TV tipy na tento víkend: Matrix, Pro hrst dolarů a Jmenuji se Sam

Na první víkend v novém roce si televize připravily pestrou nabídku. Její součástí je mimo jiné i legendární sci-fi Matrix, western s Clintem Eastwoodem a drama se Seanem Pennem.

FOTO: Matrix
Neo zjišťuje, že nic vlastně není takové, jaké se zdálo. Zdroj: Warner

Matrix

Co je to Matrix? To se snaží zjistit počítačový hacker přezdívaný Neo (Keanu Reeves), když ho kontaktuje neznámá žena Trinity (Carrie-Anne Moss). Ta mu nabídne odpovědi na otázky, které mu už dlouho vrtají hlavou. Zvědavost Nea dovede až ke zjištění, že život, který doteď žil, byl pouhou iluzí. Kde je tedy pravda?

Sci-fi šlágr z konce devadesátých let se stal rychle legendou nejen svého žánru, ale celé kinematografie. Sourozenci Wachowští později natočili další dvě pokračování, divácký úspěch prvního dílu ale zůstal nepřekonán.

Matrix
Akční / Sci-Fi, USA / Austrálie, 1999, 131 min
Režie: Lana Wachowski, Andy Wachowski, Hrají: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving, Gloria Foster

Vysíláno: pátek 4. ledna, 20:00, Nova Cinema

Pro Sama je jeho Lucy vším. Zdroj: Warner

Jmenuji se Sam

Sam (Sean Penn) je milující otec své dcerky Lucy (Dakota Fanning). Má to ale jeden háček – Samův mentální vývoj se zastavil na úrovni asi sedmiletého dítěte. Dosud probíhalo vše bez problémů, ale jak Lucy roste, začíná mentálně převyšovat svého otce. Samovi tak hrozí, že mu bude jeho největší radost odebrána. Do hry se proto zapojuje právnička Ritta (Michelle Pfeiffer).

Mentálně postižené postavy jsou jako hrdinové filmů velmi oblíbené. Jen vzpomeňte na Toma Hankse jako Forresta Gumpa nebo mladého Leonarda DiCapria jako Arnieho Grapea. Sean Penn si za roli Sama vysloužil nominaci na Oscara.

Jmenuji se Sam (I am Sam)
Drama, USA, 2001, 132 min
Režie: Jessie Nelson, Hrají: Sean Penn, Michelle Pfeiffer, Dakota Fanning, Dianne Wiest, Loretta Devine

Vysíláno: neděle 6. ledna, 9:35, Nova

Pro hrst dolarů

Lepšího pistolníka, než je Clint Eastwood, byste těžko hledali. V prvním snímku dolarové trilogie Sergia Leoneho přijíždí jakožto cizinec do mexického městečka rozpolceného kvůli sporu dvou rodin. Když muž beze jména tuto informaci vyslechne, rozhodne se vytěžit z ní něco sám pro sebe. A krvavá jízda může začít.

Pro hrst dolarů (Per un pugno di dollari)
Western, Itálie / Španělsko / Západní Německo, 1964, 99 min
Režie: Sergio Leone, Hrají: Clint Eastwood, Marianne Koch, Gian Maria Volonté, Wolfgang Lukschy, Sieghardt Rupp

Vysíláno: pátek 4. ledna, 20:00, Barrandov

TV tipy na tento víkend: Matrix, Pro hrst dolarů a Jmenuji se Sam
Ohodnoťte tento článek


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*