×
TOPZINE.cz

Zvláštní vztahy na DVD: Michael Sheen povyšuje politické drama na lepší film

Zvláštní vztahy. Zdroj: Bontonfilm

Od názvu Zvláštní vztahy by leckdo čekal akci. Nenechte se zmýlit. Jde o čistě politické drama stojící na dialozích. A neškodí mu to.

Zvláštní vztahy mezi dvěma “vůdci”, Zdroj: distributor filmu

Film

Dialog jako základ. Platilo to u snímku Duel Frost/Nixon, platí to i u Zvláštních vztahů. Oba dva mají společného scenáristu i Michaela Sheena v hlavní roli. Tedy filmového Frosta a filmového Tonyho Blaira. A on tyhle ukecané postavy evidentně umí.

Zvláštní vztahy staví na tématu takzvaného politického přátelství, v tomto případě Tonyho Blaira a Billa Clintona. Jde tedy o zákulisní jednání, za dveřmi, kam za normálních okolností nevidíme. Ukazuje, co všechno je právě přátelství vzniknuvší jenom a pouze kvůli politice schopno unést. Činí tak hlavně slovem, nikoli doslovně. To hlavní vyplývá až dodatečně, díky skvělým hereckým výkonům i díky neukecanému scénáři. Jakkoli k tomu jeho základ právě na dialogu svádí, Peter Morgan se s ním popasoval skvěle.

Ústřední herecké duo – Sheen a Dennis Quaid – se výborně doplňuje. Sheen ale postupem času převezme zář do svého úsměvu a Quaida tak vystrčí do ústraní. Je to totiž právě on, komu věříte všechno od začátku do konce. Když v prvních minutách plaše vchází do místnosti Clintonových poradců, aby se něco přiučil, je přímo rozkošný. Stejně tak při prvním setkání s Clintonem. A když pak na konci vidíte skutečného Blaira, ten úsměv je k nerozeznání.

To se o Quaidovi říct nedá. Pohořel v podstatě na tom, že Clinton je stále v živé paměti. Z Quaida totiž čiší křivost. A to nejen co se ve vztahu k Blairovi týče, sem totiž naprosto přesně patří. Punc pancharta z něj čiší bez přestání. Na tiskových konferencích, při rozhovorech doma s manželkou. Chvílemi se dá dokonce polemizovat, zda by byl Clinton, působící takhle negativně, zvolen. Je to přitom škoda. Co se týče hlavních scén, těch mezi ním a Sheenem, počíná si dobře. Bez Sheena jako by ztrácel svůj um.

Filmový Bill Clinton a Tony Blair

Zvláštní vztahy nejsou dechberoucí. Bohužel v samotném finále nemáte dojem, že se vám dostaly pod kůži. Že problém prozkoumaly do hloubky. Kloužou po povrchu. Přitom snímek takovéhle ambice má a nemusí se za to stydět. Mezi ty lepší ho vynáší scénář a Michael Sheen. Někdy to stačí.

DVD

Zvláštní vztahy dorazily do České republiky jen na DVD. Kinům se vyhnuly. Možná i proto stojí za to si disk pořídit. Nic moc se od něj ale čekat nedá. Neobsahuje nic navíc. Jen film, výběr mezi dvěma jazyky a to je vše.

Zvláštní vztahy (Special Relationship)

Drama
Velká Británie / USA, 2010, 93 min

Režie: Richard Loncraine
Hrají:
Michael Sheen, Dennis Quaid, Helen McCrory, Hope Davis, Adam Godley, Mark Bazeley, Matthew Marsh

Zvuk: český 2.0, anglický 2.0
Titulky:
české a české pro neslyšící
Bonusy:
žádné

Hodnocení filmu: 4****
Hodnocení DVD: 1*Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..