×
TOPZINE.cz

Češi pomáhají návratu koní Převalského do Mongolska

Divocí a statní koně Převalského, kteří byli v Mongolsku ještě před 200 lety velmi početní, se dnes ve volné přírodě téměř nevyskytují. O změnu tohoto neradostného stavu se má zasloužit dotace, iniciovaná nedávno vedením pražské zoo a Českou rozvojovou agenturou.

FOTO: Vypouštění koní v rezervaci Khomin
Vypouštění koní Převalského v rezervaci Khomin, Foto: Petr Zavadil, Zoo Praha

V pražské zoologické zahradě byl v průběhu 20. století úspěšně zrealizován odchov více než 150 hříbat koně Převalského – jediných žijících předchůdců současných zdomácnělých koní. Tento úspěch umožnil vypuštění některých koní zpět do volné mongolské přírody.

Do Mongolska směřují dotace

O zdokonalení podmínek pro jejich přežití se má zasloužit dotace ve výši 3,5 milionu korun, schválená ředitelem České rozvojové agentury Ing. Michalem Pastvinským a ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem.

Tato pomoc, patřící do programu zahraniční rozvojové spolupráce České republiky s Mongolskem, má zlepšit životní podmínky obyvatel v odlehlých oblastech západního Mongolska, kde žijí koně Převalského. Má dojít k omezení stěhování lidí za lepšími ekonomickými příležitostmi do mongolské metropole Ulánbátaru.

Lepší zázemí pro národní park

Koně Převalského v Mongolsku
Koně Převalského v zemi svých předků, Foto: Jana Ptačinská Jirátová, Zoo Praha

„Chceme-li zajistit návrat koně Převalského do přírody, musíme také vytvářet podmínky pro strážce chráněných území a obecně přispívat k rozvoji příslušných oblastí,“ řekl o důvodu schválení dotace Miroslav Bobek. „Dotaci jsme nyní uvolnili na aktivity, které budou realizovány ještě v tomto roce, s podporou projektu Zoo Praha počítáme i v letech 2012 a 2013,“ doplnil Pastvinský.

A na co vše budou tyto peníze určeny? V západním Mongolsku budou například postavena stanoviště pro strážce národního parku a jejich zázemí.  Zároveň bude zajištěno vybavení pro místní nemocnici a dílnu, jež bude sloužit jak k výrobě upomínkových předmětů, tak plsti, které se používá při stavbě tradičních mongolských jurt.

Doufejme, že díky české pomoci budou v západním Mongolsku za několik let koně Převalského opět často k vidění.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..