Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Bhútán: Království hromového draka

Hana Chytrá

Hana Chytrá

21. 8. 2010

FOTO:Život v Bhútánské vesniciNedávno se můj kamarád, upřednostňující spíše pasivnější typ dovolené, vrátil z Bhútánu. Má první otázka byla  „Proč Bhútán?“ Druhá měla být „A kde přesně v Asii vlastně je?“ Ale naštěstí mi i bez ptaní došlo, že asi někde poblíž Tibetu a Indie . Hned jsem se začala vyptávat a on ochotně vytáhl notebook a otevřel složku obsahující asi tisíc fotek.

FOTO:Život v Bhútánské vesnici

Život v Bhútánské vesnici, Foto: M. Plašil

Jak jsem se přiznala v úvodu článku, opravdu bych Bhútán asi přesněji nelokalizovala. Pokud se již někdo z odvážnějších vydá do končin centrální a jižní Asie, většinou upřednostňuje Indii, Čínu či Nepál. Je to možná také tím, že hranice Bhútánu se cizincům otevřely až v roce 1975 a jejich počet je stále Bhútánským králem regulován. Země, která byla dlouhá staletí stále pod nadvládou okolních zemí si teprve zvyká na turistický ruch a zájem nadšených cestovatelů z celého světa.

FOTO: Bhútán

Bhútán, Foto: M. Plašil

Země hřmícího draka

Abychom tedy učinili zeměpisu zadost, Bhútán je vnitrozemský stát v jižní Asii, ležící na východním konci Himalájí. Na jihu, východě a západě sousedí s Indií, na severu s Tibetskou autonomní oblastí, neboli Tibetem. Bhútán je typickým příkladem horské země, kdy se skoro polovina rozlohy nachází ve výšce přes 3000 m.n.m. Orná půda tvoří pouze zlomek, necelých deset procent, z celého součtu a i přesto se drtivá Bhútánců věnuje zemědělství. Z následného výčtu musí vyjít pouze jeden výsledek, a to, že země patří mezi nejchudší na světě.

Celou situaci ještě zhoršuje fakt, že v zemi stále přetrvává feudální systém a otrokářství bylo zrušeno teprve před 60 lety! Většinovými majiteli půd jsou pouze lámaistické kláštery a velkostatkáři. Politický status země je dnes oficiálně Bhútánské království a jedná se o konstituční monarchii v čele s králem.

FOTO: Bhútán

Bhútán, Foto: M. Plašil

Pohnutá historie země v horách

Již poloha země napovídá, kdo z okolních gigantů si nárokoval nadvládu na Bhútánem. V průběhu 11. století je zde doložen první stát, který založili potomci kmenů proudící z Tibetu. V 17. století se Bhútán stal knížectvím, které ale již bylo plně závislé na Tibetu. Později tuto horskou zemi ovládlo rozpínající se Čínské impérium. V průběhu 18. a 19. byla země de facto anektována Británií a roku 1910 se stala britským protektorátem. Poprvé se země konečně osamostatnila až  roku 1949, kdy se vymanila ze sféry vlivu Indie, která zaštiťovala Bhútánskou zahraniční politiku a obranu země.

FOTO: Klášter Taktsang

Klášter Taktsang, Foto: M. Plašil

Křížem krážem Bhútánem

Bhútán nabízí vše, co si jen vášnivý a zapálený cestovatel může přát. Uvidí barvitou himalájskou přírodu nenarušenou lidskou činností, nahlédne do života běžných lidí, navštíví  skvostné buddhistické chrámy a nedobytné pevnosti, seznámí se s tradičními hodnotami této krásné a jedinečné země v horách. Pokud bychom chtěli jmenovat asi nejnavštěvovanější místa Bhútánu, určitě musíme zmínit město Bumthang,  bývalé hlavní město Punakha, dnešní hlavní město Thimphu a údolí Paro.

Do Bhútánu se pouze létá (přes indické Dillí) a jediné letiště v zemi je právě v čarokrásném údolí Paro. I proto je údolí hlavním a výchozím bodem všech turistů. Je zde i největší turistické zázemí, zahrnující hotely, restaurace a jiné služby. Samotné údolí je  zelený skvost, v němž jsou jako perly rozházeny pevnosti, kláštery a rozvaliny kdysi prosperujících mnišských center.

Při návštěvě určitě nesmíte vynechat klášter Taktsang, neboli Tygří hnízdo, malebný klášter zavěšený na strmé skalní stěně a blízký klášter Kuichu. Majoritní většina obyvatel Bhútánu striktně buddhistická, málo kdy narazíte na jiný mnišský klášter nežli zasvěcený Buddhovi. Kláštery jsou s průvodcem volně přístupné a vy můžete čerpat duchovní sílu z těchto svatých míst.

FOTO: Budhistický chrám

Budhistický chrám, Foto: M. Plašil

Jelikož budete cestovat výhradně s cestovní kanceláří, nezávislí cestovatelé nejsou do země vpuštěni, budete mít i předem připravený bojový plán. Ať již pamětihodnosti města Bhumthangu, bezpočet starobylých klášterů, bhútánský hrad Wangdue Phrodrang, malebnou tradiční vesničku Ura či mystické jezírko Membartsho.

Praktické informace na cestu

Jak jsem zmiňovala výše, vstup do země je pouze a výhradně přes cestovní kanceláře, dobrodruhům, cestujícím na vlastní pěst je bohužel vstup zakázán. Turisté musí cestovat pouze ve skupinách po předem připravených a zaplacených trasách s oficiálním turistickým průvodcem. Každý návštěvník musí mít také předem zajištěné vízum. Čtrnáctidenní vízum stojí 20 USD a je uděleno po příletu do Bhútánu.

Pokud se v Bhútánu těšíte také na gurmánský zážitek, určitě nebude zklamáni. Strava je velmi rozmanitá, podávají se převážně vegetariánská jídla, přibarvená šafránem, ochucená chili a obohacená o kravský sýr (datse). Žízeň uhaste určitě jejich výtečnými čaji, které jsou převařené a pro cizince lépe snesitelné.

FOTO: Obchod s potravinami

Obchod s potravinami, Foto: M. Plašil

Dobrodružná dovolená nejen pro otrlé cestovatele

Dovolená naplánovaná čistě a pouze jen cestovní kanceláří může pro někoho být výhodou, pro někoho velkým zklamáním. Otrlý cestovatel, zvyklý spoléhat jen na sebe, cestovat si volně po všech zákoutí dané země asi výhody naplánované a předem domluvené dovolené neocení. Ale i přesto, že trasy jsou předem domluvené a zaplacené, skýtá návštěva Bhútánu nezapomenutelné zážitky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bhútán: Království hromového draka