Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Bajky robotů aneb pohádky od Stanisława Lema

Redakce

Redakce

22. 11. 2010

!SPECIÁL!Hodně čtenářů jistě zajímá science-fiction. Fascinují je nekonečný vesmír, roboti a obrovské křižníky cestující z galaxie do galaxie. Možná si představují sami sebe v daleké budoucnosti s laserovou zbraní v ruce, jak zachraňují lidstvo. Ale výraz sci-fi neznamenal vždycky jen Star Trek a Hvězdné války. Ještě nedávno se představa sci-fi dost lišila od té dnešní. Pokud byste si někdy chtěli přečíst sci-fi v její klasické podobě, jsou pro vás knížky od Stanisława Lema správnou volbou.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Bajky robotů jsou souborem povídek z poloviny šedesátých let, kdy byla tvorba Stanisława Lema na vrcholu. V té době vydal také svůj román Solaris, který byl později úspěšně zfilmován. Některé z povídek jste možná už četli, protože kdysi vycházely jednotlivě v různých časopisech a některé z nich už vyšly ve sbírce Zachraňte vesmír (Mladá fronta, 1996). Jak jsem již zmínil, rozhodně nečekejte sci-fi, na kterou jste nejspíše zvyklí. Spíše se připravte na humor, nadsázku a také – jak tomu už u bajek bývá – nějaké to mravní poučení na závěr.

Celkem v knížce najdete třináct povídek, či chcete-li pohádek. I když to vlastně také není správný výraz, protože pohádky obvykle končívají dobře, kdežto Lemovy povídky ne. V některých příbězích vystupují ovšem klasické pohádkové postavy, jako je třeba drak či krutý král. Sám autor ale třeba v povídce Jak Erg transformátor bleďocha přemohl píše, že to není pohádka z toho důvodu, že v pohádkách vždy vítězí ctnost, kdežto zde hrdina vyhrál díky lži.

Stanisław Lem

Narodil se 12. září 1921 v tehdy polském Lvově. Vystudoval gymnázium, chtěl být lékařem jako jeho otec, studium medicíny mu ovšem přerušila válka. Poté se přestěhoval do Krakova a začal se věnovat psaní. Nejdříve přispíval do různých časopisů, v roce 1951 napsal román Astronauti, následovaly další knihy, převážně se sci-fi tématikou. K jeho známým dílům patří například román Solaris, který se dočkal úspěšného zfilmování. Zemřel 27. března 2006 v Krakově.

Všechny příběhy se odehrávají v hlubokém vesmíru a většina protagonistů jsou roboti. A protože od jejich vzniku uplynula již řada let, zapomněli, jak vznikli. Někteří „kacíři“ hlásají historky o podivných bleďoších s tělem z rosolu, kteří prý roboty stvořili. Ale každý rozumný robot přece ví, že roboty stvořil Pán a že bleďoši jsou výmyslem pro strašení malých dětí.

Povídky jsou krátké, ale zábavné a většinou mají překvapivou pointu. Kupříkladu povídka Jak Mikromil a Gigantin počali úprk mlhovin vypráví o souboji dvou vědců, kteří způsobili, že se vesmír dodnes rozpíná. A filosoficky zaměřená povídka Král Globares a mudrci zase vysvětluje, že vesmír je ve skutečnosti velmi vtipný, jen se mu nikdo neodváží smát.

obálka Stanisław Lem: Bajky robotů

U žádné z povídek se nebudete nudit. Všechny jsou napsány čtivým způsobem a budete se těšit, s jakou pointou autor přijde tentokrát. Ale tato knížka má i své zápory. Kupříkladu autorův styl popisů jednotlivých postav i lokací je velmi osobitý, a tak nemusí vyhovovat každému. O každé postavě se dozvíte pouze to, co potřebujete vědět k pochopení příběhu, nemůžete tak očekávat složitější popisy vzhledu. To ovšem na druhou stranu dává větší prostor fantazii a to také není na škodu.

Ale to neznamená, že skoro celé vymýšlení postav nechal autor na čtenáři. Často se například při popisu postavy o ní dozvíte nějakou tu drobnost, která s příběhem vůbec nesouvisí a pro další čtení je naprosto zanedbatelná. Jenže takovéto drobnosti zase propůjčují příběhům pohádkový nádech.

Seznam povídek:

  • Tři elektrytíři
  • Uranové uši
  • Jak Erg Transformátor bleďocha přemohl
  • Poklady krále Biskalara
  • Dva netvoři
  • Bílá smrt
  • Jak Mikromil a Gigantin počali úprk mlhovin
  • Pohádka o počítači, který bojoval s drakem
  • Rádci krále Hydropse
  • Automatoušův přítel
  • Král Globares a mudrci
  • Pohádka o králi Murdasovi
  • Záhada

Když budete od této knížky očekávat to, co od dnešní sci-fi tvorby, možná vás zklame. Ale pokud na ni začnete pohlížet spíše jako na pohádky se sci-fi tématikou, najednou vám dojde, že tato knížka má všechno, co by měla mít. Ale nemyslete si, že když používám označení pohádky, myslím to špatně. Neznamená to, že by se knížka hodila jenom pro pětileté děti, naopak. Dokáže zaujmout, je čtivá a napsána velmi zajímavým způsobem. A k tomu se navíc můžete těšit na zajímavé pointy. Pokud jste tedy měli rádi pohádky jako malí (pokud je máte rádi pořád, tím ještě lépe) a pokud vás alespoň trochu zajímá sci-fi, pokud vám nevadí trocha filosofie a hledáte nějaké oddechovější čtení, od Stanisława Lema se vám povídky jistě budou líbit.

Název originálu: Bajki Robotów
Český název: Bajky robotů
Autor: Stanisław Lem
Překlad: František Jungwirth, Pavel Weigel
Obálka: Petr Bauer
Ilustrace: Petr Bauer
Počet stran: 160
Vazba: vázaná
Rozměry: 135 x 210 mm
Vydalo: Laser-books, Plzeň 2002
Doporučená cena: 169 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bajky robotů aneb pohádky od Stanisława Lema