Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Richard Müller: Z novináře Slávikem

Martin Peška

Martin Peška

29. 5. 2009

Ačkoliv zpěvák Richard Müller oznámil konec své hudební kariéry koncem roku 2006, jeho hlas je stále slyšet na koncertech a letních festivalech, pro které si mnohdy připraví i speciální set.

V loňském roce mělo publikum možnost vidět Richarda Müllera například na českém festivalu Letorosty u Berouna či věhlasné slovenské akci Bažant Pohoda na letišti u Trenčína, kde si zazpíval vůbec poprvé, a svůj koncert tam věnoval Jarovi Filipovi. S Milanem Lasicou dokonce Müller loni připravil téměř hodinové CD, na kterém se objevilo dvanáct Filipových písní.

Jak se vlastně Richard Müller, který letos na podzim oslaví své 48. narozeniny, syn slavného slovenského herce Vlada Müllera, objevil na hudebních pódiích?

K hudbě se dostal přes novinařinu

Při studiích scenáristiky v Bratislavě se živil jako novinář. Díky tomuto povolání se dostal blíž k lidem, které obdivoval.

Svůj první hudební úspěch Müller nesklidil ještě se svou skupinou, byla to kapela Pavla Daněka s názvem Burčiak. Skladba Rádio zaznamenala úspěch v televizní hitparádě 5xP, a Richard se rozhodl pro založení vlastní skupiny Banket s Martinem Karvašovem známým ze skupiny Mira Žbirky a později z Elánu, kam od Müllera odešel.

Debut si zpěvák zažil na vojně, když v roce 1986 vydal album Bioelektrovízia, na němž se objevil i známý hit Po schodoch, který napsal skladatel Vašo Patejdl. Po dalších dvou deskách s Banketem, který spolutvořili ještě Andrej Šeban a Svaťo Juřík, odešel na sólovou dráhu.

České publikum si získal hity Hapky a Horáčka

Prakticky okamžitě dobyl hitparády jak na Slovensku, tak v Česku. Úspěch mu zaručili především s česky nazpívanými hity Štěstí je krásná věc a Rozeznávám, které pro něj složili Petr Hapka a Michal Horáček.

Právě na CD s názvem 33 spolupracoval s Jarem Filipem, který se stal rázem jeho dvorním skladatelem. S následujícími třemi alby L.S.D. (1996), Nočná optika (1998) a Koniec světa (1999) vynesl Jaro zpěváka na absolutní vrchol.

Müllera v následujících letech čekali úspěchy v hudebních anketách, kde se například sedmkrát objevil v první trojce Slávika a v roce 2005 se dokonce umístil na 2. místě za nejprodávanější desku zpěváka v českých hudebních hudebních cenách Deska roku.

Konec drog?

Jeho kariéru však doprovázely i problémy s drogami, které ho podle jeho vlastních slov inspirovaly i k myšlenkám na sebevraždu. Snad už jsou tyto myšlenky zakryty novými zpěvákovými hudebními aktivitami.

Ani tento rok by jeho koncertní vystoupení neměly zůstat všedními. Na festival Pohoda si opět připravuje speciální set, který by měl být tentokrát složený z jeho nejznámějších písniček. „Budeme hrať v úplne inej zostave ako pred rokom a aj repertoár bude dosť odlišný. Nemám teda nepríjemný pocit, že diváci, ktorých tam bolo minule vraj okolo 40 tisíc, by mali byť sklamaní, že dostanú to isté,“ řekl sám zpěvák.

Rozhodně to nevypadá, že tento slovenský zpěvák má naplánován konec své hudební kariéry jako tomu bylo koncem roku 2006. Na jaro příštího roku chystá vypustit do československé scény opět nějakou tu novinku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Richard Müller: Z novináře Slávikem