TV tipy na víkend: Jak vycvičit draka, Vesmírná odysea a dokument

Počasí se stále ještě neumoudřilo, a tak není od věci strávit víkend před televizí. Tím spíš je-li na co koukat. Tentokrát jsme pro vás vybrali směsici filmové klasiky, animáku a českého dokumentu.

FOTO: Jak vycvicit draka
Škyťák se s nočním běsem navzdory zvyklostem skamarádí. Zdroj: Magic Box

Jak vycvičit draka

Škyťák patří mezi Vikingy, ale zatímco ostatní obyvatelé ostrova používají svaly a bojují proti drakům, on spoléhá spíš na svou hlavu. Vzhledem k jeho mizivé fyzické vybavenosti ho jeho taťka, který je zároveň vesnickým náčelníkem, nechce do boje ani pustit. Jednoho dne se ale Škyťákovi naskytne výjimečná příležitost, když se mu podaří chytit Nočního běsa, nejobávanějšího z draků. Místo aby ho zabil a dokázal ostatním Vikingům, že za něco stojí, se však s drakem spřátelí.

Režiséry animovaného snímku jsou Chris Sanders a Dean DeBlois, kteří ještě s Williamem Daviesem napsali také scénář. Film se dočkal velmi pozitivního ohlasu a také několika nominací na filmová ocenění, včetně dvou oscarových pro nejlepší animovaný film a hudbu.

Jak vycvičit draka (How to Train Your Dragon)
Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy, USA, 2010, 94 min
Režie: Dean DeBlois, Chris Sanders, Hrají: Jay Baruchel, Gerard Butler, Craig Ferguson, America Ferrera, Jonah Hill

Vysíláno: sobota 6. dubna, 20:20, Nova

FOTO: 2001: Vesmirna odysea
Vítejte v roce 2001. Zdroj: Warner

2001: Vesmírná odysea

Stanley Kubrick a Arthur C. Clarke – především tato dvě jména stojí za kvalitou sci-fi snímku 2001: Vesmírná odysea. Clarke je autorem knižní předlohy, Kubrick samozřejmě režisérem filmové adaptace, která se řadí mezi klasiky kinematografie.

Snímek vypráví o symbolické pouti člověka od jeho zvířecích počátků přes dobývání vesmíru a konflikt s umělou inteligencí až po přechod na vyšší rovinu existence. Při natáčení Kubrick skoro dvojnásobně překročil rozpočet, avšak také díky následné vlně parodií a odkazů napříč celou kulturou si na sebe film vydělal a zapsal se nesmazatelně do historie.

2001: Vesmírná odysea (2001: A Space Odyssey)
Sci-fi / Dobrodružný / Mysteriózní, Velká Británie / USA, 1968, 149 min
Režie: Stanley Kubrick, Hrají: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester, Daniel Richter, Margaret Tyzack

Vysíláno: pátek 5. dubna, 21:40, ČT2

Český žurnál

Nejnovějším počinem dvojice Vít Klusák a Filip Remunda je časosběrná série Český žurnál. V pětici dokumentů se tvůrci zaměřují na zásadní české události loňského roku a jejich hlavní aktéry. S vysíláním série začala Česká televize 10. března, nyní přichází na řadu předposlední dokument nazvaný Spřízněni přímou volbou. Film vypráví o prezidentské kampani a první přímé volbě prezidenta v Česku. Příběh se soustředí především na vyhrocený souboj mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem.

Český žurnál: Spřízněni přímou volbou
Dokumentární / Krátkometrážní, Česko, 2012, 5×52 min
Režie: Vít Klusák, Filip Remunda, Hrají: Karel Schwarzenberg, Miloš Zeman

Vysíláno: neděle 7. dubna, 20:00, ČT2

TV tipy na víkend: Jak vycvičit draka, Vesmírná odysea a dokument
Ohodnoťte tento článek


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*