Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Basketbalistka Jana Veselá: Španělé a Francouzi se cizí jazyky moc neučí

Redakce

Redakce

4. 3. 2011

FOTO: Jana VeseláČeská basketbalistka Jana Veselá má košíkovou doslova v krvi. Hrávali ji i její rodiče, také vysocí. Maminka měří metr osmdesát tři, táta má dokonce přes dva metry. Sedmadvacetiletá Jana se může pochlubit celou řadou sportovních trofejí. V roce 2001 vybojovala 1. místo na mistrovství světa juniorek, několikrát vyhrála českou ligu, také je mistryně a vicemistryně Evropy. V současné době hraje ve Španělsku za Ros Casares Valencia a v USA za Seattle Storm. V loňském roce si na své konto připsala 1. místo v WNBA a 2. místo na mistrovství světa.

FOTO: Jana Veselá

Jana Veselá hraje přes léto v USA, v zimě zase ve Španělsku, Zdroj: Jana Veselá

Jak a kdy začala tvá sportovní kariéra? Rozhodovala ses mezi více sporty?

Začala jsem hrát basket, protože ho hrávali oba moji rodiče. Ti mě přihlásili do přípravky v klubu SK Aritma Praha, a tam začaly moje první basketbalové roky…

Jiné disciplíny tě nelákaly?

Je pravda, že na základní škole jsem chodila do atletické třídy, takže jsem sem tam dělala i atletiku, ale to spíše dost okrajově.

V atletické třídě jsi tedy snila o basketbalové budoucnosti, jak to bylo na střední?

Chodila jsem na sportovní gymnázium Nad Štolou, kde už jsem měla specializaci basketbal, v průběhu studia jsme běžně měli basketbalové tréninky.

V současné době hraješ za Valencii a zároveň v Americe, daří se ti stíhat obojí najednou?

Amerika (soutěž WNBA, pozn. red.) se hraje jenom přes léto, kdežto evropská liga se hraje přes zimu, takže se to stíhat dá.

To ano, ale pak ještě hraješ za národní tým…

Ano, to je také přes léto. Právě s tím národním týmem a WNBA je to problém skloubit. Většina hráček buď hraje v Americe, nebo dá přednost národnímu týmu. Je pravda, že loni to vyšlo dobře, stihla jsem odehrát léto v Americe a pak ještě hrát na mistrovství světa s národním týmem. To bylo ale štěstí, protože obě soutěže se většinou časově překrývají.

FOTO: Jana Veselá

Největším dosavadním úspěchem Jany Veselé je 2. místo českého týmu na mistrovství světa v roce 2010, Zdroj: Jana veselá

Jak jsi na tom s jazyky? Předpokládám, že na sportovním gymnáziu jste španělštinu asi neměli…

To jsme neměli. Na gymnáziu jsem se učila anglicky a německy, takže s angličtinou problém nemám, a se španělštinou jsem začala až tady ve Španělsku. V basketbalovém světě je hlavní jazyk angličtina, v týmu se proto mluví převážně anglicky, ale španělština mě baví, snažím se ji učit, pochytávat slovíčka od španělských spoluhráček.

Na českých webech se teď objevují názory, že je výuka jazyků u nás nekvalitní. Přijde ti, že máš lepší nebo horší znalost angličtiny než spoluhráčky?

Všeobecně je známo, že Španělé i Francouzi jsou hrdí na svůj jazyk, takže ostatní jazyky se moc neučí. A myslím, že je to pravda. Moje spoluhráčky se sice anglicky domluví, ale obecně třeba ve Valencii anglicky skoro nikdo nemluví.

Takže se pokoušíš učit i valencijštinu?

Valencijštinu se neučím vůbec, jsem ráda, že se můžu domluvit španělsky. Určitě je lepší učit se obecnou španělštinu, která má lepší využití ve světě.

Jak se ti líbí Valencie jako město?

Valencie je moc krásné město, moc se mi tu líbí. Historické centrum je moc pěkné, máme tu pláž a moře, a vždy je tu super počasí, to je na tom asi to nejlepší. (smích)

Jaká je atmosféra v družstvu? Je nějaký rozdíl mezi mentalitou českého a španělského týmu (i když mají oba samozřejmě mezinárodní složení)?

Atmosféra je dobrá, letos máme výborný tým, kde si všichni navzájem vycházejí vstříc. Rozdíl mezi českou a španělskou mentalitou je, myslím, velký. Obecně je známo, že Španělé jsou dost horkokrevní a soutěživí, což můžu jen potvrdit. My z východu jsme více klidní a trpěliví a moc na sobě nedáváme znát emoce.

Jak kdo… Spíše bych řekla, že jsou Španělé hluční a upovídaní. Jak vnímáš zdejší svátky?

Asi taky záleží konkrétně na člověku, ale hluční a upovídaní, to tedy jsou! Je to znát, když se jde do restaurace, tak se mluví hodně nahlas. Svátky se tady hodně slaví, ve Valencii je největší svátek Las Fallas a to jsou ve městě mraky lidí ze všech koutů světa a slaví se ve velkém.

Jaké máš plány do budoucna? Chtěla bys přejít do jiného týmu nebo se vrátit do Čech? Nebo už pomýšlíš na rodinu?

Letos mi končí smlouva ve Valencii, teď se zrovna rozhoduji, jestli znovu podepsat nebo odejít hrát za jiný tým. Návrat do Čech ještě neplánuju, myslím, že ještě pár let vydržím v zahraničí a teprve poté asi začnu řešit další věci jako rodinu a podobně.

Zbývá ti při tvém vytížení ještě nějaký volný čas, třeba na cestování nebo odpočinek na pláži?

Během sezóny moc volného času není, ale většinou máme jeden den v týdnu volno, sem tam vezmu auto a jedu se podívat do okolních měst. O delším volnu jsem už byla na výletě v Barceloně nebo v Madridu. Přes zimu, kdy jsem ve Španělsku, to na odpočinek na pláži moc není, není tu takové teplo.

Co považuješ za svůj největší úspěch?

Asi druhé místo na mistrovství světa, to byl obrovský úspěch pro Českou republiku…

Větší část roku jsi v cizině, vídáš se někdy s rodiči?

V létě jsem většinou doma, pak na Vánoce a sem tam mě i přijedou navštívit do Valencie, obvykle jednou za sezónu. Ale na Skypu se vídáme hodně. (smích)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Basketbalistka Jana Veselá: Španělé a Francouzi se cizí jazyky moc neučí