×
TOPZINE.cz

Tipy, kam na prvního máje na výlet

FOTO: kvetoucí strom
Prvomájový polibek pod rozkvetlým stromem je již tradicí., Foto: Tereza Ticháčková, TOPZINE.cz

Nechte se inspirovat místy, která jsou jako stvořená pro první májový den a kterými se nechal unést sám Karel Hynek Mácha při psaní Máje nebo režisér František Brabec, když točil stejnojmenný film.

Tradice prvního máje je stará tisíce let a kořeny má v antickém světě, kdy se oslavovalo mládí a plodnost. Zajímavá romantická procházka v Praze začíná na Andělu směrem ke Stromovce. Po cestě se můžete zastavit u Letohrádku Kinských, kde se dá projít zahradou v anglickém stylu. Do parku byly umístěny lidové stavby jako dřevěný kostelík, zvonička nebo kříž. Opravdová romantika vás potom čeká u horního rybníčku.

Profláknutý Petřín

FOTO: Petřín
Foto: Alice Jendelová, TOPZINE.cz

Dále vás cesta zavede až na Petřín, který je již profláknutým cílem zamilovaných. Přesto nás jeho tajemná atmosféra, která se line nad rozkvetlými třešněmi a loukami, stále okouzluje. Jestli je to sochou Karla Hynka Máchy, která se tyčí v pozadí, nebo výhledem z voňavé trávy na stověžatou Prahu, nikdo neví, ale lidé se sem hrnou ze všech koutů republiky.

Z petřínské rozhledny můžete pokračovat až k Letohrádku královny Anny či zpívající fontáně. Pokud vás dosavadní cesta nezavedla k rozkvetlému stromu, nejlépe třešni, pokračujte dále až do Chotkových a Letenských sadů.

Kraj Máchova Máje

FOTO: socha Karla Hynka Máchy
Foto: Daniel Hulme, wikipedia. org

Pokud toužíte spatřit kraj, který se stal dějištěm Máchova Máje, a chcete se uchýlit pod rozkvetlý strom do přírody, kde psal básník o lásce, vycestujte na hrady Kokořín či Bezděz. Zde v severních Čechách Mácha tvořil zamilované verše. Další inspirací mu byla romantická příroda a tamější rybníky, které se mohou stát cílem vašeho výletu.

Český ráj, místo filmového Máje

FOTO: Trosky
Foto: Jana Samcová, TOPZINE.cz

Tato příroda se zalíbila i Františku Brabcovi a právě sem zasadil příběh lásky ze svého filmu Máj. Jestliže vás příroda z filmu zaujala, neváhejte vyrazit na Trosky, zříceninu Zvířetice nebo Chvalkovice, kde se proháněli Vilém a Jarmila s kamerou za zády. Romantika na vás číhá i v zámeckých parcích. Snad nejkrásnější zámecké zahrady jsou v jižních Čechách.

Čtěte také: Toulejte se s námi po Českém ráji a poznejte krásu tamních zřícenin

Ovšem kdyby se vám začátkem května nechtělo jezdit po celé České republice a vyhledávat rádoby romantická místa, určitě najdete okouzlující atmosféru zamilovaných pod nejbližším rozkvetlým stromem, ať už je to třešeň či hrušeň. Na výlet můžete i do nejbližšího lesa, na louku za vaší vesnicí nebo do městského parku.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..