Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Incal. Bůh mezi komiksy poprvé vyšel v Česku

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

7. 6. 2011

Konečně u nás vychází jeden z nejzásadnějších komiksů, který se někteří nebojí označit jako nejlepší ze všech. Science fiction, filozofická pouť, boj mezi dobrem a zlem, náboženská meditace – to vše je Incal.

Ilustrace na obálce komiksu Incal, autor: Moebius

Když se v sedmdesátých letech poprvé setkali Alejandro Jodorowsky a Jean Giraud alias Moebius, nevěděli, že z jejich spolupráce vznikne kultovní komiks, ke kterému se fanoušci budou modlit před spaním. Všechno by ale mohlo být jinak, kdyby Jodorowsky natočil svou vysněnou adaptaci Duny od Franka Herberta. Naštěstí pro nás připadla režie Davidu Lynchovi a Jorodowsky s Moebiem stvořili na truc Incal. Mezi lety 1981 a 1988 vyšel Incal v šesti dílech a čeští čtenáři si tento komiksový opus mohou letos užít v souborném vydání nakladatelství Crew.

Hlavní dějová linie Incalu je velmi spletitá. Začíná jako čistokrevná sci-fi a končí jako symbolická pouť hrdinů v bitvě mezi dobrem a zlem. Hlavním hrdinou komiksu není překvapivě žádný morálně dokonalý nadčlověk, ale John Difool, obyčejný detektiv, kterému jde hlavně o vlastní dobro. Právě jemu se do rukou dostane tajemný artefakt Incal, po němž touží všichni na světě. John Difool se musí se svými přáteli vydat na pouť skrze celou galaxii, aby s pomocí Incalu porazil Temnotu, a zachránil tak celý vesmír.

Jádro komiksu tvoří putování Johna Difoola a jeho přátel. Na základní osu se ale v průběhu vyprávění nabalují další a další příběhy, a naskytuje se tak jedinečná možnost vstoupit do nekonečné fantazie Alejandra Jodorowského. Svůj vesmír promyslel do nejmenších detailů, nikde není nic přebytečného a veškeré mikropříběhy jsou vysvětleny. Jeho svět obsahuje všemožné mimozemšťany, mutanty, obří krysy, dokonalé androgyny a mluvící opeřence. Bohatost dokazuje i velké množství postav, kolem nichž se děj točí.

John Difool – blázen a antihrdina jako jediná spása lidstva

Na Incal se lze dívat jako na space operu srovnatelnou se světem Star Wars. Jodorowsky se nebojí přiznat, že si spoustu věcí vypůjčil z nejslavnějších děl science fiction včetně své oblíbené Duny, ale neočekává se žádné striktní dodržování zákonů fyziky nebo snaha o nastínění budoucnosti vesmíru. Sci-fi pozadí tvoří čistokrevnou zábavu, kde se čtenáři mohou těšit na bizarní kasty společnosti, klonování prezidentů nebo krkolomné, přetechnizované názvy věcí i jmen postav.

Na druhou stranu jde Incal ještě dál než klasické příběhy z budoucnosti a jiných vesmírů. Je hlavně náboženskou a filozofickou metaforou souboje dobra a zla. Pro obyvatele Jodorowského vesmíru představuje však náboženství anachronismus. Za náboženskou vrstvu by se dala považovat pouze Technokasta včele s Technopapežem. Tato kasta ale představuje v příběhu zlo sloužící Temnotě. Na straně dobra stojí Incal, čiré vědomí a božský hlas, který hrdinům radí, jak porazit zlo, a za svého mluvčího si vybral právě Johna Difoola.

Kromě náboženství a science fiction si Jodorowsky vypujčil něco málo i ze symboliky tarotových karet. Hlavní hrdina Difool odkazuje už svým jménem k jedné z karet velké arkány – bláznovi (fool – angl. blázen, pozn. redakce). Není typickým hrdinou a ze začátku není jasné, proč si Incal vyvolil zrovna jeho. John se snaží problémům vyhnout, a když už se odhodlá k činu, tak jedině s vidinou tělesné rozkoše se svou osudovou ženou Animah. Zároveň představuje bezstarostnost nebo hravost a hlavně čisté srdce.

Co by byl Jodorowsky bez Moebia?

Jodorowského vesmír je sice bohatý na zápletky, postavy a symboliku, ale tvořil by pouhou stať nebýt dokonalé kresby Jeana Girauda. Tato komiksová legenda, vystupující pod jménem Moebius, dokazuje v Incalu, že patří mezi nejlepší kreslíře současnosti. U většiny komiksů dominuje psaná část nad kresbou, u Incalu jsou obě složky naopak vyváženy a vzájemně se doplňují. Moebiova kresba představuje bonus k úžasnému příběhu. Každá z postav má svou vlastní mimiku, každá má jiné rysy. Prostředí je vykresleno do detailu a člověk má až pocit, že spíše sleduje film, než čte komiks. Moebius ví, jak čtenáře vtáhnout do příběhu, a pod jeho tužkou svět Incalu opravdu ožívá.

Incal představuje kult všech kultů a pro každého komiksového fanouška je povinnou výbavou knihovničky. Psaná i kreslená složka žije v dokonalé symbióze a díky ní se komiks stává jedním z nejlepších. Živý důkaz, že tato literární forma není pouhé čtení pro děti a podivíny.

Název originálu: Incal
Český název: Incal
Scénář: Alejandro Jodorowsky
Kresba: Moebius
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 306
Obálka: Moebius
Vazba: brožovaná, limitovaná edice 500 kusů v pevné vazbě
Rozměry: 260 x  220 mm
Vydal: Crew, Praha 2011
Doporučená cena: 689 Kč, pevná 949 Kč

Hodnocení: ***** (100 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Incal. Bůh mezi komiksy poprvé vyšel v Česku