Menu
TOPZINE.cz
Hudba

WWW: Hrátky s rapem.CZ

Redakce

Redakce

16. 3. 2010

neurobeat_2Jestli je v Čechách skupina, která posunuje rap daleko za hranice toho, co je běžně považováno za hip-hop, kombinuje ho s industriálem a experimentální elektronikou a nestará se o to, jestli bude přijata rádoby gangstery, pak jsou to pražští WWW. Na scéně působí již těžko uvěřitelných 18 let a za tuto dobu stihli vydat pouhá dvě oficiální alba. Vezměme to ale od začátku.

Zdroj: myspace.com

WWW, Zdroj: myspace.com

WWW, což byla původně zkratka pro We Want Word, vznikli v roce 1992 ve velmi těsném sepjetí s tehdejší partou lidí okolo graffiti. Jádro původní sestavy tvořili Ondřej „Sifon“ Anděra, Lela Geislerová, Bojler a Lubomír Typlt. Od počátku byli ale spíše volné sdružení, takže se k nim často připojoval například Jan Zajíček, basák a MC, později také režisér řady českých klipů.

V této době WWW nahráli legendární skladby jako Noční můra (ke které byl v roce 1993 natočen skvělý klip) a Horkej toust nebo legrácky typu Gottova Lady Karneval v doprovodu akordeonu a beatboxu. Tyto a některé další skladby se poté objevily na demu Noční můra, které kolovalo po celé České republice na různých ohraných audiokazetách, ale oficiálně nikdy nevyšlo.

Elektronika a surrealistické texty

Už v počátcích naznačili WWW svoji hravost a žánrovou nevyhraněnost, kterou později čím dál více prohlubovali. Jejich novátorské skladby se objevovaly na různých kompilacích, například Acid Juice z roku 1997 nebo první dva díly East Side Unia (1998, 2000). Zatímco Indy & Wich a PSH v této době tvořili poměrně tradiční hip-hop, WWW nacházeli inspiraci v elektronické hudbě. Po předchozích vtípcích jako by se slehla zem a namísto nich nastoupily deprese a temnota. Mezi jejich nejlepší počiny té doby patří uhrančivá Déšť je voda k převaření nebo surrealistická vyfetovanost Mezi námi noc, mezi námi den.

Zkraje roku 2000 měli WWW vydávat debutovou desku, ale poměrně nečekaně pozastavili svoji činnost. Sifon se věnoval režii a dalším aktivitám, Lela založila rodinu. WWW dlouho spali a naděje fanoušků se začínaly rozplývat. Sifon ale přesto tvrdil, že se na desce pracuje, když na ni přišla v některém z rozhovorů řeč, zároveň ale dodával, že jde v podstatě o jeho sólový projekt.

V roce 2006 byla deska konečně oficiálně ohlášena a na konci tohoto roku také vyšla pod názvem Neurobeat jako první CD nově založeného labelu Bigg Boss. K původně sólovému projektu se opět připojil textař a výtvarník Lubomír Typlt a nově také DJ Brainythug a Sifonova manželka Milesa Zrnič Anděra. Deska vyšla neobvykle jako DualDisc (jedna strana CD, druhá strana DVD) a WWW se na ní vydali ještě mnohem dál směrem k industriálu a experimentální elektronice, rap zde ale stále hrál důležitou roli. Pokud lze s něčím srovnávat, napadají mě snad jen američtí Dälek, kteří se textově pohybují trochu někde jinde, ale hudebně jsou obě kapely stejně syrové a nekompromisní.

S deskou je neoddělitelně spjata i vizuální složka vytvořená převážně Lubomírem Typltem, která dala hudbě WWW třetí rozměr a stala se důležitou součástí koncertů.

Skupina nadšená úspěchem Neurobeatu začala brzy pracovat na další desce. Ta vznikla v roce 2009 ve stejné sestavě jako Neurobeat a dostala název Tanec sekyr. Jedná se o pokračování po cestě experimentů naznačené na debutu, ovšem alba se v několika ohledech značně liší. Zatímco Neurobeat je stejně depresivní, napjatý a pochmurný jako zmiňované skladby z konce devadesátých let, Tanec sekyr je mnohem uvolněnější a prosvětlenější, i když je jasně patrné, že jde o WWW a ne o nějaký hippie-hop. Skupina ale pracuje stejně tak s temnou složkou jako s humorem a nadhledem a vlastně tím dokončuje kruh započatý v dobách vzniku.

Co bude dál?

V současnosti WWW koncertují, spolupracovali na soundtracku k filmu Pouta a pravděpodobně pracují na další desce. Lze jen doufat, že nesleví ze svého vysokého standardu, a další album bude stejně progresivní a osvěžující jako předchozí dvě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

WWW: Hrátky s rapem.CZ