Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Nevyjdete s výplatou? Nebankovní půjčka nemusí být průšvih

K základním pravidlům chytrého finančního plánování patří mít po ruce vždy připravenou rezervu ve výši alespoň pár tisíc. Avšak pokud takovou nemáte, a zrovna by se vám těch pár tisíc navíc hodilo, může se vaší rezervou stát nebankovní půjčka. I když jste o nich možná už slyšeli leccos, poradíme vám, jak si vybrat a nespálit se.

Kolik potřebujete půjčit?

Důvodů, proč se můžete dostat do akutní finanční tísně, je celá řada. Byli jste déle nemocní, potřebovali jste doma neplánovaně něco nechat opravit, anebo jste v poslední době zkrátka trochu více utráceli. Než se však rozhodnete jít žádat o půjčku, měli byste si ujasnit, jakou částku si vlastně potřebujete půjčit.

Stačí vám na zalepení rozpočtu pár tisícovek a potřebujete je co nejrychleji? Pak může být řešením poohlédnout se po některé z krátkodobých nebankovních půjček. Obecně platí, že získat takovou půjčku je z hlediska administrativy, ale i nároků na bonitu žadatele, jednodušší. U některých společností tak můžete mít peníze klidně i do pár minut.

Vsaďte na zavedené společnosti

Pokud však potřebujete nikoli pár tisíc, ale pár desítek či stovek tisíc, pak se krátkodobým půjčkám raději vyhněte – i když vám rychle získané peníze mohou přijít vhod, u větších částek by se vám taková půjčka mohla pěkně prodražit. V tomto případě je lepší volbou běžná půjčka u některé ze zavedených nebankovních společností, které už na trhu nějaký ten pátek působí. Pokud si nejste jisti, kterou zvolit, cenným zdrojem informací jsou zkušenosti a reference předchozích klientů.

Nejen úroky, ale i poplatky

A jak na nebankovní půjčky, co se týče konkrétních parametrů? Častou chybou bývá, že se žadatelé o půjčku soustředí pouze na úrokovou sazbu. Tu se však řada poskytovatelů půjček snaží opticky snížit tím, že část úrokových nákladů převedou do vysokých poplatků. Proto byste měli sledovat především hodnotu RPSN (roční procentní sazba nákladů), která v sobě obsahuje nejen úroky, ale i veškeré poplatky, které jsou s půjčkou spojeny – jedná se tedy o reálnou úrokovou sazbu.

Měli byste také zhodnotit, kolik jste schopni měsíčně splácet a podle toho si dohodnout výši splátek. Ta by neměla převyšovat třetinu vašeho příjmu. Důležitým parametrem jsou rovněž sankce, které vám hrozí v případě nesplácení.

Co se týče cenových podmínek nebankovní půjčky, obecně platí, že pokud máte čím ručit, můžete se dostat na výhodnější úrok – přitom to nemusí být zrovna rodinný domek, ale třeba i chalupa. A na závěr rada, kterou každý zná, avšak přesto neškodí ji zopakovat – smlouvu včetně obchodních podmínek si pozorně přečtěte (klidně několikrát), a pokud vám něco není jasné, ptejte se.

Zdroj:  https://www.asisteam.cz/

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nevyjdete s výplatou? Nebankovní půjčka nemusí být průšvih