×
TOPZINE.cz

Knižní novinky na září 2014: tipy na čtení pod lavicí v novém školním roce

OBR: Milan Daněk: Ti, kteří utíkají pěšky
TOPZINE.cz přináší tipy na čtení pod školní lavicí. Zdroj: Nakladatelství JOTA

Nový měsíc září přináší kromě začátku školního roku také nové knižní tituly, které se objeví na pultech knihkupců. Opět jsme vybrali pár zajímavých kousků, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti. TOPZINE.cz přináší ty nejaktuálnější tipy na čtení.

OBR: Milan Daněk: Ti, kteří utíkají pěšky
TOPZINE.cz přináší tipy na čtení pod školní lavicí. Zdroj: Nakladatelství JOTA

Ondřej Kundra: Meda Mládková: Můj úžasný život

OBR: Ondřej Kundra: Meda Mládková: Můj úžasný životŽivotní osud Medy Mládkové se naprosto vymyká malým českým dějinám. Odehrává se v pěti zemích a na dvou kontinentech, na geografické ose Zákupy–Ženeva–Paříž–Washington–Praha. Začíná v rodině despotického otce, pivovarského sládka, a vrcholí v pozici uznávané sběratelky a mecenášky umění, která pomohla světu objevit jednoho z prvních abstraktních malířů, Františka Kupku.

Celý život si šla umanutě a odvážně za svým. Když utíkala před Hitlerem a později před komunisty, když dobývala srdce svého budoucího muže, spoluzakladatele Mezinárodního měnového fondu Jana Mládka, nebo když svými aktivitami v exilu podporovala utlačované české umělce a prosazovala jejich díla do amerických a evropských galerií. Po Listopadu se pak vrátila do vlasti a věnovala svou sbírku české společnosti. Získala a zrekonstruovala pro ni i výstavní prostor – pražské Sovovy mlýny, které se tak proměnily v Museum Kampa. Symbol jejího celoživotního díla.

Ondřej Kundra: Meda Mládková: Můj úžasný život. Vydalo nakladatelství Academia, 2014. Počet stran: 180. Doporučená cena: 265 korun.

Milan Daněk: Ti, kteří utíkají pěšky

OBR: Milan Daněk: Ti, kteří utíkají pěškyCestopis, který čtenáře a čtenářky zavede do mexických Měděných kaňonů, kronika jednoho běžeckého závodu nebo odhalení pravdy o zázračných běžcích kmene Tarahumara, které proslavila kniha Zrozeni k běhu?

Knížka Milana Daňka Ti, kteří utíkají pěšky je vším dohromady. Seznámí čtenáře s historií a tradicí dálkových běhů, odkryje tajemný háv, do něhož jsou nejlepší běžci planety, indiáni kmene Tarahumara, zahaleni, a přiblíží krásy mexické krajiny, která turisty kvůli vleklým drogovým válkám příliš neláká. Společně s autorem v ní čtenář zakusí, jaké je uběhnout osmdesát kilometrů nahoru a dolů rozpálenými kaňony, a setká se s neobyčejným Caballem Blankem i nejlepšími tarahumarskými běžci.

České pokračování příběhu z knihy Zrozeni k běhu vypráví o jedinečném setkání s Tarahumary, o výjimečném muži jménem Caballo Blanco i o běžeckém závodě s indiány obutými do sandálů z gumy starých pneumatik.

Milan Daněk: Ti, kteří utíkají pěšky. Ilustrace: Zdeňka Nováková. Vydalo nakladatelství JOTA, 2014. Počet stran: 168 + 24. Doporučená cena: 298 korun.

Sharon Oldsová: Papežův penis a jiné básně

OBR: Sharon Oldsová: Papežův penis a jiné básněPapežův penis a jiné básně je výborem z díla významné současné americké básnířky Sharon Oldsové (Pulitzerova cena, Cena T. S. Eliota). Jejím poetickým nástrojem je živý, metaforický jazyk i čtenářsky přístupná forma.

Působivá poezie zaujme plastickou obrazností a otevřeností, jimiž autorka tematizuje své problematické dětství, vztah k rodičům a vlastním dětem, intimní tělesnost a sexualitu.

Otevřenost a emotivnost jejích veršů na jedné straně vedla k vřelému čtenářskému přijetí, na druhé pak k odmítnutí pro údajnou neuměřenost a pornografičnost.

Sharon Oldsová: Papežův penis a jiné básně. Přeložili: Yveta Shanfeldová, Milan Děžinský. Vydalo nakladatelství Host Brno, 2014. Doporučená cena: 219 korun.

Nelson DeMille: Odvetný úder

OBR: Nelson DeMille: Odvetný úderVítejte v Custer Hill Clubu – pánském klubu nacházejícím se v luxusní lovecké chatě v národním parku Adirondack. Členy tohoto klubu jsou nejmocnější muži Ameriky, obchodní magnáti, armádní velitelé a vládní činitelé. Navenek má být klub místem odpočinku se starými přáteli. Ale jednoho podzimního dne se výkonná rada klubu schází, aby jednala o tragédii z 11. září a připravila plán odvety, známý pouze pod krycím názvem Požár.

Ve stejné době je nalezen mrtev člen federální protiteroristické jednotky. A nyní je už jen na detektivu Johnovi Coreym a jeho manželce Kate Mayfieldové, agentce FBI, aby odhalili hrůzostrašné spiknutí, jehož nitky vedou z Custer Hill Clubu až k americkým městům ocitnuvším se v zaměřovači jaderné zbraně. Corey a Mayfieldová jako jediní mohou zabránit tomu, aby někdo stiskl tlačítko a rozpoutal celosvětový chaos.

Nelson DeMille: Odvetný úder. Přeložila: Marie Čermáková. Vydalo nakladatelství Kniha Zlín, 2014. Doporučená cena: 389 korun.

Stephen Hawking: Stručná historie mého života

Stephen Hawking je patrně nejznámějším vědcem současnosti, nejen ovšem díky převratným idejím, které znamenaly posun ve vývoji fyziky, ale i díky své fascinující vůli, se kterou překonává tělesný handicap a se kterou dokázal napsat řadu významným vědeckých prací i popularizačních knih. Jeho Stručná historie času zůstává vzorem pro všechny, kdo chtějí zprostředkovat náročné a neprůhledné vědecké teorie laickému čtenáři.

Proslulý fyzik Stephen Hawking je autorem řady publikací, v nichž laickému čtenáři zprostředkoval řadu mimořádně náročných problémů moderní fyziky. Patrně nejslavnější z nich je Stručná historie času. Ve své nejnovější knize tentokrát nerekapituluje vývoj vesmíru, ale svůj vlastní život – odtud i název Stručná historie mého života. S humorem čtenáře seznamuje se svým dětstvím, studiem, osobním a rodinným životem, s průběhem své nemoci i s vědeckou kariérou. Jeho vyprávění doprovází množství raritních fotografií. Kniha dokládá nezlomnou sílu ducha této výjimečné osobnosti.

Stephen Hawking: Stručná historie mého života. Přeložila: Jan Klíma. Vydalo nakladatelství Argo, 2014. Počet stran: 144. Doporučená cena: 249 korun.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..