Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Mohou stromy růst z cigaretových nedopalků? To zkouší nový ekologický projekt

Redakce

Redakce

16. 11. 2017

Jak změnit ošklivý zvyk v něco krásného? To si řekli dva bývalí zaměstnanci reklamní agentury, kteří se nedokázali smířit s obrovským negativním dopadem kouření na životní prostředí.

V mnoha západních zemích je už kouření naštěstí na ústupu. Aby podpořila tento pozitivní trend, snaží se společnost Karma Tips minimalizovat negativní dopady lidí, kteří stále ještě kouří. Prodává totiž cigarety s biologicky odbouratelnými filtry. Stromy tak mohou vyrůst i na místě, kam lidé odhodí vykouřenou cigaretu.

Kdo za tím vším je?

Společnost Karma Tips založili dva bývalí reklamní zástupci Chetana a Ved Roy z Bengaluru v Indii. Ved dostal nápad na biologicky odbouratelné filtry ve chvíli, kdy pracoval s jednou tabákovou společností a zjistil, kolik chemikálií se skrývá v komerčním cigaretovém papíře. Tento pár, který v minulosti pracoval pro desítky korporátních gigantů, stopl okamžitě svou dosavadní kariéru, aby se mohl pustit do vytváření cigaretových materiálů s co nejnižším dopadem na životní prostředí.

Jak ekologické cigarety fungují?

Jejich ručně vyráběné cigaretové filtry jsou 100% organické, biologicky odbouratelné a nejsou návykové. Jakmile vykouřenou cigaretu odhodíte, její materiál se během pár dní rozpadne a v půdě tak může začít růst tráva, bylinky nebo třeba strom. Tyto inovované cigarety jsou samozřejmě zdravější i pro samotné kuřáky, protože papír není napuštěnými chemikáliemi jako u běžných cigaret.

Čtěte také: Kouření je jeden z nejvýznamnějších faktorů rozvoje rakoviny močového měchýře

Podpora místní ekomoniky

Společnost Karma Tips čítá kolem 20 zaměstnanců. Většinou se jedná o ženy z místních vesnic, které pomáhají s výrobou, balením i samotnou distribucí cigaret. Veškeré materiály, ze kterých se cigarety vyrábí, jsou lokální a podporují tak místní venkovskou ekonomiku. „Dokonce i inkoust, který používáme k tisku, je potravinářský, netoxický a vyráběný zde. To všechno podporuje zapojení místních venkovských komunit do podnikání a pomáhá jim tak prosperovat,“ tvrdí Ved a dodává, že jakýkoliv byznys, který děláte pouze za účelem vydělání je peněz, je špatný.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mohou stromy růst z cigaretových nedopalků? To zkouší nový ekologický projekt