Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Zelené mrakodrapy belgického architekta: farmařit můžete i na Tchaj-wanu

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

7. 4. 2013

FOTO: agora_garden4Belgický architekt Vincent Callebaut je vskutku milovník zeleně. Zatímco se na Tchaj-wanu začíná stavět jeho Agora Garden, vyvinul koncept energeticky soběstačných mrakodrapů, takzvaných farmscrapers.

Zahradní dům na Tchaj-wanu má po vzoru DNA tvar dvojité šroubovice, sahající do výše 20 pater. V betonové džungli se tak stane zelenou oázou: balkony v každém patře budou opatřeny množstvím rostlin, zahradami se zeleninou a ovocnými stromy. Kromě bytů tak budova movitějším nájemníkům nabídne možnost pěstování vlastních plodin.

V každém patře budou umístěny dva až čtyři byty velmi ekologického rázu; stavba počítá s využitím solární energie a dešťové vody. Bude obklopena vodním příkopem, v horních patrech pak bude k dispozici další vyžití ve formě klubů, bazénů a fitcenter. Některá poschodí budou vyhrazena pro parkování.

Ještě více ekologie, tentokrát pro Čínu

FOTO: farmscrapers1

Farmscrapers se mají stát budoucností přelidněných měst. Zdroj: vincent.callebaut.org/

S tímto projektem vyhrál Vincent Callebaut architektonickou soutěž v roce 2010, dokončení stavby je naplánováno na rok 2016. Rozhodl se ale jít ještě dál: pro čínské město Šen-čen navrhl koncept maximálně ekologických budov, složených z obřích prosklených oblázků.

Jedná se o vrcholně ekologický projekt, v rámci kterého mají zmíněné farmscrapers produkovat dokonce více energie, než spotřebují na vlastní provoz, a produkci oxidu uhličitého by měly zvládnout udržet na nulové hodnotě. Budova tak bude disponovat množstvím solárních panelů a větrných turbín.

To ale není zdaleka vše. Oblázkovité stavby mohou být obývány až celými komunitami bez jakékoliv nutnosti vycházet ven: lidé zde budou moci žít, pracovat a stravovat se vypěstovanými plodinami, pomocí propracovaného ekosystému se budou moci snadno vypořádat i se vznikajícím odpadem.

Podle architektových slov se jedná o skutečnou revoluci, která se může stát záchranou pro přelidněné aglomerace. „Už není potřeba mít zahradu u domu. Dům je ta zahrada!“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zelené mrakodrapy belgického architekta: farmařit můžete i na Tchaj-wanu