×
TOPZINE.cz

Rituální sauny indiánů

Když se řeč stočí na saunování, nejspíše si vybavíte sami sebe, jak relaxujete a cítíte se velmi příjemně. Dochází u vás k uvolnění unavených svalů a fyzické očistě. Věděli jste ale, že pomocí indiánské rituální sauny můžete také očistit svého ducha a mysl?

V rituálních indiánských saunách očistíte tělo i ducha, Zdroj: sxc.hu

Místo, kde se tento rituál zvaný initi provádí, je potní chýše neboli Initipi, a samotná její stavba a výběr místa, kde bude stát, jsou důležitou součástí obřadu. Sauna by měla stát poblíž vody, protože po ukončení by měla následovat koupel. Co lepšího využít než přírodní lázeň v podobě řeky, jezera, potoka nebo rybníka?

Samotné místo se již vyhledává intuitivně. Osoba, jež místo vybírá by měla být zároveň tou, která povede obřad. Jelikož jde o indiánskou tradici, danou osobou je šaman. Ten tedy hledá vhodné a klidné místo, kde se křižují čtyři hlavní síly vesmíru.

Promlouvání k duchům přírody

Samozřejmostí je pomodlit se před stavbou k duchům přírody, promluvit ke každé ze čtyř sil vesmíru. Požádat je o zapůjčení energie a nakonec obětovat listy tabáku. I když se stavba může jevit jednoduše, ve skutečnosti je to složitější.

Pokud vás skutečně zajímá, je nejlepší obrátit se na někoho, kdo už má se stavbou nějaké zkušenosti a kdo vám vysvětlí, kde přesně vykopat jámu na rozpálené kameny, kde vzniká oltář, posvátné ohniště a další prvky nezbytné k rituálu. Ač se to nezdá, všechno kolem initi je svázáno mnoha pravidly.

Havran

Mimo šamana je obřadu přítomna další osoba. Drží se stranou a stará se o oheň. Říká se jí havran a jejím úkolem je přenášet horké kameny, vodu a další předměty, jako je například pírko k rozehnání kouře, sladkou trávu k očistě vzduchu a energie a chrastítko k přivolání Ducha.

Pár pravidel před obřadem

Než rituál započne, pálí se cedrové dřevo na ochranu před zlými bytostmi. Dále se připraví voda a bylinkový odvar. Podle pravidel by se také měli účastníci rituálu den před a po zříci sexu a drog, včetně kávy a alkoholu. Při některých důležitých rituálech se učástníci také postí.

Foto: Taťána Kročková, Topzine.cz

Initi

Samotný průběh rituálu se často liší a to i v případě, že jej vykonává jedna a ta samá osoba. Záleží na tom čemu nebo komu je obřad zasvěcen. Někdy se vypráví, jindy se po celou dobu modlí a medituje, zpívá nebo mručí. Významné rituální sauny mohou trvat celou noc, ale většinou se obřad dělí do čtyř fází.

Během přestávky mezi těmito fázemi se nosí nové kameny. Rozpálené kameny v uzavřeném prostoru uvolňují teplo, všichni sedí nazí ve tmě a potem vylučují ze svého těla fyzické i duchovní nečistoty. Mnoho lidí zažívá během těchto obřadů zjevení a mívají záblesky vyšší intuice.

Po skončení a opuštění intipi následuje koupel. Po osušení si účastníci sednou kolem ohně a nechávají léčebné síly vykonávat svou práci. Veškeré problémy, nemoci nebo negativní energie zůstaly ve stanu, kde jsou pohlceny a poté rozptýleny.

O léčebných účincích a očistě vám toho ale řeknou více ti, kteří se rituálu zúčastnili. Nebojte se, nemusíte kvůli tomu cestovat do Jižní Ameriky, protože i u nás je možné stát se součásti tohoto obřadu. Opustit chýši můžete kdykoli, nebudete-li se tam cítit ve své kůži. Kdo se však účastnit nesmí jsou těhotné nebo menstruující ženy.

Jak se Vám líbil tento článek?

Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..