Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Vyhrajte fotoaparát a učte se fotit pohyb! Začíná seriál pro fotografy

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

25. 7. 2013

Chcete začít s focením, a přitom nevíte jak a ani nemáte čím? Tak pak jste tu správně. Seriál pro začínající fotografy se rozjíždí ve velkém stylu: v prvním dílu o pohybu můžete vyhrát foťák!

První díl seriálu se bude poněkud netradičně věnovat rovnou fotografii v pohybu. Drahou zrcadlovku prozatím v žádném případě potřebovat nebudete; stačí klasický digitální kompakt s možností manuálního nastavení clony a expozičního času. Pro focení pohybu využijete především režim priority času, ten obvykle najdete pod označením písmene S nebo T.

Co to vůbec expoziční čas je? Jedná se o dobu, po kterou je snímač vystaven světlu. Nejnižší hodnoty běžného fotoaparátu se pohybují v tisícinách sekundy, což znamená, že přístroj pohyb jakoby zmrazí v určitém okamžiku, setině či tisícině vteřiny. Za krátký čas vhodný k tomuto způsobu zachycení pohybu se obvykle považují hodnoty do 1/500. Můžete tak zachytit dramatické sportovní momenty, ale třeba i kapku mléka nebo vody dopadající na hladinu.

Krátký expoziční čas je však také spojen s nižším množstvím světla, jež se na snímač dostane. Řešením u profesionálnější techniky je výměna objektivu za kousek s vyšší světelností, u kompaktů je ovšem nutné hledat jinou cestu. Exteriér a příjemné polojasné počasí si na basketbalovém zápase v přítmí haly můžete jedině vysnít.

Krátký versus dlouhý čas

Pomoci může zvýšení hodnoty ISO; přijatelným řešením bývá rovněž využití stativu a prodloužení expozičního času na kompromisní hodnotu. Vysoké ISO s sebou nese i výraznější šum, většina zkušených fotografů jej ale raději snese ve prospěch lepší ostrosti snímku.

Zachycení pohybu s použitím velmi krátkých časů však není jedinou možností. Akce je tak zmražena do jediného momentu; skutečně ilustrovat pohyb na fotografii nejlépe dokážou naopak delší expoziční časy. Takto vznikají například snímky rušných náměstí, kde se lidé hemží jako duchové, aut zanechávajících za sebou světelné pruhy na noční silnici nebo řeky splývající v peřejích hladkých a nadýchaných jako cukrová vata. U takových fotek je ale stativ nezbytností: zajímavými je udělá zejména kontrast statických předmětů právě s pohybem.

Na fotoaparátu si podle rychlosti pohybu vašeho modelu nastavte rychlost závěrky od desetin vteřiny až po třeba několik minut. Vyzkoušet můžete jak pohybující se předmět na statickém pozadí, například míhající se tanečníky, tak i statický předmět na ubíhajícím pozadí, jakým může být stojící postava u železničního přejezdu.

FOTO: panning

V obou případech dochází u pohyblivého prvku k menšímu či většímu rozmazání, které je při správném provedení velmi žádoucí a dodává fotce na dynamice.

Při nastavení dlouhého času můžete bojovat naopak s přebytkem světla. Jestli nemáte možnost čekat do setmění, vyzkoušejte snížit citlivost ISO. Pro majitele zrcadlovek bude vhodnou volbou méně světelný objektiv, případně i použití filtru.

Výzvou pak může být další zajímavá možnost s názvem panning. Spočívá v tom, že se objektiv pohybuje souběžně ve směru fotografovaného předmětu; v důsledku toho zůstane sledovaný objekt ostrý, zatímco okolí se dramaticky rozmaže. Tato technika však už vyžaduje určité zkušenosti, případně slušnou dávku štěstí. Nejlépe si ji rozhodně procvičíte tréninkem.

A jak tedy vyhrát ten foťák?

Fotografování pohybu má ale ještě mnohem více aspektů; zájemci si mohou rozšířit obzory hned tento víkend na sobotním workshopu v Praze. Přednášet bude fotograf Pavel Schlemmer nebo také Ondřej Neff, a to navíc zcela zdarma. Drahé vybavení není potřeba, mimo jiné se dozvíte, jak se vyrovnat profesionálům i s méně nákladnou technikou.

A pokud nevlastníte techniku vůbec žádnou, nejlepší nápad bude zapojit se do soutěže o fotoaparát Fujifilm FinePix T400 od firmy Fujifilm. Stačí odpovědět na jednoduchou otázku:

Co je to panning?

a) sportovní fotografie zasazená do panorámatu                                             

b) fotografování s použitím speciálního stativu

c) fotografická technika, při níž se objektiv pohybuje spolu se zachycovaným objektem

Odpovědi posílejte do neděle 28. července do půlnoci na e-mail umeni@topzine.cz . Výherce bude oznámen následující čtvrtek v příštím dílu seriálu, který už bude pojat tradičně a pěkně od základů!

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vyhrajte fotoaparát a učte se fotit pohyb! Začíná seriál pro fotografy