Menu
TOPZINE.cz

Recept na jablečný štrúdl? Zkuste z listového těsta vykouzlit něco nového!

FOTO: štrúdlTuto tradiční sladkou pochoutku milují malí i velcí. Málokdo odolá, když se lehce pocukrovaná, vonící a ještě teplá nohavička jablečného potěšení octne uprostřed svátečního stolu. Jak na to, aby i váš štrúdl byl chválou vašeho kuchařského umění? Možná vám můžeme trochu pomoci.

FOTO: štrúdl

Štrúdl, Foto: Eva Mácová, Topzine.cz

To hlavní tajemství tkví pravděpodobně v těstě. Těsto, které použijete na závin, může být trojí. Za prvé je to klasické kynuté těsto na buchty (ale s tím velký obdiv nesklidíte), za druhé je to listové těsto, které je k dostání v každém obchodě. Můžete si ho samozřejmě i vyrobit doma. Ovšem výroba domácího listového těsta je nesmírně náročná jak na čas, tak na kuchařčino umění.

Pravé listové těsto se totiž skládá ze dvou různých těst, velmi dlouho se zpracovává, nechává se přes noc odležet v lednici a než se z něj začne tvořit závin, musí se znovu propracovat. Pokud už takovou zkušenost nemáte, doporučujeme se do jeho přípravy raději nepouštět, rozhodně ne ve chvíli, kdy spěcháte nebo vám hodně záleží na skvělém výsledku.

Tou třetí možností je těsto tažené, přičemž tažený štrúdl je velkou chloubou českých hospodyněk. Ingredience jsou klasické – hladká mouka, vajíčka, moučkový cukr, špetka soli, máslo a vlažné mléko. Po zpracování nechte těsto krátce odležet a před jeho tažením ho nesmíte zapomenout nahřát. To aby bylo hezky vláčné. A pak se táhne. Přes celý kuchyňský stůl se napne čisté pomoučněné prostěradlo a těsto se vytáhne do všech stran tak, až visí po stranách stolu dolů.

Plnění ovocem

A pak už přichází na řadu klasický postup plnění. Tady máme pro všechny zkušené kuchařky, ale i pro začátečnice, dobrou radu. Na rozdíl od tradičního postupu, kdy se oloupaná jablka na závin strouhají, je lepší je nadrobno pokrájet. A to nejméně ze dvou důvodů. Když se totiž jablka nastrouhají, po upečení se úplně rozpatlají, což vám rozmokvá těsto a z křehkého moučníku je vlhký, lámající se a nepříliš vábně vypadající paskvil.

Když se jablka nadrobno nakrájí, zabráníte tím rozmokvání moučníku a jeho praskání při pečení. Navíc získáte úžasný vizuální dojem, kdy při nakrojení závinu vynikne na řezu hezká mozaika z jablečných kostiček.

Z listového těsta jde upéci mnoho dobrot, Foto: Eva Mácová, Topzine.cz

Ale pěkně popořadě. Vyválené nebo vytažené těsto se pokape rozpuštěným máslem a zasype jemnou strouhankou, to aby se vsákla přebytečná šťáva z jablíček. Na to se už kladou jablka, posypou se skořicovým cukrem, mohou se přidat nahrubo nasekané ořechy a oprané rozinky. Pak se závin zabalí.

U tažených závinů je to tak, že se visící kusy těsta zaříznou podél okrajů stolu a z delší strany se závin začne balit. Lehce se na začátku přehrne a pak se pomocí podloženého ubrusu zabalí. Přesune se na vymazaný plech a pěkně se zatočí kolem dokola, aby se nezlomil.

Dobře upéct a ozdobit

A co udělat, aby se skutečně hezky upekl? Mějte na paměti, že se nebude péct dlouho, je to přece jen tenké těsto proložené ovocem. Takže opatrně, abyste jej nespálili. Pečte na 140 až 150 stupňů. Před pečením ale nesmíte zapomenout na dvě důležité věci. Za prvé jej po celé délce rovnoměrně potřete rozšlehaným vejcem, tím získá na krásné zlaté barvě a křupavosti.

A za druhé jej propíchejte skrz naskrz vidličkou nebo párátkem. Tím vám bude po celou dobu pečení rovnoměrně ze štrúdlu unikat pára z vlhkých jablek a závin nebude při pečení praskat. Na úplný závěr před vsunutím do trouby můžeme závin posypat mandlovými chipsy, ty se opečou do křupava a z obyčejného štrúdlu je hned nevšední moučník.

Po upečení jej nechte vychladnout, ale můžete ho podávat i lehce teplý. A úplnou třešinkou na dortu je servírování závinu přelitého jemným vanilkovým krémem (vlastně řidším vanilkovým pudingem). Můžete dozdobit pusinkou ze šlehačky a mátovou snítkou. Efekt pak bude naprosto dokonalý a chuťové buňky budou mít hody.

Ohodnoťte tento recept:
5
Právě čtete

Recept na jablečný štrúdl? Zkuste z listového těsta vykouzlit něco nového!