Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Slyšíte? To jsou armády robotů z červencové Pevnosti…

Jan Nohovec

Jan Nohovec

27. 6. 2009

Minule jsme tu měli všudypřítomný Star Trek, tentokrát ho vystřídaly Války se stroji. A to nejen Transformers a Terminátor, ale i jiné nebezpečné (a inteligentní) plechovky.

Téma – Války se stroji

Jak už jsem se zmínil v úvodu, červencovým Pevnostním tématem jsou střety lidské rasy s jejími vlastními mechanickými potomky, kteří si uvědomili sami sebe a rozhodli se vzít do svých rukou odpovědnost nejen za sebe, ale i za své pány a stvořitele. Do kovových válek se podíváme hned několikrát: s Jiřím Pavlovským ve filmové recenzi na Terminátor: Salvation, s Ďurem Červenákem v preview na dvojku Transformers, s Martinem Šustem na Války se stroji v literatuře a opět s Ďurem Červenákem na Války se stroji v kinematografické tvorbě.

Těžko se dá říct, který ze zmíněných článků je nejlepší. Martin Šust s Ďurem Červenákem se ve svých průřezech knižní a filmovou tvorbou snažili docílit co největší šíře záběru, a proto občas trochu trpí čtenář, který dostane tu a tam ochutnat nápadu jedné knihy a pak musí zase rychle dál. Informační kvalita je však nesporná. Povedlo se i preview na Transformers, kde dle mého názoru nemůže nic chybět a natěšená fanoušci po jeho přelouskání vyrazí hned do kin. Čtenářskými orgiemi je však článek Jiřího Pavlovského. Pamatujete si ještě na jeho recenzi na filmové Stmívání a to, jak se pak ještě půl roku zpětně probírala v listárně? S aktuálním článkem to bude podobné. Stačí si jen přečíst pár úvodních vět a spadnete ze židle, ačkoliv vás třeba Terminátor vůbec nezajímá.

Literatura

Červencová Pevnost žádné sekundární téma nemá (i když by se za něj dal považovat třeba Míla Linc, jehož přítomnost je tentokrát nezanedbatelná), a tak se můžeme vrhnout na sekci literární. Míla Linc si povídal s Pavlem Renčínem, jemuž právě vychází nová povídková sbírka Beton, kosti a sny, a vytáhnul z něj přiznání, že z městských džunglí se mu ještě dlouho nebude chtít pryč. Stejně jako v červnovém, ani v aktuálním čísle nejsou Perly z moře fantastiky. Místo nich se Jiří Popiolek kvalitním článkem věnuje kulturologickému sborníku Hlídka jako symptom, který nedávno vyšel u nakladatelství Triton a Argo. Jako poslední článek v literatuře najdeme obsáhlý text Míly Lince o české a slovenské historické fantasy. Přestože u nás tomuto žánru mnoho autorů neholduje, Linc dokázal vyšťourat všechny romány a představit je čtenářům v celé jejich kráse.

V literárních novinkách se Martin Šust věnuje novému Miévillovi, Talbotovi, Pratchettovi, Renčínovi, překladům českých autorů do polštiny a ve svém sloupku se zamýšlí nad ságami, které byly z důvodů neúspěšnosti u čtenářů přerušeny v půli. Celou sekci završuje standardní sestava aktuálních recenzí, z nichž se knihou měsíce stali Tanatonauti Bernarda Werbera.

Povídky

Povídek je v nové Pevnosti dost a dost. Tou úvodní je Právo pustiny Míly Lince, který se spolu s oddílem Pavích jezdců vrací do světa, kde se odehrává i jeho nový román Stín Černého hvozdu. Skupina se nedobrovolně zaplétá do sváru mezi dvěma majiteli sousedních hradišť, kde jde nejen o zneuctěné dcery, ale i o vypálené střechy a holý život. Klasická heroická fantasy oddané fanoušky bezpochyby navnadí na autorův nový román, ačkoliv co se týče červencové Pevnosti, řadí se Právo pustiny spíše mezi průměr. Povídku doplňuje i krátký rozhovor Martina Fajkuse s autorem.

Následuje dokončení startrekovské novely Výměna Jana Hlávky, kterou jsme mohli načít již v minulém čísle. Obě dějové linie se tu uzavírají, dojde k vysvětlení všech záhad a nesrovnalostí a text zakončí efektní finále s bojovou scénou v obou časových rovinách. Když k tomu přičteme autorův přitažlivý styl, druhá část Výměny je jedním z vrcholů čísla.

V těsném sledu následuje další z osmitisícovek kvality. Povídka Rádio Praha amerického autora Tonyho Daniela, který pobýval nějaký čas v našem hlavním městě, nás zavádí do jedné pokleslé putyky kdysi v pražských ulicích. Ačkoliv vyprávění se zhostí americký přistěhovalec, jenž mezi lidmi dělá reklamu cigaretám Marlboro, tou nejvýznamnější ikonou příběhu je Peter Eastaboga, jakási tamní legenda. Ta se jednoho dne náhodou objeví u stolu hlavního hrdiny a začne mu vyprávět prazvláštní příběh o událostech, které se odehrály na pozadí Prahy v počátcích devadesátých let. Danielova povídka staví hlavně atmosféře, kterou autor perfektně navozuje svým poutavým stylem a mystickým příběhem, jejž vypráví. Ze stránek se přímo valí cigaretový kouř a tajemno, a proto přestože text bezpochyby má nějaké své mouchy, ty se pod příkrovem tabákové mlhy ztratí.

Posledním povídkovým přispěním je kraťas Davida „Setha“ Rozsívala Odplata Nočního stínu ze světa Asterionu, který se nachází o pár stránek dál v Dechu draka. Tady se setkáváme s přímočarým vyprávěním, které vlastně není ničím jiným než příběhovým pozadím pro quest do RPG. Celkový dojem z povídky vylepšuje vybroušené střídání dvou dějových linií a poměrně nečekaná pointa, ale i přesto je Odplata Nočního stínu nejslabším červencovým příběhem. O pár stránek dál rozvíjí autor v dalším článku pozadí postav a přikládá i charakteristiky pro DrD 1.6 a DrD+.

Šedá území

V minulé Astonově literární dílně Ondřej Neff vyhrožoval, že napíše další díl Vetřelce sám, ale nakonec z toho vycouval a přenechal místo dalším dvěma odvážlivcům. Ti už nekonečnou ságu, zdá se, uzavřeli.

Rubriky Profíci radí se po Alexandře Pavelkové zhostil František Novotný, autor trilogie Valhala. Přiznávám se, že ačkoli Valhalu moc nemusím, první část dlouhé a vyčerpávající, ale příjemné a podnětně statě jsem dost ocenil.

V Listárně zaujal přední místo dopis Radka Kligera, jenž si tu stěžuje na filmové obálky letošních Pevností. Tomáš Němec se však ve vyčerpávající odpovědi oprávněně ohrazuje, že Realita prostě někdy Fanatazii zadupe do země. V krátkém sloupku jsme pak zváni na do Plzně na srpnový Parcon

V Pohledu za scénu si Martin Šust povídal s Evou Aichmajerovou, která se mezi fanoušky fantastiky proslavila hlavně opakovaným moderováním vyhlášení cen Akademie SFFH.

Dech draka a hráčské doupě

Po úvodníku, kde Martin „Bouchi“ Kučera seznamuje s gamebooky, následuje již zmiňovaný příspěvek do Dračí knihovny a pak se roztrhl pytel s několika informativními a velice kvalitními články. Lucie Lukačovičová nám představí voo-doo jako jedno z náboženství, jehož prvky můžeme využívat nejen v RP hrách, ale třeba také i v povídkách. Musím se přiznat, že tohle náboženství mě vždy hodně zajímalo, ale nikdy jsem se nedostal k nějakým kloudným informacím. Tento článek mi příjemnou formou ukázal základy voo-doo a těm, kteří tento pojem znají pouze z filmů, zcela jistě otevře oči dokořán poznáním.

Sebastian Chum v několika odstavcích seznámuje s tím, co je to matagaming, tedy uvažování o hře mimo hru. V opět velmi podnětném článku Tak trochu jiný hrdina Jan Šlechta vysvětluje, jak vytvořit správného záporáka tak, aby byl uvěřitelný. Křišťálová koule poodhalí s Josefem „Armonem“ Strakou Střepy snů očima testera. Na konec nás Dalibor „Dalcor“ Zeman provede tím, jak to vypadalo na uplynulé akci Worldwide DnD Game Day.

Do hráčského doupěte patří i recenze Filipa Gotfrida na deskovku od autora Agricoly, Le Havre, článek Sebastiana Chuma o karetní hře Space beans, stať Jana Macoška o dvojici her Ticket to Ride a hodnocení deskovku Santy Anno d Jakuba Zahradníka. V recenzích na počítačové hry se Karel Wolf podíval na The Chronicls of Riddick: Assault on Dark Athena a na Grand Ages: Rome.

Film

Stále ještě nemáte dost a čekáte na svou oblíbenou rubriku? V Kině a DVD čeká ostatně jako vždy kvalitní recenze Ďura Červenáka na hravou Koralínu a svět za tajemnými dveřmi. Sekundují čtyři minirecenze na Kletbu měsíčního údolí, Krvavé pobřeží, Hnus a Smrtihlava. V rubrice Anime se Alexandra Pavlková podívala na zajímavý a zvráceně přitažlivý anime snímek Ači a Šipak.

Filmové novinky Ďura Červenáka informují o Žízni Parka Chan-Wooka, projektu Mandrake, remaku Fantomase, filmu Used Men a dvou nových snímcích vycházejících z Podivuhodného případu dr. Jekylla a pana Hyda. Jako každé léto se ve svém sloupku redaktor věnuje letní sezóně roku následujícího, tedy 2010.

… a zbytek

Nebyli jste na předávání cen ASFFH? Nevadí. Vtipnou reportáž a seznam vítězů přináší Filip Gotfid. Vědu ve fantazii tentokrát vystřídal výborný článek Jana Kovanice o čtyřiceti letech, která uplynula od prvního přistání na měsíci. Autor svůj text prokládá vlastními zkušenostmi a tak se vlastně celý táhne jako fascinující vyprávění o tom, co se dělo, když ještě většina z nás nebyla. Článek je doplněn o trojici krátkých profilů zúčastněných kosmonautů. Nezapomnělo se ani na LARP, kde Pavel Gotthard objasňuje systém posledního svobodného léta, na Magii Petry Neomillnerové, jež se tentokrát věnuje rakům a ve svém sloupku radám pro začínající autory, kteří se rozhodli zkusit své štěstí v literárních soutěžích, a na Bulvár Alfa Ralfa, který se věnuje Eroticonu, JFK conu, Janě Šouflové, symfonii LOTR na Pražském jaru a mnoha dalším.

Samozřejmě, že červencová Pevnost nevynechala ani soutěžení. Tento krát můžeme vyhrát Koralínu, román Zlatý kříž Pavla Renčína nebo předměty k filmu Transformers.

Jako příloha Pevnosti plus 7/2009 vyšla kniha Shigora Bridmana Kronika konce světa, jejíž recenzi přineseme zítra.

Co budete dělat, když svět ze dne na den skončí a většina lidstva podlehne neznámé epidemii? Když všichni vaši blízcí zemřou, v některých případech vám v náručí? Když s hrůzou zjistíte, že pro velkou část přeživších by bylo lepší, kdyby také umřeli, protože teď připomínají spíše oživlé mrtvé z hororových filmů? Někdo se zblázní, jiný po realistickém zhodnocení situace spolyká prášky na spaní. Hlavní hrdina tohoto příběhu si začal psát deník… (oficiální anotace)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Slyšíte? To jsou armády robotů z červencové Pevnosti…