Menu
TOPZINE.cz
Studium SŠ

ČSÚ: Počet studentů soukromých VŠ vzrostl za deset let téměř třicetinásobně

Redakce

Redakce

4. 5. 2011

Za posledních deset let stoupl počet studentů soukromých vysokých škol 28krát, na dnešních 57 tisíc. Soukromé VOŠ se naopak potýkají s poklesem zájmu, poptávka po soukromých základních a středních školách je nízká dlouhodobě.

FOTO: Studenti

Přihláška na soukromou VŠ je obvykle sázkou na jistotu, Zdroj: sxc.hu

Po pádu režimu v roce 1989 se zájem soukromých investorů pochopitelně obrátil i ke školství. Poptávka sice nebyla tolik razantní jako v jiných oblastech, nicméně soukromé školy vznikaly napříč celým vzdělávacím spektrem. Zájem soukromého školství se soustřeďoval hlavně na vyšší stupně vzdělání, což je ostatně patrné i dnes, kdy je podíl soukromých vysokých škol oproti školám základním a středním několikanásobně vyšší.

Tyto a další informace zveřenil Český statistický úřad společně s Ústavem pro informace ve vzdělávání na tiskové konferenci pořádané ku příležitosti vydání zprávy o vývoji soukromého školství za posledních dvacet let.

„Zvýšený zájem o terciární vzdělávání je patrný zejména v posledních letech. Počet vysokoškolských studentů se mezi roky 2000 a 2010 zdvojnásobil a v aktuálním akademickém roce studuje v České republice téměř 400 tisíc vysokoškoláků,“ uvedla Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ a bývalá rektorka UJEP v Ústí nad Labem.

Soukromých VŠ je nadbytek, ZŠ a MŠ minimum

Vznik soukromých VŠ umožnil zákon o vysokých školách v roce 1998. Dnes registrujeme 44 soukromých vysokých škol, což je vzhledem k velikosti naší populace obrovský počet.

Vyšší odborné školy jsou v ČR ze dvou třetin veřejné, z 27 % soukromé a ze 7 % církevní. Počet studujících na soukromých VOŠ se v posledních pěti letech snižoval. Pro srovnání – v letech 1996 až 1997 studovala na soukromých VOŠ jedna třetina všech studentů, dnes je to 25 %.

První soukromé střední školy začaly vznikat na našem území na přelomu let 1991/92, chodilo do nich pouhé 1 % všech středoškoláků. V průběhu dalších pěti let se podíl žáků soukromých středních škol zvýšil na 13 %, v posledních letech se tento podíl ustálil na 14 %. Nejvíce žáků přitom studuje na soukromých ekonomických a hotelových školách. Podíl žáků na soukromých základních a mateřských školách je nepatrný, ve školním roce 2010/11 činí necelá 2 %.

Platy učitelů soukromých škol jsou v porovnání s veřejnými školami nižší

Být učitelem na veřejné škole se vyplatí více než učit na soukromé. Nejhůře jsou na tom učitelé soukromých mateřských škol, jejichž platy nedosahují ani průměrné mzdy v ČR. Nejvyšší mzdy mají pochopitelně vysokoškolští pedagogové.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

ČSÚ: Počet studentů soukromých VŠ vzrostl za deset let téměř třicetinásobně