Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Deset let bez Mejly: vzpomínkový koncert proběhne dnes v Paláci Akropolis

Eva Marková

Eva Marková

8. 1. 2011

FOTO: Mejla HlavsaJe to už deset let, co zemřel Mejla Hlavsa, jedna z ústředních postav českého undergroundu. Zavzpomínat na něj můžete 8. ledna v pražské Akropoli, kde mimo jiné vystoupí třeba Pavel Zajíček, Filip Topol nebo Ivan Martin Jirous. Zlatým hřebem večera je vystoupení jen pro tuto příležitost obnovené skupiny Půlnoc.

FOTO: Mejla Hlavsa

Mejla Hlavsa a Egon Bondy, Zdroj: plasticpeople.eu

Milan Hlavsa, známý spíše jako Mejla Hlavsa, se narodil roku 1951 a zemřel na zhoubný nádor plic  přesně před deseti lety, 5. ledna 2001. Česká rocková hudba tak přišla o jednu ze svých legend, a to nejen kvůli tomu, že Mejla založil legendární skupinu The Plastic People od the Universe, ale především kvůli jeho mistrovské kompoziční práci!

Zrození Plastických lidí

The Plastic People of the Universe začali hrát na konci 60. let, krátkou dobu měli dokonce status profesionální kapely, o který však roku 1970 přišli. Odešli tedy do humpoleckých lesů, aby si vydělali na aparaturu. Tu jim pak za pusinku sestavili podle západních parametrů kluci z Matfyzu, uvedl pro Reflex Ivan Martin Jirous, řečený Magor.

Na začátku 70. let se Plastici seznámili s poezií Egona Bondyho a díky tomu začali zpívat i české texty. Do té doby pouze zprostředkovávali českému publiku tvorbu kapel zahraničních, jako byly The Fugs nebo třeba The Velvet Underground. A protože se Plastičtí lidé odmítli přizpůsobit normalizačnímu tlaku, začal je režim perzekvovat. Jakýmsi vyvrcholením tohoto byl masakr v Rudolfově u Českých Budějovic, kde StB pozatýkala návštěvníky koncertu Plastiků. Kapele samotné však prozatím ještě dala pokoj. Ta tedy začala hrát spíše v ústraní a jen pro zvané, čímž se postupně vytvořilo jakési ghetto, v němž se stýkaly dvě vrstvy společnosti: intelektuálové byli postaveni na roveň s dělnickými příznivci undergroundu. Tak vznikl svébytný a specifický prostor českého undergroundu.

Krátce po II. festivalu druhé kultury v Bojanovicích (1976) začala vlna zatýkání, proběhl nechvalně známý soudní proces a Plastici byli v médiích prezentováni jako opravdová spodina společnosti. Velmi cenná byla v té době pro skupinu podpora intelektuálů z okruhu kolem Václava Havla. Po roce 1977 odehráli Plastici jen několik koncertů, vždy v utajení, a když roku 1981 podezřelou náhodou vyhořela usedlost, v níž se jeden koncert odehrál, přestali vystupovat a soustředili se pouze na nahrávání desky. V rámci Akce Asanace pak odešla do nuceného exilu spousta osobností českého undergroundu; pro Plastiky bylo zásadní, že tehdy zemi opustil Vráťa Brabenec. V roce 1988 vydali desku Půlnoční myš a vzápětí se rozešli, Mejla Hlavsa začal hrát v kapele Garáž, kde ho však tu a tam pro jistotu skrývali při hraní za plentu. Záhy vznikla kapela Půlnoc, polovina jejích členů patřila k Plastikům. Ta dokonce směla vycestovat i na turné do  USA. Po natočení desky City of Hysteria (1991) se skupina rozpadla.

Havel na Hrad!

Po revoluci se situace změnila, tzv. nehrající člen Plastiků, Václav Havel, se stal prezidentem, Hlavsa založil kapelu Fiction. Roku 1997 hráli Plastici na Havlovo pozvání ve Španělském sále Pražského hradu pro chartisty a jejich přátele. Z tohoto vystoupení se nakonec vyvinulo jednorázové turné. Co se týče dalšího pokračování kapely, neměli její členové tehdy jasno v tom, jakým směrem se ubírat. Prý z kompozičního přetlaku vydal Mejla své první samostatné CD nazvané Šílenství. Porevoluční plastická deska Líně s tebou spím s fragmenty Hlavsových písní vyšla až po jeho smrti.

Přijďte si tedy Mejlu a jeho tvorbu připomenout 8. ledna do Paláce Akropolis! Koncert se koná pod záštitou Jany Hlavsové a Václava Havla, vystoupí mimo jiné Filip Topol, již zmiňovaný Magor anebo Pavel Zajíček, po desáté hodině večerní se o hudbu postarají DJs.

Závěrem si ještě citujme vzkaz, který poslal k dnešnímu koncertu Václav Havel, jenž je mimo republiku. Připomíná v něm věc, na kterou možná často zapomínáme: že i když se dneska za underground platí (přibližně stejně jako za vstupenku do divadla), pořád se zdá skoro neuvěřitelné, že takovéto večery mohou probíhat. V mírném údivu stále zůstáváme i nad tím, že lidé jako Jáchym Topol nebo Ivan Jirous mohou získat ocenění za svou literární činnost, anebo nad tím, že se o příslušnících českého undergroundu začíná učit ve školách. Snad si to nezkazíme.

Milí přátelé,

srdečně zdravím vás i váš koncert a raduji se, že jste si na Mejlu Hlavsu vzpomněli. Za dvacet let jsme si všichni zvykli na to, že hudbu Plastic People a příbuzných skupin lze hrát kdykoli a kdekoli, že ji lze vydávat a vysílat.  My, kteří pamatujeme doby, kdy to možné nebylo, jsme stále podvědomě tak trochu v údivu. V údivu jsem i toho, že je to deset let, kdy nás Mejla opustil. Naštěstí tu máme jeho muziku a já vám přeji, abyste si jí užili.

Váš
Václav Havel
(Zdroj: guerilla.cz)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Deset let bez Mejly: vzpomínkový koncert proběhne dnes v Paláci Akropolis