Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Dilbert – odysea jednoho inženýra začíná

Redakce

Redakce

10. 11. 2010

Scott Adams: Dilbert 1 (perex)Svět kanceláří není idylické místo plné hezkých mladých lidí, jako třeba v horních patrech Reynholm Industries v seriálu IT Crowd. Mezi papundeklovými zdmi se denně odehrává více lidských dramat, než v kompletním Shakespearovi. Povyprávět o tom přišel po menší proluce a pod novým vydavatelem klasik korporátního humoru, Dilbert.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Už před devíti lety se v českém překladu objevila knížka Schůzky s blbcem odkládejte na neurčito, a pak kromě deníkového výstupu na Idnes.cz nebo v českých a slovenských Hospodářských novinách, kde vychází v originále, se Dilbert z tužky Scotta Adamse z našeho komiksového trhu vytratil. Je to škoda, protože přes dvacet let publikovaný strip patří k nejrozšířenějším seriálům svého druhu po celém glóbu, zejména díky své univerzálnosti a tomu, že je prostě dobrý. A mít ho kdykoliv po ruce v knihovně je pro fanoušky jednoznačná povinnost.

Základem celé knížky se skvělým českým názvem Jak vydrhnout velrybě stoličku (orig. Shave the Whalea), respektive celé série, je kancelářské prostředí, management, korporace, oustourcing a vůbec všechny moderní výrazy, které zaplevelují jazyk. Ale také tupost šéfů, kolegů a příruček či manuálů na cokoliv. Tímto světem se boří Dilbert, jednodušší inženýr s mizivým úspěchem u opačného pohlaví, a i když jeho pracovní schopnosti jsou na tom podobně, překvapivě má pořád své místo. Jeho mateřská společnost je jinak vysoce výkonná a globální, takže se Dilbertův talent občas může hodit, třeba když je nutné rozvrátit konkurenci. Kdo jiný by měl dravé Japonce naučit dělat věci nesprávně, když ne on?

obalka Scott Adams: Dilbert 1

Neméně důležitou figurkou je Dogbert, malý pejsek s ambicemi ovládnout svět, kterými si možná něco kompenzuje, dále se v knize objevuje i dvojice dinosaurů, sekty, ženy všech možných velikostí a tvarů nebo také nejchytřejší popelář na světě, jenž hlavnímu hrdinovi nemilosrdně nastavuje zrcadlo.

Scott Adams prý u psaní Dilberta vychází z vlastních zkušeností, což je celkem smutné, ale každý, kdo se někdy octl tváří v tvář kancelářské logice nebo dokonce práci u větší firmy, musí uznat, že je to tak dost často. Takto tematicky laděné stripy jsou v knize Jak vydrhnout velrybě stoličku to nejlepší. Adams sype z rukávu šílené situace a skvělé nápady, zvraty a hlášky. I Dogbertovy světovládné choutky celkem ujdou, nemluvě už o hostujících dinosaurech.

Na druhé straně spektra jsou pak příběhy, ve kterých se Dilbert snaží řešit svůj zoufalý milostný život a neschopnost uspět u žen. Tady lehce pokulhává a třeba v porovnání s Garfieldem, jehož pán Jon je na tom stejně, je vykreslení chlápka odmítaného ženami a poté řešícího danou situaci se svým domácím mazlíčkem u oranžového kocoura o několik tříd lepší. Ale čert to vem, pokaždé když člověk vstoupí do kanceláře, nebo se octne v jedné místnosti s inženýrem či manažerem, díky Dilbertovi se to zdá být snesitelnější a člověk může odejít s úsměvem na rtech.

Originální název: Shave the Whales
Český název: Dilbert I: Jak vydrhnout velrybě stoličku
Scénář a kresba: Scott Adams
Překlad: Filip Škába
Počet stran: 128
Vydavatel: Crew, Praha 2010
Doporučená cena: 199,- Kč
Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dilbert – odysea jednoho inženýra začíná