Jo Nesbø chce oživit Shakespearova Macbetha. Co na to konzervativní Britové?

Už tak ponurý a melancholický Macbeth bude v budoucnu dost možná ještě temnější a chladnější. Úspěšný norský spisovatel detektivek Jo Nesbø se totiž bez ostychu pustil do přepisování klasiky nedotknutelného anglického velikána Williama Shakespeara. Získá si nový Macbeth své čtenáře?

FOTO: Jo Nesbø
Norský spisovatel Jo Nesbø přepisuje Shakespeara.  Zdroj: © Stian Andersen, Jo Nesbø Official Website

Když nakladatelství Vintage Books hledalo autory pro projekt The Hogarth Shakespeare, kterým chce v roce 2016 uctít 400. výročí od smrti alžbětinského dramatika Williama Shakespeara, padla volba i na současnou hvězdu severských detektivek Joa Nesba. Je to krok správným směrem?

Nový „Shakespeare“ pro mladé

Leckterý konzervativní Brit asi bude nespokojeně mhouřit obočí a vrtět hlavou při představě, že dílo jejich uctívaného národního dramatika se bude měnit pod rukama norského spisovatele. Z pohledu marketingu však nakladatelství Vintage Books nemohlo snad ani volit lépe.

Norský spisovatel a rovněž talentovaný hudebník odstartoval svou kariéru kriminálním románem Netopýr (1997) a ihned se mu dostalo nadšeného přijetí. Jo Nesbø se dnes řadí mezi nejprodávanější autory, pravidelně plní pomyslnou vitrínu trofejí řadou literárních ocenění a počty jeho fanoušků neustále narůstají. Dokonce se rozrůstají i o fanoušky nejmenší, neboť vedle detektivních románů se Nesbø odvážně pouští i do psaní knih pro ty nejpřísnější kritiky, děti.

S přihlédnutím k Nesbově slávě se dá od projektu očekávat, že nejen poskytne zajímavou lahůdku shakespearovským milovníkům, ale přivede k četbě anglických dramat i ty, kteří by se jinak v knihovně Shakespearovi vyhnuli.

Jo Nesbø a ti druzí

Macbeth psaný v duchu Nesbova dvorního detektiva Harryho Holea by mohl tyto čtenáře oslovit. Konzervativní kritici budou namítat, že klasika je klasikou a neměla by být předělávána podle soudobých trendů. V dnešní uspěchané době ovšem ubývá čtenářů ochotných pročítat se náročnou strukturou čtyři sta let starých dramat. Není lepší, když si k Shakespearovi lidé najdou cestu alespoň takto, nežli vůbec?

FOTO: William Shakespeare
Co na to konzervativní Britové? Zdroj: commons.wikimedia.org

Nesbø není zdaleka jedinou hvězdou projektu. Po jeho boku se postaví například kritikou cenění Howard Jacobson (Kupec benátský) a Margaret Atwoodová (Bouře). Na pulty britských knihkupectví dorazí nové knihy v roce 2016, do Čech snad brzy poté.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

379 Comments on Jo Nesbø chce oživit Shakespearova Macbetha. Co na to konzervativní Britové?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*