Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Láska aneb bez ní to prostě nejde

Lucie Vrožinová

Lucie Vrožinová

1. 5. 2010

Každý občas na lásku a trable spojené s ní nadává a sebevědomě prohlašuje, že s ní už nechce mít nic společného, ale přesto si bez ní život nedokáže představit. A už vůbec ne, když je první máj a zamilovaní mají být spolu.

Foto: Jan Vyoral

Co znamená slovo láska?

Toto kouzelné slůvko má širokou škálu významů. Od bytostně důležitého vztahu (láska mezi dvěma lidmi, vlastenectví) až po vyjádření spokojenosti nad chvílí zábavy („Miluji ten film“). Termín „láska“ může popisovat intenzivní pocit náklonnosti nebo emocionální stav, často mezi osobami, zvláště mezi mužem a ženou, mužem a mužem či ženou a ženou a zároveň i odpovídající postoje a jednání. Pro svůj velký psychologický význam je láska jedním z nejdůležitějších a nejpoužívanějších námětů v umění – knihách, filmech, divadelních hrách i písních mnoha žánrů.

Trošku odborněji – Jak to všechno probíhá?

Když poprvé spatříme nějakého člověka, lidské oko přenese jeho obraz do našeho mozku, který vyhodnotí, zda se tento člověk hodí právě k nám. Někteří psychologové se domnívají, že nosíme ve svém podvědomí  zapsány určité charakteristické rysy. Pokud mozek vyhodnotí, že jsme osobou vhodnou k seznamování, spouští se další reakce v lidském těle. Všechny tyto rysy dáváme najevo řečí těla – tím jak se pohybujeme, tváříme a chováme. Všechno je to vlastně práce našeho mozku a hormonů.

Foto: Taťána Kročková, Topzine.cz

Není láska jako láska

Bezpochyby existuje mnoho forem a významů lásky. Láska existuje ve všech kulturách, avšak liší se formy jejích projevů i způsob jejího pojmenování a interpretace. Význam tohoto pojmu se velmi liší i v individuálních pojetích jednotlivými lidmi, protože vnímání lásky je velmi závislé na osobních vlastnostech a také na osobní zkušenosti. Přesto bylo učiněno mnoho pokusů, jak lásku definovat. Zde je několik málo tvrzení.

Láska je … kladný, silný emocionální vztah k osobě, ideji nebo věci, v některých podobách přecházející až k obecnějšímu ztotožnění s altruistickými morálními hodnotami. Může být také součásti diagnostické bipolární škály láska – nenávist (Psychologický slovník Hartlových)

Láska je … absolutně pozitivní smýšlení jako takové, znamená přitakání, přízeň, oddanost, tendenci budovat – tak jako nenávist znamená popření, rozvrat, zničení. Osobní láska je totéž přitakání vůči osobě. (Nicolai Hartmann)

Láska je … vztah mezi dvěma lidmi charakterizovaný silnou citovou vazbou, nezištností, stálostí, vytrvalostí, odpovědností a vzájemnou věrností. Stádium, které může navazovat na stav zamilovanosti a přitažlivosti. V přeneseném významu též vztah ke skupině lidí, idealizované osobnosti nebo ideji, který je tak silný, že jedinec klade sebe a své zájmy až na druhé místo. Ve třetím významu je láska totožná s romantickou zamilovaností. (Sociologický slovník, Jan Jandourek)

Jak rozumět lásce?

Láska je cit. O citech se nedá moc říct ani se nedají ovlivnit rozumem, prostě tady jsou. Najednou zjistíme, že nám na někom záleží, že mu přejeme jen to nejlepší, chceme být v jeho blízkosti, máme radost, když se dotyčný raduje. Je všeobecně známo, že cit vítězí nad rozumem. Jestli je to dobře či špatně, na to se nedá odpovědět jednoznačně. Každá varianta má (tak jako všechny) své pro a proti.

Foto: Jan Vyoral

Jiná láska

Lásku může člověk zažít i ve vztahu k Bohu či různým hodnotám a činnostem. Například  lásku k lidem, zákonům a spravedlnosti, k vlasti, rodnému kraji, obci, lásku k přírodě, jídlu, k vědomostem, ke sportu, ke slávě, uznání, k penězům atd. Ale v momentě, kdy se řekne slovo láska, jako první se nám stoprocentně vybaví cit mezi dvěma zamilovanými. A tak si lásky važme a buďme rádi, že máme vedle sebe partnera, o kterém jsme snily. A pokud některá partnera nemáte, tak stále čekejte na toho pravého prince na bílém koni. Však on se jednou objeví.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Láska aneb bez ní to prostě nejde