Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Nadějné vyhlídky. Adaptace Dickensova románu sází na známé herce

Nela Christovová

Nela Christovová

24. 1. 2013

Některé filmové klasiky se neomrzí. To zřejmě napadlo režiséra Mikea Newella, když se rozhodl zfilmovat už asi padesátou verzi Nadějných vyhlídek. Do hlavních rolí navíc obsadil oblíbené herecké tváře. Stačí to ale k úspěchu?

Skoro to vypadá, jako by se jednoho dne producenti všech filmových společností vzbudili s myšlenkou: „Pojďme natočit nějakou adaptaci slavné knížky!“ Těžko říct, jestli na tenhle převratný nápad měla vliv nějaká zlomyslná fáze Měsíce, nebo Mars zamířil do špatného domu, ale v kinech se to v poslední době hemží jednou adaptací za druhou. A u některých z nich člověk ani nechápe proč.

Brita Mikea Newella si zřejmě pamatujete hlavně jako režiséra rom-comu Čtyři svatby a jeden pohřeb, dramatu Úsměv Mony Lisy nebo možná díky čtvrtému dílu čarodějné série Harry Potter a Ohnivý pohár. Hlavně v případě posledního zmiňovaného filmu prokázal, že zhušťování předlohy do pár hodin filmu mu opravdu jde. To ostatně potvrdil i v Nadějných vyhlídkách.

Stejně jako v prosinci uvedená Anna Karenina, i Nadějné vyhlídky se už dočkaly mnoha zpracování. Mezi těmi nejznámějšími najdeme skvělou černobílou klasiku z roku 1946, pozdější adaptaci od Alfonse Cuaróna s Ethanem Hawkem a Gwyneth Paltrow v hlavních rolích… A samozřejmě nechybí ani přehršel televizních filmů a ještě víc seriálů, to vše s tím samým příběhem.

FOTO: Nadějné vyhlídky

Poznali jste Ralpha Fiennese? Ve filmu se to hemží mnoha dalšími potterovskými herci. Zdroj: Bioscop

Po takovém výčtu adaptací literární klasiky, kterou si asi každý školák automaticky spojí se jménem Charlese Dickense, vyvstává logická otázka: Co filmaře vede k tomu, že natočí stokrát omletou zápletku? Co do ní přinesli nového?

Popravdě řečeno nic. A nejde ani tak o to, že by měl režisér Mike Newell strach pojmout tenhle román s puncem povinné školní četby originálněji. Newell se pokud možno drží co nejvíc pětisetstránkové předlohy, kterou ale musel osekat do pouhých dvou hodin.

Helena Bonham Carter je skvěle šílená

Děj je proto předvídatelný, ale vzhledem k rychlosti, s jakou se odvíjí, nestihne ani nudit. Ze všech postav zbyly jen ty, které mají pro hlavního hrdinu nějaký osudový význam. Tím mladíkem, kolem kterého se příběh točí, je sirotek Pip (Jeremy Irvine), který žije u zlé sestry.

video
play-sharp-fill

Během svého dětství se setká s různými podivnými existencemi, z nichž nejvíc vyniká výstřední paní Havishamová, která jako by vypadla z nějakého Burtonova filmu. Není divu, že Newellova prozřetelná volba obsadit do její role Helenu Bonham Carter byla sázka na jistotu. Herečka se v tomhle typu rolí zkrátka vyžívá a zdaleka zastiňuje i nevýrazného Irvina v hlavní roli.

Pavlína NouzováOčima Pavlíny Nouzové: Již několikátá adaptace slavné literární předlohy by měla přinést něco nového, neokoukaného, jinak zapadne do šedi průměru. Nová Anna Karenina se tak z části odehrávala na divadelních prknech a Bídníci si vyzkoušeli muzikál i před kamerou, navíc s texty zpívanými na place.

Nadějné vyhlídky jsou ale něco jiného. Nejen, že nepřevyšují téměř 70 let starou verzi od Davida Leana, ale ani se jí nepřibližují. V duchu posledních trendů se snaží o moderní, temnější a serióznější zpracování. Jenže v případě této Dickensovy knihy takový přístup selhává. Pokud totiž berete vážně všemožné příbuzné hlavního hrdiny či vrtochy staré paní Havishamové, skončí vaše nadšení na prvních stranách.

Hodnocení: 2**

Od té doby, co Pip na návštěvě u výstřední paní Havishamové potkal krásnou, ale chladnou Estellu (Holliday Grainger), začal snít o tom, že z něj bude víc než kovář. Takže když se objeví tajemný dobrodinec, který mladíka pošle na převýchovu do Londýna, neváhá ani na minutu.

FOTO: Nadějné vyhlídky

Jaképak to jsou nadějné vyhlídky, když se slušný mladík zamiluje do největší mrchy široko daleko.

Děj sice Newell nemohl příliš ovlivnit, zato si ale mohl dát víc záležet na dialozích. Ty jsou příliš strohé a chladné, takže si postavy mohou vyznávat lásku sebevíc, ale pořád to bude působit uměle. Stejně tak vztahy mezi postavami jsou přinejlepším rozpačité, těžko říct, jestli zrovna tohle měli tvůrci v úmyslu.

Nadějné vyhlídky tak ničím nevybočují z řady průměrných pokusů o filmovou adaptaci této klasiky. Jako by opatrný Newell zapomněl na kameru nebo hudbu, které působí zcela fádně. Místo toho všechno vsadil na jednu kartu, a to výkony hvězd, které dostaly role, v nichž se už dřív osvědčily.

Nadějné vyhlídky (Great Expectations), Drama, Velká Británie / USA, 2012, 128 min, Režie: Mike Newell, Hrají: Jeremy Irvine, Holliday Grainger, Helena Bonham Carter, Ralph Fiennes, Jason Flemyng, Robbie Coltrane, Sally Hawkins, Ewen Bremner, David Walliams, Jessie Cave, Tamzin Outhwaite, Olly Alexander, Toby Irvine, Helena Barlow, William Ellis, Ben Lloyd-Hughes

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Nadějné vyhlídky. Adaptace Dickensova románu sází na známé herce