Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Iron Man Extremis: Temně laděný Tony Stark

Redakce

Redakce

23. 6. 2010

Iron Man: Extremis má na svědomí britský scénárista Warren Ellis, kterému ho Marvel svěřil, aby víceméně znovu nastartoval ironmanovský komiks. Ellis to vzal pěkně zgruntu a redefinoval Starka pěkně od podlahy. Iron Man tak silně porealističtil, zvážněl a vrhnul se proti nebezpečenému protivníku, který rozhodně nepatří mezi jeho klasické padouchy.

Celý děj se točí kolem ukradené látky Extremis, což je biomechanický produkt, vytvořený a naprogramovaný tak, aby v lidském těle přetvářel orgány, umožnil narůstat nové a podobné veselosti. Tato látka se ale dostane do rukou teroristické skupině, která ji aplikuje na jednoho ze svých mužů. Vzhledem k tomu, že látka byla původně vyvíjena pro armádu, se tak ze zmíněného stane nezastavitelný, bestiálně krutý psychopat, který dokáže z úst plivat oheň, je rychlejší než auto a z rukou mu šlehá elektřina. Zkrátka chlapec k zulíbání.

Případu se ujímá Tony Stark, který užírán pochybami o svém životě a výčitkami svědomí tráví většinu času ve své garáží, kde se snaží vylepšovat ironmanovskou zbroj tak, aby co nejlépe pomáhala chránit lidi. A aby mu pomohla vyrovnat se sebou samým a svou minulostí. Když mu proto zavolá jeho dávná přítelkyně Maya Hansen, která je jednou z vývojářů Extremis a shlédnou spolu reportáž z řádění psychopatického Mallena, který proměnil pobočku FBI ve vyhořelé trosky plné mrtvol, vydá se zasáhnout.

Jenomže tvrdě narazí a Mallen ho, díky své fyzické převaze, málem zabije. Zmrzačený a smrtelně zraněný Stark se tak nechá odvézt zpět k Maye, kde učiní rozhodující krok nejenom pro Iron Mana, ale i pro sebe. Krok, který ho navždy změní.

Ukázka z komiksu Iron Man: Extremis Zdroj: Crew

Elllis se tématu chopil po svém. Jeho Iron Man působí chladně, depresivně a místy bezútěšně. Příběhem Extremis se různě prolínají flashbacky ze Starkovy minulosti, stejně jako z minulosti jeho protivníka Mallena, dozvídáme se, čím si Mallen ospravedlňuje své počínání, i proč je pro Starka tak důležité ho dostat osobně.

Oblíbené Ellisovo téma technického pokroku, lidství a jejich vzájemné propojenosti v Iron Manovi dostává obrovský prostor, jelikož látka k podobnému filosofování přímo vybízí. Na druhou stranu, zrovna tady je podána lehce strnulým způsobem a šla by jistě využít ještě lépe a dynamičtěji. Ellis toto téma dokáže rozvést mnohem mnohem zajímavěji, jak ukázal třeba v Transmetropolitanu a v případě Extremis je znát, že byl nejspíše trochu svázán ironmanovským trademarkem a zákonitostmi, se kterými se nedokázal tak úplně vypořádat. Jeho kolega Mark Millar (Ultimates a další) je na tom, v tomhle ohledu, mnohem lépe.

Ukázka z komiksu Iron Man: Extremis Zdroj: Crew

Po výtvarné stránce je Extremis rozhodně zajímavý. Vizuál dostal na svědomí výtvarník Adi Granov, jeho styl, jakási zvláštní kombinace digitální kresby a malby laděné do ponurých tmavých barev, dává dohromady originální, ale ne každému sednoucí výsledek. Granovův Iron Man tak působí realisticky a futuristicky zároveň, ale ze stránek jde podivný chlad a odtažitost. Na druhou stranu ale okénka působí prázdně a lidské postavy jsou občas podivně strnulé. Dohromady se scénářem však jeho vizuály perfektně fungují a podtrhují vážně laděnou atmosféru celého díla.

Mimochodem, jestli se vám zdají zbroje povědomé, Granov je autorem designů zbrojí pro ironmanovské filmy, takže podoba není tak úplně náhodná.

Dohromady je Iron Man: Extremis určitě kvalitním dílem. To, že jako první samostatný Iron Man u nás vychází právě tento počin, je dobrým krokem, a kdo se Iron Mana zajímá a má jeho postavu rád, rozhodně by ho neměl minout.

Název originálu: Iron Man Extremis
Český název: Iron Man Extremis
Autor: Warren Ellis
Překlad: Darek Šmíd
Kresba: Adi Granov
Počet stran: 144
Vydal: Crew, Praha 2010

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Iron Man Extremis: Temně laděný Tony Stark