×
TOPZINE.cz

Tipy na vítěze Oscarů 2015. Vyhraje Birdman nebo Grandhotel Budapešť?

FOTO: Oscar - soška filmových cen
Kdo si odnese sošku pro nejlepší herečku na 87. ročníku Oscarů? Zdroj: oscars.org

Je rozhodnuto. Dosud utajované výsledky 87. ročníku Cen Akademie spatří během nedělní noci světlo světa. My máme ale už nyní jasno, kdo si s největší pravděpodobností letos Oscary odnese.

Nejlepší film

Americký sniper
Birdman
Chlapectví
Grandhotel Budapešť
Kód Enigmy
Selma
Teorie všeho
Whiplash

Akademici letos do hlavní kategorie nominovali osm snímků. Do reálného boje o hlavního Oscara se ale počítá jen s některými z nich. Grandhotel Budapešť zabodoval na mnoha frontách, odnesl si Zlatý glóbus pro nejlepší komedii (na úkor Birdmana) a pět cen BAFTA. I Birdman stihl několik ocenění posbírat, zvláště pak režisérské DGA. A Chlapectví získalo už dvě ceny pro nejlepší film (respektive drama) roku. Nicméně Grandhotel Budapešť je na oscarové poměry příliš poťouchlý, takže vyhraje buď Birdman, nebo Chlapectví. A bude to nejspíš o prsa. Sázíme na Birdmana.

FOTO: Birdman
Zdroj: CinemArt

Nejlepší režie

Alejandro Gonzáles Iñárritu (Birdman)
Richard Linklater (Chlapectví)
Bennett Miller (Hon na lišku)
Wes Anderson (Grandhotel Budapešť)
Morten Tyldum (Kód Enigmy)

V kategorii režisérů se očekává souboj mezi Richardem Linklaterem a Alejandrem Gonzálem Iñárritu. Tato sekce je hodně spjatá s nejlepším filmem, nicméně ani ten možného vítěze nenastíní. V minulosti se totiž zpravidla stávalo, že obě kategorie vyhrával stejný snímek, v posledních dvou letech tomu tak ale nebylo. Je možné, že akademici se i letos rozhodnou dělit sošky mezi dva hlavní favority spravedlivě – jedna pro Chlapectví, jedna pro Birdmana. Zde se přikláníme k vítězství Linklatera, ale stejně tak to může být Iñárritu.

FOTO: Chlapectvi
Zdroj: CinemArt

Herec v hlavní roli

Steve Carell (Hon na lišku)
Bradley Cooper (Americký sniper)
Benedict Cumberbatch (Kód Enigmy)
Michael Keaton (Birdman)
Eddie Redmayne (Teorie všeho)

I když by fanouškům po celém světě udělal nejspíš největší radost Oscar pro Benedicta Cumberbatche za skvěle zahraného matematika s nelehkým osudem, ve skutečnosti jsou adepty na sošku jiní – Eddie Redmayne za ztvárnění mladého Stephena Hawkinga, u nějž se začíná projevovat nevyléčitelná choroba, a Michael Keaton jakožto vyhořelý herec. Obě role jsou z oscarového hlediska zajímavé, Redmayne by mohl cenu získat v poměrně nízkém věku, pro Keatona je to naopak dost možná poslední možnost. Bude to zřejmě opět dost těsné, podle nás zvládne cílovou rovinku lépe Redmayne.

FOTO: Teorie vseho
Zdroj: CinemArt

Herečka v hlavní roli

Marion Cotillard (Dva dny, jedna noc)
Felicity Jones (Teorie všeho)
Julianne Moore (Still Alice)
Rosamund Pike (Zmizelá)
Reese Witherspoon (Divočina)

Jako má každý ročník Oscarů kategorii, v níž až do vyhlášení panují ohledně jména vítěze otazníky, tak má vždy i takovou, kde je o budoucím oceněném už dlouho předem jasno, alespoň podle veškerých odhadů. Letos do druhé skupiny patří kategorie herečka v hlavní roli. Julianne Moore dostala výjimečnou roli úspěšné ženy, která zjistí, že trpí Alzheimerem, zahrála ji výborně a od té doby sbírá jednu cenu za druhou. Není co řešit.

FOTO: Julianne Moore ve filmu Still Alice
Zdroj: Sony Pictures

Herec ve vedlejší roli

Robert Duvall (Soudce)
Ethan Hawke (Chlapectví)
Edward Norton (Birdman)
Mark Ruffalo (Hon na lišku)
J. K. Simmons (Whiplash)

Čtyři skvělé herecké výkony a jeden famózní. Takový, jaký akademici prostě a jednoduše nemohou nechat bez povšimnutí, respektive bez ocenění. Oscara v této kategorii dostane J. K. Simmons za Whiplash. Tečka.

FOTO: J.K. Simmons ve filmu Whiplash
Zdroj: Falcon

Herečka ve vedlejší roli

Patricia Arquette (Chlapectví)
Laura Dern (Divočina)
Keira Knightley (Kód Enigmy)
Emma Stone (Birdman)
Meryl Streep (Čarovný les)

Kód Enigmy na Oscarech zřejmě ostrouhá, takže ani na Keiru Knightley se nedostane. Meryl Streep už neproměnila zajímavější nominace, než je letošní čarodějnice. Divočina je celkově dost neoscarový film, takže smůla i pro Lauru Dern. Vylučovací metodou tedy zbývá Emma Stone a Patricia Arquette. Stone by byla dobrá volba z hlediska předvedeného výkonu i ohlasů fanoušků, nicméně vítězství přisuzujeme druhé jmenované. Arquette ztvárnila postavu matky v Chlapectví na výbornou, navíc pro ni hovoří celý koncept a výjimečnost filmu.

FOTO: Patricia Arquette ve filmu Chlapectvi
Zdroj: CinemArtDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..