Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Červená kniha Carla Gustava Junga čeká na dotisk

Redakce

Redakce

28. 2. 2011

Červená kniha švýcarského psychoanalytika Carla Gustava Junga byla světu představena profesorem Sonem Shamdasanim ve Spojených státech v říjnu roku 2009. O rok později, tentýž měsíc, ji Shamdasani uvedl i v České republice, kde se o její vydání postaralo nakladatelství Portál. I přes vysokou cenu bylo fascinující dílo s neočekávanou rychlostí vyprodáno a momentálně čeká na dotisk, kterého se dychtící veřejnost dočká v dubnu.

FOTO: Ilustrace Liber Novus

Ilustrace Liber Novus Zdroj: www.cervenakniha.cz

Nejintimnějšímu dílu všech dob propůjčil Carl Gustav Jung své niterní prožitky, během nichž se střetl se svou vlastní lidskou podstatou a podvědomím. Kolem 40. roku života se sám uznávaný psycholog ocitl na pokraji duševního onemocnění a ovládaly ho vize, sny a představy, které označil jako temné. Jung se se svým podvědomím však rozhodl komunikovat a všechny prožitky vycházející z odvrácené strany svého já si začal roku 1913 zaznamenávat do velké červené knihy v kožené vazbě, kterou nazval Liber Novus (Nová kniha).

Při cestách svým nevědomím užíval i záměrného navozování transu či automatického psaní, aby tak prohloubil svá vidění a sny a mohl jim tak lépe porozumět. Zážitky z každé takové cesty zákoutími své mysli si pak zaznamenal právě do Liber Novus. Začal vznikat určitý deník, jehož obsah byl nanejvýš citlivý a který pak sám následně prozkoumával a diskutoval o něm i s ostatními psychoanalytiky (například s Freudem). Aby své fantazie zaznamenal co nejautentičtěji, začal svůj deník ilustrovat pomocí obrazů. Těch je v knize více než 200.

Znovuobjevení Liber Novus

Celé dílo je jedinečné nejen obsahově, ale i vzhledově. Jung sám si uvědomoval jeho hodnotu a význam, který pro něj mělo z psychologického hlediska. Přestože jeho prvotní záměr byl z deníku vytvořit celoživotní dílo, nakonec v roce 1929 Liber Novus odložil nedopsanou a od vydání odpustil ze strachu, že by kniha mohla poškodit jeho prestiž. Přesto z ní ve svém díle hojně čerpal a v závislosti na sepsaných vizích vytvořil i archetypy – vzory postav určitých vlastností, jichž pak ve svých dílech užíval. V rodinném trezoru zůstala Červená kniha až do roku 2000, kdy Jungovy potomky oslovil profesor Sonu Shamdasani zabývající se historií psychologie a psychiatrie.

Profesor Shamdasani rodině osvětlil své záměry a nadšení pro práci slavného psychoanalytika a jelikož se o rodinné dědictví zajímalo i samo potomstvo, byla Shamdasanimu kniha propůjčena k zhotovení kopie. Devět let poté Sonu Shamdasani rozsáhlé dílo uveřejnil pod názvem Červená kniha. Její česká podoba, vydaná nakladatelstvím Portál, je totožná se zahraničním vzorem. Skládá se z klíče, samotné faksimile (přesné kopie) Liber Novus psané v němčině za užití zkratek, předmluvy profesora Shamdasaniho, informací o životě a díle C. G. Junga a překladu Liber Novus doplněným odbornými poznámkami. Vznešená kniha má 372 stran, rozměry 294×390 mm a její doporučená cena je 3850 Kč.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Červená kniha Carla Gustava Junga čeká na dotisk