Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Píseň kostí od Johna Meaneyho. Death metal u vašich knihkupců

Redakce

Redakce

17. 3. 2011

Mrtví tak trochu děsí každého z nás, i když vlastně bezdůvodně. Nemohou vstát, mluvit ani nám ublížit. Ale co kdyby mohli? Tak jako v Tripolisu, městě smrti. Ve městě, kde výtahy ovládají přízraky, policejní oddělení vede zombie a energie je získávána z kostí jeho zesnulých.

Ilustrace na obálce knihy Píseň kostí, autor: Jan Patrik Krásný

Smrt nemusí být nutně definitivní konec – o tom se poručík Donal Riordan mnohokrát přesvědčí. Jeho trable začínají v okamžiku, kdy je pověřen ochranou operní divy, která do Tripolisu přijíždí na několikadenní turné. Neohrožuje ji však jako obvykle sebranka psychopatických fanoušků, ale záhadní zloději těl slavných umělců, kterým se ne vždy chce čekat, až jejich vyhlédnutá kořist zemře přirozenou smrtí. Kvůli tomu se detektiv dostane až do katakomb pod městem, ke generátorům nekrofluxu, jejichž palivem jsou kosti mrtvých. A právě tady poprvé uslyší píseň kostí, píseň, které už se nikdy docela nezbaví.  Něco se změnilo a nejde to vzít zpět.

Divu někdo zabije a Donal musí zjistit kdo, než vrah udeří znovu. Pátrání jej donutí nahlédnout do temných koutů města – a že jich Tripolis nemá zrovna málo – i spolupracovat s novým týmem, který je poněkud svérázný. Energetické ústavy dvou měst, Kancelář hlavní soudní naslouchačky, kde probíhají pitvy (a to nejen těla), Archiv, jenž uchovává informace vyryté do kostí. Tam všude se speciální taktická jednotka, jejíž velitelka není tak úplně člověk, pokouší získat informace a zabránit dalšímu mizení těl. A lidé kolem umírají.

Vtáhne a nepustí

Píseň kostí je podařená směs fantasy a hororu s trochou detektivky pro lepší chuť. Má vše, co od těchto žánrů čtenář může očekávat. Temné kulisy, podivné tvory, napínavou zápletku i na první pohled lehce otřepanou postavu dobrýho poldy. Poručík Riordan by se dobře vyjímal v kterémkoli klasickém detektivním příběhu. Přesto, nebo možná právě proto, do morbidního prostředí města, které žije smrtí, sedí stejně dobře a nenudí. Svět, v němž se příběh odehrává, působí depresivně, šedě a nebezpečně (není těžké pochopit, proč někdo baží po snech uchovávaných v kostech umělců). Nechybí mu však přitažlivost, jakou ponurá, tajemná místa mívají. Čtenář bude možná postrádat objasnění některých detailů fungování tohoto světa, avšak tento fakt nijak neubírá příběhu na poutavosti.

Kniha nepochybně nadchne každého fanouška temné fantastiky, kterému nejsou cizí městské ulice. Přírody se tu čtenář nedočká, zato město si prohlédne od nejhlubších sklepení až po špičku nejvyššího mrakodrapu, od nejluxusnějších příbytků až po zapadlé nory kriminálních živlů. I milovníci magie si přijdou na své, svět Donala Riordana je jí plný. Kromě klasických čarodějek a mágů ověšených amulety v něm přebývají také naslouchači kostí, zaříkávači, hledači pravdy a mnozí další, jejichž původ a klasifikace jsou nejasné.

Jméno Johna Meaneyho není v našich krajích zatím příliš známé, Píseň kostí je jeho první česky vydanou knihou. U britských čtenářů je zaveden spíše jako autor science fiction ze vzdálené budoucnosti. V současné době si jeho anglofonní příznivci mohou užívat první díl space opery Ragnarok. U nás jsme dosud měli možnost o něm zaslechnout díky dvěma povídkám, Háková bomba a Od srdce. Snad tyto první známky tvůrcova příchodu do Čech nejsou i poslední, byla by to škoda.

Název originálu: Bone Song
Český název: Píseň kostí
Autor: John Meaney
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Jan Patrik Krásný
Počet stran: 504
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 145 x 205 mm
Vydal: Fantom Print, Praha 2011
Doporučená cena: 259 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Píseň kostí od Johna Meaneyho. Death metal u vašich knihkupců