Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Rituální sauny indiánů

Irena Siudová

Irena Siudová

17. 1. 2011

Když se řeč stočí na saunování, nejspíše si vybavíte sami sebe, jak relaxujete a cítíte se velmi příjemně. Dochází u vás k uvolnění unavených svalů a fyzické očistě. Věděli jste ale, že pomocí indiánské rituální sauny můžete také očistit svého ducha a mysl?

V rituálních indiánských saunách očistíte tělo i ducha, Zdroj: sxc.hu

Místo, kde se tento rituál zvaný initi provádí, je potní chýše neboli Initipi, a samotná její stavba a výběr místa, kde bude stát, jsou důležitou součástí obřadu. Sauna by měla stát poblíž vody, protože po ukončení by měla následovat koupel. Co lepšího využít než přírodní lázeň v podobě řeky, jezera, potoka nebo rybníka?

Samotné místo se již vyhledává intuitivně. Osoba, jež místo vybírá by měla být zároveň tou, která povede obřad. Jelikož jde o indiánskou tradici, danou osobou je šaman. Ten tedy hledá vhodné a klidné místo, kde se křižují čtyři hlavní síly vesmíru.

Promlouvání k duchům přírody

Samozřejmostí je pomodlit se před stavbou k duchům přírody, promluvit ke každé ze čtyř sil vesmíru. Požádat je o zapůjčení energie a nakonec obětovat listy tabáku. I když se stavba může jevit jednoduše, ve skutečnosti je to složitější.

Pokud vás skutečně zajímá, je nejlepší obrátit se na někoho, kdo už má se stavbou nějaké zkušenosti a kdo vám vysvětlí, kde přesně vykopat jámu na rozpálené kameny, kde vzniká oltář, posvátné ohniště a další prvky nezbytné k rituálu. Ač se to nezdá, všechno kolem initi je svázáno mnoha pravidly.

Havran

Mimo šamana je obřadu přítomna další osoba. Drží se stranou a stará se o oheň. Říká se jí havran a jejím úkolem je přenášet horké kameny, vodu a další předměty, jako je například pírko k rozehnání kouře, sladkou trávu k očistě vzduchu a energie a chrastítko k přivolání Ducha.

Pár pravidel před obřadem

Než rituál započne, pálí se cedrové dřevo na ochranu před zlými bytostmi. Dále se připraví voda a bylinkový odvar. Podle pravidel by se také měli účastníci rituálu den před a po zříci sexu a drog, včetně kávy a alkoholu. Při některých důležitých rituálech se učástníci také postí.

Foto: Taťána Kročková, Topzine.cz

Initi

Samotný průběh rituálu se často liší a to i v případě, že jej vykonává jedna a ta samá osoba. Záleží na tom čemu nebo komu je obřad zasvěcen. Někdy se vypráví, jindy se po celou dobu modlí a medituje, zpívá nebo mručí. Významné rituální sauny mohou trvat celou noc, ale většinou se obřad dělí do čtyř fází.

Během přestávky mezi těmito fázemi se nosí nové kameny. Rozpálené kameny v uzavřeném prostoru uvolňují teplo, všichni sedí nazí ve tmě a potem vylučují ze svého těla fyzické i duchovní nečistoty. Mnoho lidí zažívá během těchto obřadů zjevení a mívají záblesky vyšší intuice.

Po skončení a opuštění intipi následuje koupel. Po osušení si účastníci sednou kolem ohně a nechávají léčebné síly vykonávat svou práci. Veškeré problémy, nemoci nebo negativní energie zůstaly ve stanu, kde jsou pohlceny a poté rozptýleny.

O léčebných účincích a očistě vám toho ale řeknou více ti, kteří se rituálu zúčastnili. Nebojte se, nemusíte kvůli tomu cestovat do Jižní Ameriky, protože i u nás je možné stát se součásti tohoto obřadu. Opustit chýši můžete kdykoli, nebudete-li se tam cítit ve své kůži. Kdo se však účastnit nesmí jsou těhotné nebo menstruující ženy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rituální sauny indiánů