Menu
TOPZINE.cz

Domácí pekárna: Zázrak na počkání!

Sice ne tak úplně bez práce, ale můžu vám říct, že miluju větu: „Peču chleba,“ stejně jako: „Peru nádobí.“ Seznamte s velmi výkonnou kolegyní slečny myčky. Domácí pekárna osobně!

Domácí pekárna, Zdroj: kochen-shop.ch

Domácí pekárna, Zdroj: kochen-shop.ch

Výběr domácí pekárny je věc velmi citlivá. Ne každý je ochotný vzít si jeden ze tří výrobků vystavených v elektru, případně hned ten první, který nám prodavačka vřele doporučí. Někteří z nás také trpí podivnou alergií na kupování králíka v klobouku, tedy nákupy po internetu, protože nakonec nikdy nevíte, co na vás z doručené krabice vyskočí.

Při osobním výběru platí samozřejmě to samé jako obvykle: dejte si načas, pekárničky si důkladně prohlédněte, projděte si jejich funkce, zhodnoťte, zda potřebujete větší či menší, jestli chcete péct na odložený start (večer suroviny nasypete, ráno máte chléb hotový – ale tady si dejte pozor na hluk a pípání pekárny, které vás určitě probudí, pokud spíte poblíž) a zásadně nedejte na radu prodavače, který tu bílou krásku viděl v provozu maximálně na obrázku. Ideální je zjistit si, co vůbec chcete, s předstihem na internetu. Řada stránek nabízí kromě obrázků a zkušeností uživatelů i kompletní návody k použití.

Když už jste svou vyvolenou ulovili a dotáhli domů, je čas přečíst si návod. Vážně, návody nejsou jen pro idioty. Právě naopak. Proto dbejte pokynů typu Před prvním použitím… Opravdu mají smysl.

Máte tedy splněno, nervozně listujete návodem a na internetu hledáte skutečně osvědčený recept. Prozradím vám tajemství… takové neexistují. Zkoušela jsem to. Snad stokrát. I takový, který se povedl sto kolegyním a kolegům, se právě mně dokáže totálně zkazit a to takovým způsobem, že i otrlá domácí zvířata zdvihají znechuceně ret a plíživě se snaží zmizet od svých misek. Ale co naplat, musíme si tím projít vždycky a každý takový zmetek nás posune o kousek dál.

Moje osvědčená Concept, Zdroj: alevnejsi.cz

Moje osvědčená Concept, Zdroj: alevnejsi.cz

Tím samozřejmě nechci říct, že máte chytnout první pochybný předpis, který vám padne do ruky. To určitě ne. Jen počítejte s tradičním prvotním nezdarem. O to víc budete potěšeni úspěchem!

A teď k praktickým radám:

  • Suroviny do pekárny dáváme v určitém pořadí, za nejvýhodnější a mně osvědčené považuji následující:
    • prvně takzvané mokré přísady – tedy voda, či mléko, vejce, tuk a podobně
    • dále přijdou na řadu cukry, soli, koření
    • a nakonec mouka, ať už jakákoliv, a teprve na ni kvasnice – na ty skutečně nesmíte zapomenout, pokud tedy není v receptu uveden místo nich třeba prášek do pečiva, i ten se ale vmíchává tradičně do mouky
  • Přidávání kvasnic až na konec má svůj důvod, podle moudrých rad nesmí dojít do přímého styku se solí, aby odpovídajícně působily
  • Pokud vás trápí otázka, jestli použít kvasnice sušené, či čerstvé, volba je jen na vás. Tradicionalisté nedají na čerstvé droždí dopustit, ale dle zkušeností odvede sušené tu stejnou práci a navíc jej můžete mít doma poměrně dlouhou dobu. Jeden sáček sušených kvasnic bývá určen na půl kila mouky, výjimečně na kilo – přečtěte si pozorně pokyny na zadní straně výrobku!
  • Největší výhoda pekárny tkví v tom, že nemusíte dělat onen pověstný kvásek a hlavně se těsta prakticky ani nedotknete rukama, čímž odpadá neuvěřitelně namáhavé hnětení. Princip kvásku ale musíte dodržovat – mléko, či voda se do pekárny lije teplá až vlažná. Neměla by být studená a v žádném případě vřelá! Pokud se obáváte, že teplotu neodhadnete, přikloňte se raději k chladnější hranici (příjemně teplá na ponor), většina pekáren si své suroviny totiž při zpracování přihřívá.

Typicky bílá DP, Zdroj: arnnex.cz

Typicky bílá DP, Zdroj: arnnex.cz

  • Zpracovávané těsto se zezačátku v pekárně různě podivně pohybuje, a teprve po pár minutách můžeme poznat, jak to s ním vypadá. Tedy zda potřebuje trošku víc mouky, nebo naopak přikápnout tekutiny. Těsto by mělo být na dotek poměrně matné a rozhodně ne tekuté. Při zkoušení ale pozor na prsty!
  • Pokud je vaše pekárna volně otevíratelná, můžete do ní kdykoliv nakouknout a sáhnout si na hnětený polotovar. Nikdy to ale nepraktikujte po dobu kynutí! Do kynoucího těsta se nerýpe, ani se pekárna neotevírá, uniká při tom potřebné teplo a produkt vám může nehezky spadnout.
  • Volba programu na pekárně je sice důležitá, spousta se jich ale víceméně kryje. Ze začátku si po ruce ponechce návod k použití a dopředu si vyhledejte, který z programů se pro váš chléb, či moučník hodí nejlépe.

Pečení s domácí pekárnou je příjemná zábava. Minimum špinavého nádobí, minimum práce a voňavý výtvor nakonec, který můžete prohlásit za svůj! Uživatelé se také shodují, že TAK krásné těsto ručně neuhnětou, i kdyby se rozkrájeli, a navíc je výsledek kolikrát nejistý.

Pokud jste úplní začátečníci a nemáte chuť experimentovat s vlastními recepty, spolehněte se na kupované směsi. Můžete si je koupit jak na internetu (či snad neradi králíka?), tak i v běžné obchodní síti. Doporučuji prvně každou směs vyzkoušet, než jí koupíte železné zásoby na dva roky dopředu, není totiž jisté, zda vás zrovna tahle propagovaná krabička přenese do sedmého nebe. Pokud ano, nevzdávejte se jí a držte se jí zuby nehty! I tak vám zůstává široké pole pro bádání – přisypte pokaždé jiná semínka, zkuste přidat cibuli, česnek, oblíbené koření, nebo bylinky. Pekárna si s tím už nějak poradí. Ale nezapomeňte, i kupované výrobky mají omezenou trvanlivost! Prošlé, navlhlé, či jinak znehodnocené kvasnice totiž nenakynou tak, jak by měly.

Hodně úspěchů a těším se na naše společné pečení v dalších článcích!

Někdy si můžete vybrat ze dvou forem, Zdroj: dumdarku.cz

Někdy si můžete vybrat ze dvou forem, Zdroj: dumdarku.cz

Ohodnoťte tento recept:
0
Právě čtete

Domácí pekárna: Zázrak na počkání!