Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Frank Zappa a The Mothers Of Invention: Rockový úkaz století

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

10. 3. 2011

 

Vizionář, samorost a majitel jednoho z nejproslulejších knírů dvacátého století – tak lze ve stručnosti popsat Franka Zappu. Ještě by se hodilo říci, že tento nenapodobitelný hudebník dokázal posunout rock´n´roll do jakési říše divů.

FOTO: Frank Zappa

Frank Zappa, Zdroj: oficiální stránky hudebníka

Originalita je nezbytným atributem každé rockové legendy. Ale přeci mezi všemi těmi do nebes vynášenými umělci někteří vyčnívají více než jiní. Zappa byl bezesporu jednou z hvězd tohoto panoptika – v dobrém slova smyslu.

Začátky a malé dobrodružství

Ale začněme popořádku. Francis Vincent Zappa se narodil v Baltimoru roku 1940. Rodina se  stěhovala kvůli otcovu povolání a Frank tak poznával různé kouty Spojených států, až konečně zakotvil ve slunné Kalifornii. Tam také započal hudební kariéru.

Pořídil si malé nahrávací studio a přivydělával si skládáním hudby k filmům (pravda, ne právě k hollywoodským trhákům). Jeden z nich mu přinesl pěkné trable. Ten snímek byl totiž pornografický a Zappa se díky němu podíval do vězení. Tento jedinečný zážitek jen posílil jeho nechuť k autoritám, kterou dával po celý život s gustem najevo.

Mothers přicházejí

V roce 1964 založil Zappa kapelu The Mothers Of Invention, s níž měl zanedlouho udělat příznačnou díru do světa. Jeho spoluhráči se stali Ray Collins, Jimmy Carl Black, Roy Estrada a Dave Coranada.

Zappův vkus byl zvláštním způsobem vytříbený – měl rád vážnou hudbu (třeba Igora Stravinského), ale i klasické R´n´B a oblibu našel v doo-wopu. Nejen z tohoto půvabného žánru si mnohé vypůjčil při nahrávání debutové desky s Mothers.

Nazvali ji příznačně Freak Out!. I když už je téměř půl století stará, při poslechu vás Mothers nenechají na pochybách, že se ve studiu kardinálně vyřádili. Avantgardní míchanice chytlavých riffů, recese, ironie a tajemných zvuků činí na posluchače hluboký dojem.

Kouzelné blázniviny

Freak Out! dopadlo do světa hudebního průmyslu jako hřmotný meteorit. Samotní Beatles se nechali slyšet, že je Zappa a spol. ovlivnili při nahrávání Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band. Inu, Mothers se rozhodli liverpoolským hvězdám vzdát hold po svém. Obal jejich příští desky bezostyšně kopíroval pestrobarevnou fotografii z alba Beatles. A název nasadil všemu korunu – We´re Only In It For The Money.

Koho by napadlo vyhlašovat něco podobného, a ještě navíc veřejně? V šedesátých letech byl Zappa skutečně jediný, kdo tak učinil. Zatímco v San Francisku se demonstrovalo za krásu a lásku a mír, Frank Zappa si myslel své. Z hippies si utahuje na tomtéž albu v hymnické skladbě Absolutely Free.

Jak je vidět, na mnoho věcí měl Zappa svébytný názor. Rozhodně se neostýchal kritizovat a činil tak s šarmantně kousavým humorem. Nepůsobil ale dojmem člověka, který znevažuje, na co přijde, a staví si na tom image. Nezamlouvalo se mu hlavně americké školství – sám odešel z univerzity a své děti na ni vůbec neposlal. Byl zastáncem samostatného vzdělávání. Známé jsou  jeho výhrady k cenzuře; docela pochopitelné, vezmeme-li v úvahu, kolikrát se s ní známý provokatér asi střetl.

Jeho respekt si nezískali ani hudební novináři, o kterých prohlásil, že jsou to lidé, kteří neumí psát a dělají rozhovory s lidmi, kteří neumějí mluvit pro lidi, co neumějí číst. Není těžké si domyslet, že rozhovory neposkytoval právě rád – tvrdil o nich, že jsou jen dva kroky vzdáleny od inkvizice. Ovšem když už se k interview uvolil, čtenáři se měli nač těšit.

Invenční i bez Mothers

Po rozpadu Mothers v roce 1969 se Zappa vydal na sólovou dráhu. Nikdy neokupoval rádiové hitparády a je zřejmé, že to ani nebylo jeho cílem. Jeho alba Lumpy Gravy, Hot Rats, Apostrophe, Shut Up ‚N Play Yer Guitar a další přinesla spoustu nových podnětů a vynikajících skladeb.

Pozoruhodná byla i jeho spolupráce se spřízněnou podivínskou duší Captainem Beefheartem. Mothers Of Invention  se krátce vrátili v pozměněném složení, ale později se s nimi Zappa rozloučil definitivně. Kromě rock´n´rollu Zappa koketoval i s jazzem a skládal orchestrální kusy, které si také získaly zasloužený respekt. Příkladem budiž suita Yellow Shark.

Když v roce 1993 Zappa podlehl rakovině, ztratil rock´n´roll jeden ze svých největších unikátů. Obsáhlou pozůstalost tvoří přes šedesát výjimečných desek, které by mohly posloužit téměř vědeckému bádání.

Jeho syn Dweezil se před několika lety rozhodl tátovu hudbu přivést zpátky k životu projektem Zappa plays Zappa. A tak měla i Praha tu čest zažít více než zajímavý happening pod názvem Tour de Frank.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Frank Zappa a The Mothers Of Invention: Rockový úkaz století