2 lidé byli zabetonovaní na Nymbursku. Na září se připravuje soud s 5 obžalovanými

Pražský městský soud se začne 21. září zabývat případem dvojnásobné vraždy, jejíž oběti byly před dvěma roky nalezeny zabetonované pod stodolou v obci Záhornice na Nymbursku. První oběť zemřela kvůli tomu, že nechtěla prodat lukrativní pozemky v pražských Holešovicích. Druhá proto, aby se zakryla trestná činnost související s daňovými úniky. Vyplývá to z obžaloby, kterou dnes získala ČTK.

vrazda_vysetrovani_dukazy
ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

V kauze figuruje pět obviněných. Dva podle spisu provedli vraždy a ukryli těla, za což jim hrozí 12 až 15 let vězení nebo výjimečný trest. Ostatní se podíleli na nelegálním byznysu, zpronevěře či podvodech, za což jim hrozí až osm nebo až deset let vězení.

První vražda se podle obžaloby stala v polovině ledna 2003, tedy deset let před nálezem těl. Obětí byl tehdy sedmašedesátiletý Čechošvýcar, vlastník pozemků, o které šlo skupině obviněných. “Usmrcením poškozeného odstranil překážku mezi zájmem získat pozemky a neochotou poškozeného pozemky prodat,” uvádí o hlavní postavě případu obžaloba.

Jde o devětapadesátiletého muže, který byl po zatčení umístěn do vězení, aby si odpykal trest za podvody. V roce 2005 totiž místo něj na falešné doklady nastoupil do věznice jiný muž, jehož policie při vyšetřování případu hledala jako důležitého svědka. Z informací uvedených v obžalobě vyplývá, že hlavní postava případu byla po nástupu do vězení hospitalizována.

Skupina po první vraždě podle spisu o pozemcích vyjednávala s dědici a zároveň se snažila zařídit změny v územním plánu tak, aby mohly být pozemky výhodně zpeněženy. K zisku pozemků podle obžaloby založili firmu, která byla ovládána přes tzv. bílé koně. Gang nakonec pozemky od pozůstalých získal v roce 2007 za pět milionů korun, přičemž znalci jejich hodnotu odhadli na 50 milionů korun. Pozemky podle katastru nemovitostí, kde pátrala ČTK, dodnes patří společnosti napojené na obviněné nebo jejich příbuzné.

Druhá vražda se podle obžaloby stala v roce 2008. Její obětí byla třiatřicetiletá žena, která figurovala jako bílý kůň ve firmě, která udělala daňové úniky za 42 milionů korun při obchodech s pohonnými hmotami a minerálními oleji. Její smrt měla trestnou činnost utajit.

Muž byl podle obžaloby zastřelen jednou ranou do týla ve svém bytě v centru Prahy, žena zemřela po třech ranách do oblasti hlavy přímo v Záhornici. Obě těla byla nalezena 1. října 2013 pod objektem, který policie vytipovala, když pátrala po osudu zavražděných a prověřovala různé nemovitosti, které souvisely s obviněnými lidmi.

Obě těla byla zabalena do igelitových pytlů a do spacáku, oddělovala je masivní betonová deska. U první oběti byly v zemi zalité vápnem také její osobní věci. Pozemek po celých deset let od ukrytí první oběti až do policejního zásahu průběžně hlídal podle obžaloby jeden z obviněných, který je dosud ve vazbě.

Podle obžaloby se tento devětašedesátiletý důchodce také podílel na převodech vlastnických práv nemovitosti na Nymbursku, aby byla co nejvíc ztížena identifikace pravého vlastníka. “Používal falešného jména, dohlížel na to, aby objekt budil dojem využívané nemovitosti, úmyslně prezentoval smyšlené legendy o budoucím využití nemovitosti,” vyjmenovává obžaloba. S hlavní postavou případu se podle spisu také domlouval na nepravdivých výpovědích necelý měsíc před odhalením těl, aby vevraždách nefigurovali. Čin údajně chtěli svést na jiného zesnulého muže. Zároveň se také podle obžaloby zřejmě postaral o likvidaci vražedných zbraní, které se policii nepodařilo najít.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*