která se 5 minut namáčí ve studené vodě a 5 minut povaří. Rostlina snižuje tlak a není vhodná pro těhotné, kojící ženy a děti.

Lapacho, Zdroj: conspiration.cc

Lapacho ( Tecome lapacho )

Lapacho je strom rostoucí například v Brazílii, Bolívii či Peru a používá se jeho lýko, jehož léčebné účinky jsou známy už z dob Vikingů. V jižní Americe bylo Lapacho oficiálně uznáno jako léčivá rostlina. Využívá se zejména k léčbě rakoviny!

Má široké spektrum léčebných účinků, posiluje imunitní systém, povzbuzuje látkovou výměnu, působí na nervový systém, posiluje srdce a krevní oběh, léčí záněty, likviduje bakterie a plísně, je vhodným léčebným prostředkem pro diabetiky, působí močopudně, pomáhá léčit nejrůznější chronická onemocnění.

K přípravě čaje není vhodné používat hliníkové ani plastové nádoby. Kůra se nasype do vařící vody, 5 minut se povaří a poté nechá 15 minut odstát.

Sangre de Drago, Zdroj: ccbolgroup.com

Sangre de Drago – Dračí krev (Croton lechleri)

Tento strom roste v Peru v Andách ve větších nadmořských výškách a používá se zejména pryskyřice, která svou barvou připomíná krev. Má výrazné antibakteriální a antivirové účinky, používá se při léčbě nádorových onemocnění, leukémie, Crohnově chorobě, zánětlivých onemocněních střevního traktu, také při zánětech v ústní dutině. Vně se používá při léčbě hnisavých ran, vředů, popálenin, při hmyzím bodnutí, při hemeroidech, plísních, oparech, ekzémech. Stimuluje imunitní systém.

Kapky se užívají jak vně i vnitřně. Pryskyřice obsahuje alkaloidy, éterické oleje, nenasycené mastné kyseliny a řadu dalších látek. Byly prozkoumány pozitivní účinky při léčbě rakoviny, leukémie, AIDS, při Crohnově chorobě, žloutence, proti viru Herpes, při infekcích bakteriemi rodu Clostridium, Influenza A viru.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Léčivé rostliny jižní Ameriky bojují proti rakovině