Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Divadlo Palace uvádí hru Cena za něžnost. Je lepší než oscarový film?

Redakce

Redakce

13. 5. 2011

Jana Janěková, Jitka Čvančarová nebo Alexej Pyško. To jsou jména, na která vsadila režisérka Viktorie Čermáková ve hře Cena za něžnost, která vznikla podle stejnojmenného Oscary ověnčeného filmu s Jackem Nicholsonem v mužské hlavní roli. Jak tuto tragikomedii pojalo Divadlo Palace, čtěte v následující recenzi.

Foto: Jana Janěková a Jitka Čvančarová

Aurora básní o astronautovi Zdroj: J.N. Jelínek, Divadlo Palace

Román Larry McMurtyho, jenž vypráví o neobvyklém vztahu matky a dcery, se rozhodl v roce 1983 uvést na plátna, co znamenají svět, americký režisér James L. Brooks. Jeho film měl nečekaně výborný ohlas, který potvrdil i triumfální úspěch v podobě 5 Oscarů za nejlepší film, režii, adaptovaný scénář a výkony v obou hlavních rolích pro Shirley MacLaine a Jacka Nicholsona. Drama s komediálními situacemi si zasloužilo obdiv nejen publika, ale i dobových kritiků.

Dcera rodí děti, matka loví milence

Příběh začíná svatbou mladičké Emmy, která sama ještě neví, co se životem. Jediné, co ví, je, že se chce vdát za Flapa a oprostit se tak od vlivu své věčně peskující matky Aurory. Ta její volbu akceptuje samozřejmě velmi nerada a zvyku dávat rady pořád a o všem se nehodlá vzdát. Potom, co se Emma odstěhuje do jiného amerického státu, mohou si pouze telefonovat. Z každodenních rozhovorů vyplývá, že Emma si asi takový život nepředstavovala, navíc rodí jako na běžícím pásu a její matka má vždy obligátní odpověď: „Já jsem ti to říkala.“

Mezitím je však i Aurora vystavena nestandardní životní situaci. Najde si totiž milence, velmi excentrického, egoistického a lehce opelichaného donchuana, exastronauta Garretta, souseda z vedlejšího domu. Od té chvíle se Aurořin svět otáčí jiným směrem, k novému erotickému vztahu… .

Má hra šanci srovnávat se s filmem?

Pro recenzenta, ale i pro každého diváka, je složitější přijmout dílo v jiné formě, než v jaké ho doposud znal. Stejně tak byl problém hodnotit Cenu za něžnost bez toho, abychom se oprostili od známého filmu a nesrovnávali. Bohužel to nefunguje tak, jak byste si někdy přáli a do podvědomí se vám neustále vkrádají vzpomínky na stejnojmenný film. Je to však přirozená reakce, se kterou by měl počítat každý tvůrce, ať už připravuje adaptaci literární předlohy nebo filmové.

Foto: Cena za něžnost

Emma a její kamarádka Patsy

Režisérka Viktorie Čermáková se rozhodla zúžit zorný úhel a zaměřit se zejména na vztah Aurory a Emmy (matky a dcery). Proto ve hře nevystupuje ani Emmin manžel Flap, ani její pozdější milenec. Tím, že takto omezila dějovou linii, poskytla nám velmi emocionální pohled na vztah dvou žen, které se i přes vzájemné potyčky velmi milují a potřebují jedna druhou. Vážné situace odlehčuje Garrett, který si nechce přiznat, že jeho kariéra leží už dávno v zapomnění a že urvat kdejakou dvacítku na fotografie z vesmíru bude čím dál složitější a vysilující.

Jana Janěková si s rolí Aurory  poradila velmi dobře. Vystihla charakter ženy, která chce být za každé situace dámou, ale občas jí to ujede a když ji okolí nebere tak vážně, jak by si představovala, i ona se umí uvolnit a být bezprostřední. Velmi věrně jí sekunduje i Alexej Pyško v roli Garretta. Na něj byste opravdu takovou roli netipovali, o to víc vás překvapí, že se jí zhostil tak výstižně. Mám podezření, že seděl u televize tak dlouho, dokud nenatrénoval všechny Nicholsonovy grimasy,  protože jsem v některých momentech opravdu myslela, že mám deja vu.

Čvančarová to nevystihla

Velkou pozornost na sebe strhla oblíbená herečka Jitka Čvančarová, která ztvárnila postavu Emmy. Právě v tento okamžik jsem litovala, že znám filmovou předlohu. Začala jsem totiž výkony hereček srovnávat. Ač znám Jitku Čvančarovou z jiných představení, kde hrála výborně, z výkonu v této hře jsem byla na rozpacích. Možná proto, že mám určitou představu o charakteru Emmy. Měla by totiž být trošku jednodušší, hloupoučká a naivní holčička, která rady matky vlastně potřebuje. Její postava však zažívá podstatný přerod v dospělou ženu, když se dozvídá, že jí je manžel nevěrný a že nakonec zůstane s dětmi sama.

Jitka Čvančarová však tento přerod nezvládla věrně zahrát. Začíná jako ukřičená puberťačka, která hulí trávu, pak křičí mami, mami ještě druhou polovinu představení a končí až v okamžiku dramatického závěru, který ji konečně umlčí.

Foto: Cena za něžnost

Garrett má na jevišti vlastní bazén

Plusové body patří navržené scéně. Je efektní, výborně řešená a prakticky účelná od začátku až do konce bez zbytečných přestaveb. Podařilo se tak spojit prostor domova Emmy, Aurory a Garretta, který má na jevišti dokonce vlastní bazén napuštěný vodou. Působivá je i hudba, která spíše koresponduje s duchem moderní doby.

Cena za něžnost je hra spíše pro dámy, protože nechybí dialogy ze života ani milostné, sentimentální a melodramatické momenty, kvůli nimž byste si do divadla neměli zapomenout kapesník. Je to představení, které zajisté potěší i dojme, zejména ty z vás, kteří neznáte film. A ti, kteří ho viděli, mohou posoudit, který Garrett má větší břicho.

Divadlo Palace
Cena za něžnost
Režie: Viktorie Čermáková
Hrají: Jana Janěková, Jitka Čvančarová, Alexej Pyško, Jan Kačer, Marcela Holubcová, Daniela Choděrová.
Hodnocení: 4****
Další přestavení můžete navštívit 26.5.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadlo Palace uvádí hru Cena za něžnost. Je lepší než oscarový film?