×
TOPZINE.cz

Zlaté glóby 2014: Uspěje Gravitace nebo Rivalové? Máme tipy na vítěze

FOTO: Gravitace
Gravitace posbírala největší počet nominací na letošní ceny BAFTA. Zdroj: Warner

Už za tři dny budou známi vítězové 71. ročníku Zlatých glóbů. Ocenění každoročně uděluje Asociace zahraničních novinářů nejlepším filmovým i televizním počinům roku. Kdo zaboduje v hlavních kategoriích tentokrát?

Gravitace posbírala čtyři nominace na Zlaté glóby. Kolik jich promění? Zdroj: Warner

Nejlepší drama

12 let v řetězech
Gravitace
Kapitán Phillips
Philomena
Rivalové

Největší boj zde pravděpodobně svede Gravitace a 12 let v řetězech. Podívejme se do historie na poslední tři vítěze v této kategorii – Argo, Děti moje, The Social Network. Rozhodně tedy není na místě očekávat, že by letos Asociace zahraničních novinářů sáhla po velkofilmu. Tím pádem vypadává ze hry technická Gravitace a vítězem se stává film o černošském otrokovi. To se jeví jako dobrá volba.

video

Nejlepší komedie nebo muzikál

Her
Inside Llewyn Davis
Nebraska
Špinavý trik
Vlk z Wall Street

Mezi komediemi může uspět v podstatě cokoliv, snad jen vítězství bratří Coenů a jejich Inside Llewyn Davis by mohlo překvapit. Naopak velké naděje jsou vkládány do Her s Joaquinem Phoenixem v hlavní roli, Vlk z Wall Street se podle recenzí nevídaně vydařil, Špinavý trik má na režisérském křesle loni všechny ceny sbírajícího Davida O. Russella a konečně Nebraska, kterou zrežíroval pro změnu Alexander Payne, který sbíral ceny před dvěma lety s dramatem Děti moje. Bude to těsné, ale tipujeme, že zvítězí Špinavý trik.

video

Nejlepší režie

Alfonso Cuarón (Gravitace)
Paul Greengrass (Kapitán Phillips)
Steve McQueen (12 let v řetězech)
Alexander Payne (Nebraska)
David O. Russell (Špinavý trik)

Gravitace označovaná mnohými za počin roku jednoduše nemůže odejít bez ceny v některé z hlavních kategorií. A zrovna ta režisérská se zdá být tou pravou. Alfonso Cuarón totiž odvedl skutečně výbornou práci. Podobně na tom sice byli i Steve McQueen a David O. Russell, ti budou ale letos bodovat spíš v jiných kategoriích. Alespoň myslíme.

video

Nejlepší herec v dramatu

Chiwetel Ejiofor (12 let v řetězech)
Idris Elba (Mandela: Long Walk to Freedom)
Tom Hanks (Kapitán Phillips)
Matthew McConaughey (Klub poslední naděje)
Robert Redford (Vše je ztraceno)

Ostřílení matadoři Tom Hanks a Robert Redford, nebo cenami a většími úspěchy netknutý Chiwetel Ejiofor? Tom Hanks předvedl jako kapitán Phillips strhující výkon a mnozí mu přisuzují dalšího Oscara. Robert Redford zase táhne celý film sám a nutno dodat, že se mu to daří. Přesto to podle nás bude méně známý Chiwetel Ejiofor, kdo si z této kategorie letos odnese Zlatý glóbus.

FOTO: 12 let v retezech
Zdroj: Bontonfilm

Nejlepší herečka v dramatu

Cate Blanchett (Jasmíniny slzy)
Sandra Bullock (Gravitace)
Judi Dench (Philomena)
Emma Thompson (Zachraňte pana Bankse)
Kate Winslet (Prodloužený víkend)

V hlavní ženské herecké kategorii za žánr drama nás pravděpodobně čeká boj dvou béček. A to nikoliv ve smyslu nízké kvality, ale ve významu začátečních písmen příjmení obou hereček. Na vítězství zde totiž aspirují především Sandra Bullock a Cate Blanchett. Obě už v minulosti Zlatý glóbus získaly, takže nelze operovat s variantou, že by ho novináři udělili té, která ho ještě nemá. Dáme tedy na intuici a větší šanci přisuzujeme Cate Blanchett. Za svůj výkon by si to jednoduše zasloužila.

FOTO: Cate Blanchett Blue Jasmine
Zdroj: Bioscop

Nejlepší herec v komedii nebo muzikálu

Christian Bale (Špinavý trik)
Bruce Dern (Nebraska)
Leonardo DiCaprio (Vlk v Wall Street)
Oscar Isaac (Inside Llewyn Davis)
Joaquin Phoenix (Her)

Christian Bale, Leonardo DiCaprio a Joaquin Phoenix. Známí herci, kteří by si za svůj výkon cenu stoprocentně zasloužili. Na druhou stranu už každý z nich jeden Zlatý glóbus ve své sbírce má. Navíc je tentokrát strčil do kapsy sedmasedmdesátiletý Bruce Dern, který předvedl v Nebrasce mistrný herecký výkon. Navíc si od asociace dosud nevysloužil víc než jen nominaci. Už je na čase ji proměnit.

FOTO: Nebraska
Zdroj: Paramount

Nejlepší herečka v komedii nebo muzikálu

Amy Adams (Špinavý trik)
Julie Delpy (Před půlnocí)
Greta Gerwig (Frances Ha)
Julia Louis-Dreyfus (Enough Said)
Meryl Streep (Blízko od sebe)

Mohla by zvítězit Amy Adams za roli ve Špinavém triku. Prodloužila by tak řadu hereckých úspěchů ústředních žen z filmů Davida O. Russella poté, co loni Jennifer Lawrence získala Oscara za Terapii láskou. Navíc Adams navzdory svým kvalitám zatím sbírá jen nominace. Vyhrát by mohla i Meryl Streep. Ale nemyslíte, že už má těch ocenění dost?

FOTO: Amy Adams ve filmu Spinavy trik
Zdroj: FalconDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..