Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Petra Soukupová a její prvotina K moři: Jaká je kniha, podle níž se bude točit film?

Redakce

Redakce

9. 2. 2011

V roce 2007 vydalo brněnské nakladatelství Host prvotinu tehdy začínající spisovatelky a scénáristky Petry Soukupové. Tato novela nazvaná K moři se později stala předlohou pro napsání scénáře, za který Soukupová obdržela hlavní cenu v soutěži scénáristů Nadace Barrandov & RWE.

Foto: Moře

Ilustrační foto Foto: Taťána Kročková, Topzine.cz

O Petře Soukupové je v poslední době slyšet ze všech stran. Tato prozaička a scénáristka je bezesporu úspěšná nová krev české moderní literatury. Ve svém nízkém věku (narodila se v roce 1982) se jí podařilo získat hned několik prestižních cen, které jí zajistily popularitu a vstup do literárního mainstreamu. V roce 2008 byla oceněna za svou kratší prózu K moři Cenou Jiřího Ortena a v loňském roce se stala laureátkou literárních cen Magnesia Litera v kategorii Kniha roku za dílo s názvem Zmizet. Jsou ale její díla opravdu tak výjimečná? Podívejme se na její prvotinu K moři.

Machistický nadsamec Petr

FOTO: K mořiDílo nemá zjevný leitmotiv, je to prakticky kratší rodinná sága, popisy osudů jednotlivých více či méně zainteresovaných osob, které jsou ve vzájemných rodinných vztazích. Hlavní postavou a strůjcem všeho štěstí i neštěstí je Petr, machistický, avšak průměrný muž s pocitem nadsamce, který si v mládí lehkomyslně pohrává s city svých přítelkyň a milenek.

Když jeho stálá přítelkyně přijde do jiného stavu, smíří se Petr s rolí otce stejně jako se vším, co mu život přichystá. Se svou ženou pak má ještě jednu dceru, ale ani to ho nezavazuje k věrnému rodinnému životu a odejde za milenkou. Se svou novou partnerkou si pak založí druhou rodinu a mají také dvě dcery. Dále už jen sledujeme, jak se vyvíjí osud Petra a jeho žen, které se s životní situací potýkají každá po svém.

Prázdnota v mezilidských vztazích

Vyvrcholení rodinných vztahů nastává v okamžiku, kdy je Petr nucen odjet se všemi svými čtyřmi dcerami na dovolenou k moři. Původně dobrý záměr vystřídá všeobecné zklamání ze vzájemného nepochopení se a na povrch se dostává fakt, že ačkoli se Petr snaží vyjít svým dcerám ve všem vstříc, nemůže vyplnit citovou prázdnotu, která mezi nimi odloučením vznikla.

Foto: Moře a dům na pláži

Ilustrační foto, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

Tato až příliš rozvleklá fáze příběhu jen potvrzuje to, co už bylo v předešlých kapitolách  řečeno, a čtenář se tak horko těžko prokousává nekonečnými popisy vnitřních pocitů postav, což v případě pubertálních a adolescentních dívek může působit nudně.

Po této rádoby zlomové situaci (tj. po návratu z dovolené) se osudy dívek i jejich rodičů rozcházejí, ony dospívají a poslední část knihy nám už jen osvětluje, kam dál je osud zavál. Jak prvoplánové a předvídatelné, že se karty nakonec obrací. Petr končí sám a bez zájmu svých dcer, který už nedokázal na stará kolena vzkřísit. I dívky, které byly v mládí úspěšné, jsou jako dospělé ženy nešťastné a ta nejtlustší a nejzakomplexovanější je nakonec jako jediná z nich spokojená.

Všechny křivdy světa

Mám dojem, že se autorka snažila do své novely vměstnat všechny problémy, se kterými se v rámci rodinného kruhu v dnešní době potýkáme. Cynický přístup k manželské věrnosti, rozvod a jeho následky na duši dítěte, vzájemné odcizení rodičů a potomků, neschopnost naslouchat a být druhému oporou. To všechno jsou motivy, které se snažila Petra Soukupová obsáhnout.

FOTO: Petra Soukupová

Petra Soukupová, Zdroj: petra-soukupova.cz

Když pomineme fakt, že o těchto problémech toho bylo už napsáno poměrně hodně a netýkají se pouze dnešní kapitalistické doby, o které se říká, že je příznačná svou ledovou necitelností, musím knize vytknout její nedostatečnou obsažnost. Takhle spíš máte dojem, že čtete filmový scénář, ne plnohodnotnou beletrii. Skutečnosti, že se jedná spíše o pseuodoscénář, odpovídá i výstavba textu. Jednotlivé kapitoly jsou pojmenovány podle  postav, o kterých vypráví. Tak jako ve scénáři si herci mohou přečíst, co jejich postava cítí, jak jedná, jakým směrem se odvíjí její příběh, i tady je dějová linie poskládaná ze střípků osudů jednotlivých postav. Tím novela ztrácí na kompaktnosti a linearitě.

Konec přitažený za vlasy

Kniha je určena širšímu čtenářskému publiku, neurazí, nepohorší, ale ani neposkytne nevšední čtenářský zážitek. Osudy postav jsou předvídatelné, vztahy mezi nimi až příliš vžité a konec je přitažený za vlasy. Nabízí se otázka, jak dlouho se ještě lidé budou chtít hledat v tragických osudech literárních postav, dokud neuniknou zpátky k romantickým hrdinům.

Název: K moři
Autor: Petra Soukupová
Ilustrace: Milan Soukup
Počet stran: 204
Rozměry: 18x12cm
Vydalo nakladatelství: Host v Brně, 2007
Doporučená cena: 229 Kč

Hodnocení: *** (60%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Petra Soukupová a její prvotina K moři: Jaká je kniha, podle níž se bude točit film?