Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Letošní ceny Locus pro Miévilla, Bacigalupiho i editorskou dvojici Dozois – Strahan

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

28. 6. 2010

V sobotu odpoledne se čtenáři renomovaného žánrového časopisu Locus dočkali odhalení svého výročního hlasování, v němž se překvapení rodilo asi stejně vzácně jako setkání českého čtenáře s ptakopyskem. Ano, radovali se zejména zavedení autoři.

Ilustrace na obálce knihy Město & město Autor: Edward Miller

Možná je to trochu škoda, že se málokdy dočkají ocenění ti, kteří by jej potřebovali, aby se konečně zviditelnili, zatímco tradiční sběrači kvůli nim musejí objednávat větší výkladní skříně. Letos se tak rozšířil svou početnou sbírku cen Locus třeba Neil Gaiman, Gene Wolfe nebo China Miéville. Ale nepředbíhejme. Všechno pěkně popořádku.

Locus Awards jsou ceny udělované každoročně čtenáři stejnojmenného časopisu. Nominovány jsou práce publikované v roce předchozím. Součet hlasů předčí součet hlasujících v cenách Hugo a Nebula, a tak se ceny Locus těší značné prestiži. Na druhou stranu je nutné si přiznat, že neodborná veřejnost občas netíhne k tomu nejlepšímu, ale spíše k tomu nejoblíbenějšímu.

Začněme třeba těmi antologiemi
Udílení v americkém Seattlu sice zahájilo ocenění pro nejlepší nakladatelství, my se však přesuneme k těm kategoriím, které jsou českým čtenářům dosažitelnější. Cenu Locus pro nejlepší antologii si odnesla dvojice Gardner Dozois a Jonathan Strahan za svůj výběr The New Space Opera 2. Zatímco Američan Dozois si došel pro ocenění v Seattlu, Strahan se radoval v australském Perthu, kde rodilý Ir žije od svých čtyř let.

Jonathan Strahan byl však hostem online přenosu, a tak své nadšení před fanoušky rozhodně netajil, přestože kvůli komentování si musel notně přivstat. Úspěch označil za nejdůležitější chvíli své dvacetileté editorské kariéry a vyjádřil přání, aby podobných antologií vzniklo vícero. U nás The New Space Opera vyšla péčí nakladatelství Laser-books, totéž nakladatelství připravuje i její oceněné pokračování.

Nejlepší loňskou sbírku napsal Gene Wolfe
Poté se udělovalo několik cen, jejichž vítězů nebo prací si čeští čtenáři užívají pouze okrajově. Nejlepším periodikem se stal The Magazine of Fantasy & Science Fiction, za jehož českou verzí stojí Martin Šust a nakladatelství Triton. Ta je však pouze výběrem z mnohaleté produkce své předlohy. Ocenění za nebeletristický titul získala Ursula K. Le Guinová, nejlepším umělcem čtenáři zvolili Michaela Whelana a editorkou roku 2009 se stala Ellen Datlowová, která slovy Jonathana Strahana „měla opravdu silný rok“.

Mírné překvapení možná zavládlo po oznámení nejlepší loňské sbírky. V konkurenci Iana McDonalda, Petera S. Beaglea či sebraných prací Rogera Zelaznyho se totiž prosadil Gene Wolfe s kompilací svých nejlepších prací (The Best of Gene Wolfe).

„Co dodat, u nás stále přehlížený autor, pro mnohé stěží stravitelný, se za oceánem těší značné oblibě, a tak nepřekvapuje, že reprezentativní výbor z jeho díla slavil úspěch, i když konkurence byla veliká,“ komentoval Wolfeův úspěch pro server fandsf.cz český editor a redaktor Martin Šust.

Neil Gaiman uspěl v kategorii povídka, delší práce ovládli Peter S. Beagle a Kage Bakerová
Oblibu u čtenářů potvrdil v kategorii povídek Neil Gaiman, který nedávno obdržel i Carnegie Medal za literaturu za svůj román Kniha hřbitova. Povídka An Invocation of Incuriosity přitom loni nějaké výrazné ohlasy nespustila, což nezávisle na sobě potvrdili v online přenosu Jonathan Strahan i Martin Šust ve svém komentáři. „Gaimanovy povídky, ačkoli jsou výrazné a svým způsobem jedinečné, se už dočkaly tuším osmé ceny a ne vždy úplně zaslouženě,“ zapochyboval oceňovaný český redaktor nad Gaimanovým vítězstvím.

V kategorii novelet, což jsou zjednodušeně řečeno delší povídky, triumfoval Peter S. Beagle s prací By Moonlight, které se v chystaném výběru autorových prací dočkáme i v češtině. Pro Beaglea je to přitom teprve druhá cena Locus. Nejlepší novelou byla vyhlášena The Women of Nell Gwynne’s nedávno zesnulé Kage Bakerové.

Nejlepší debut bez debat pro Bacigalupiho, děti se mohou těšit na Leviathan
Pokud sledujete rubriku pravidelně, novinku Scotta Westerfelda Leviathan už jsme zmiňovali u Nebul, přestože tehdy zůstalo pouze u nominace. Teď už se Westerfeld dočkal a jeho též graficky zajímavého příběhu se dočká i český čtenář. Překlad připravuje nakladatelství Euromedia.

Asi nikdo nepochyboval, že výjimečný povídkář Paolo Bacigalupi nezvítězí se svou Dívkou na klíček (The Windup Girl) v kategorii románový debut. Samozřejmě se tak nestalo a Bacigalupi navázal na zisk Nebuly dalším úspěchem. Jak je patrné z první věty, s českým překladem v péči Richarda Podaného už se počítá. Nejlepší debut roku a podle Jonathana Strahana i nejlepší sci-fi román roku připravuje Argo.

Nejlepší romány roku pro sběratele cen Miévilla a Cherie Priestovou
Tenhle mlýnský kámen už je pořádně omletý. China Miéville opět boduje s Městem a městem (The City & the City). Zajímavější než rekapitulace děje jistě bude komentář Martina Šusta: „Další očekávaný výsledek, ačkoli mezi soupeři se tlačily i takové skvosty jako Drood od Dana Simmonse, Palimpsest od Valenteové a skvělý Finch od VanderMeera, nemluvě o nové Zeměploše. Ovšem Miéville už má letos na kontě Cenu Britské asociace SF a Cenu Arthura C. Clarka, přičemž u cen Hugo ho může ohrozit snad jen Paolo Bacigalupi, který už triumfoval u cen Nebula. Bude to zajímavý souboj, a kdo ví, možná se nakonec bude smát Cherie Priestová.“

Ano, Cherie Priestová je ta, co uhranula čtenáře science fiction v minulém roce. Přestože Martin Šust z vítězství Priestové překvapený nebyl, moderátorka online přenosu Cheryl Morganová tipovala Kima Stanleyho Robinsonova nebo Roberta Charlese Wilsona. Wilsonovi věřil i spisovatel a editor Scott Edelman (u nás pouze s jedinou povídkou ve více než deset let starém výběru Valčík s temnotou), zatímco Edelmanův známější kolega Jonathan Strahan by dal (a možná i opravdu dal) hlas Kimu Robinsonovi. Nakonec se však radoval román Boneshaker, k němuž už autorka připravuje dvě pokračování. Český překlad by Priestovou neměl minout, přestože její tuzemská stáj zatím není jistá.

Jak už Martin Šust v komentářích pro stránky Magazínu F & SF naznačil, letošní udílení Huga bude rozhodně zajímavé. V nominacích na nejlepší román totiž svede bitvu Bacigalupi, Miéville a Priestová, tedy trojice letošních vítězů cen Locus. Pronásleduje je však trojice autorů, mezi nimiž je zatím poražená Catherynne M. Valenteová i již zmiňovaný Robert Charles Wilson. V září se tedy rozhodně máme na co těšit.

Shrnutí výsledku Locus Awards 2010:

  • Nejlepší sci-fi román: Boneshaker – Cherie Priestová
  • Nejlepší fantasy román: Město a město (The City & the City) – China Miéville
  • Nejlepší románový debut: Dívka na klíček (The Windup Girl) – Paolo Bacigalupi
  • Nejlepší kniha pro mládež: Leviathan – Scott Westerfeld
  • Nejlepší novela: The Women of Nell Gwynne’s – Kage Bakerová
  • Nejlepší noveleta: By Moonlight – Peter S. Beagle
  • Nejlepší povídka: An Invocation of Incuriosity – Neil Gaiman
  • Nejlepší antologie: The New Space Opera 2 – Gardner Dozois & Jonathan Strahan (eds.)
  • Nejlepší sbírka: The Best of Gene Wolfe – Gene Wolf
  • Nejlepší kniha mimo beletrii: Cheek by Jowl – Ursula K. Le Guinová
  • Nejlepší umělec: Michael Whelan
  • Nejlepší editor: Ellen Datlowová
  • Nejlepší časopis: The Magazine of Fantasy & Science Fiction
  • Nejlepší nakladatelství: Tor

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letošní ceny Locus pro Miévilla, Bacigalupiho i editorskou dvojici Dozois – Strahan