Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Mezinárodní den mateřského jazyka nám připomíná smrt čtyř studentů

Tomáš Miška

Tomáš Miška

21. 2. 2012

Teprve roku 1999 vyhlásila organizace UNESCO 21. únor Mezinárodním dnem mateřského jazyka. Je to příležitost připomenout si rozmanitost a unikátnost více než 6000 světových jazyků.

FOTO: Na 21. února připadá Mezinárodní den mateřského jazyka

Na 21. února připadá Mezinárodní den mateřského jazyka, Zdroj: sxc.hu

Dnešní den je oslavou rozmanitosti a pestrosti. Den oslav řeči. Dějiny tomu tak chtěly, aby dne 21. února lidé po celém světě slavili Mezinárodní den mateřského jazyka.

Tento svátek vyhlásila organizace UNESCO v roce 1999 na počest uchránění bengálského jazyka v roce 1952, i za cenu krveprolití, a tímto dnem by si svět měl připomenout různorodost a důležitost zhruba 6000 jazyků, kterými se na naší planetě stále mluví.

„V jazyku je naše národnost.“ Josef Jungmann

Jazyk slouží především ke vzájemné komunikaci a nedílné výměně názorů. Je ale také prvkem k vyjádření místních zvyků, kultur a identity nejrůznějších národů. Je sebevyjádřením člověka, je možností nechat z úst vypouštět magická zaříkadla, sebestředné polopravdy, nejšílenější myšlenky, bláznivé aforismy, nespočet bláhových románů, novel, povídek, básní či rýmů, prostě cokoliv, co na jazyk padne.

FOTO: V Dháce Shohid Minar je památník na nepokoje

V Dháce Shohid Minar je památník na nepokoje., Zdroj: wikipedia.org

V den 21. února roku 1952 byla v Dháce, dnešním hlavním městě Bangladéše, prolita krev čtyř studentů, kteří v průvodu demonstrovali za bengálštinu. Byl to jazyk tehdejšího Východního Pákistánu, který neměl zaniknout ani pod nadvládou 1500 kilometrů vzdálené země.

Incident rozpoutal celostátní proces, který vyústil v uznání bengálštiny jako jednoho z národních jazyků Pákistánu. Později při osamostatnění Bangladéše se z ní stal i oficiální jazyk. To vedlo UNESCO k tomu, aby se tento den stal symbolem všech jazyků světa v roce 1999. V Bangladéši je to jeden z nejdůležitějších dní v roce.

Cizí jazyk nejsou pouze nová slova, je to nový svět

V době globalizace se posouvá různorodost jazyků do ústraní. Tisícům z nich hrozí v blízké době zánik. Pouhá čtvrtina se učí ve školách a je používána v médiích, což nutí jazykové minority pomalu zapomínat na svůj rodný jazyk a snažit se přiblížit světu výukou cizího, medializovaného jazyka.

Podívejte se také na další mezinárodní dny v únoru.

Organizace spojených národů cítí urgentní potřebu zvýšit mezi lidmi povědomí o významu jazyků a ochránit jazykovou pestrost jako součást společného dědictví světa.

FOTO: Znaková řeč, taky jazyk

Znaková řeč je také jazykem. Zdroj: sxc.hu

Na Mezinárodní den mateřského jazyka jsou ve světě pořádány nejrůznější akce na podporu kulturní a lingvistické rozmanitosti. Oslava tohoto dne může vést i k předsevzetí naučit se některý světový jazyk. Protože ať je mateřština jakkoliv důležitá, je dobré znát i další řeč.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mezinárodní den mateřského jazyka nám připomíná smrt čtyř studentů