×
TOPZINE.cz

10 věcí, které chce knihomol k Vánocům. Přinášíme tipy na poslední chvíli

FOTO: Vánoční dárky pro knihomoly
Co by chtěl knihomol najít pod stromečkem? FOTO: Nikola Stupková, TOPZINE.cz

Vánoce už k nám kráčejí cestičkou osvětlenou adventními svíčkami a vy stále nemáte dárky pro své blízké? Pokud je některý z vašich přátel či rodiny knihomol, jste tu správně. TOPZINE.cz vám i na poslední chvíli poradí, čím zaručeně uděláte radost!

FOTO: Vánoční dárky pro knihomoly
Co by chtěl knihomol najít pod stromečkem? FOTO: Nikola Stupková, TOPZINE.cz

1. Kniha

Pod prvním bodem se samozřejmě skrývá kniha. Pro každého knihomola je totiž papírový dárek jako modré z nebe, a to nehledě na to, kolik už jich doma v knihovně má. A dovolíme si ještě malou radu: čím novější dílo, tím větší šance, že tento titul již knihovnu vašeho kamaráda či známého nezdobí.

Pakliže hledáte biografii, máme pro vás hned několik novinek: Coco Chanel: Pohled zblízka od Lisy Chaney, Nezlomná (Margaret Thatcher) od Harris Robin nebo z našich krajin Václav Havel: Jediný autorizovaný životopis od Edy Kriesové. Nebo snad chcete zabrousit do záhady? V tom případě je tu Zmizelá od Gillian Flynn. A chcete-li potěšit knihou od oblíbeného autora, např.: Johna Greena, jsou tu jeho Papírová města.

2. Dárková poukázka

Pokud nevíte, jaký literární žánr zvolit, náš druhý tip vám jistě vytrhne trn z paty. Není nic jednoduššího než dojít do knihkupectví a zakoupit dárkovou knižní poukázku. Výhodou je, že si můžete zvolit v podstatě jakoukoliv částku. A dárek je na světě.

3. Obal na knihu

V poslední době velký hit. Ohnuté rohy, poškrábaná vazba, natrhnutá stránka. Všichni víme, o čem je řeč, a všechny nás to štve. Vždyť naši papíroví miláčci jsou vystavováni mnohému nebezpečí. Cestují s námi tramvají, autobusem či vlakem, a to za slunce i v dešti. Vyrábí se obaly různých vzorů i velikostí a pravdou je, že darovat knižnímu maniakovi prostředek k ochraně jeho smyslu života je trefa do černého.

4. Knižní minilampička

Každému milovníkovi literatury se už někdy stalo, že si chtěl číst v prostoru s omezeným světlem, či snad dokonce v naprosté tmě. Kromě toho vyřešíte knižní minilampičkou i další problém: to když ostatní kolem vás chtějí spát a velké světlo by je rušilo. Světýlko upevníte na okraj knihy a dává vám přesně tolik světla, kolik ke čtení potřebujete. A vy už se můžete ponořit do peřin i příběhu.

5. Originální záložka

“Co má rád?” přemítáme většinou, když se snažíme vybrat vhodný dárek. Spojte dvě věci do jedné. Darujte k Vánocům záložku například s oblíbeným knižním či filmových hrdinou, hercem, herečkou či trefným citátem oblíbeného autora či autorky. A že máte z čeho vybírat. Na trhu najdete záložky plechové, hadrové, ručně dělané i klasické papírové… A pokud chcete darovat něco opravdu od srdce, zkuste ji vyrobit vlastníma rukama.

6. Knihovna

Známe to všichni. Knih není nikdy dost, ale místa je stále nedostatek. Řešení je přitom tak jednoduché! Totiž dalším vánočním tipem, který každý knihomol pod stromečkem určitě uvítá, je nová, dřevem vonící knihovna! A opět se nebojte být nápadití: nainstalujte ji už předem tam, kde na ní bude místo, a jako bonus ji ještě zaplňte pár knihami. Rázem se z vás stává hrdina, ale pozor! Může se stát, že celé Vánoce svého milovaného knihomola neuvidíte. Bude totiž přerovnávat knihovnu.

7. Držák do vany

Čte si váš knihomol rád ve vaně? Tak na co čekáte? Držák na knihu do vany usnadní literárnímu blázínkovi život. Nebude se už muset stresovat, jestli se mu kniha namočí. Už je jen na vás, jaký design vyberete, ale nutno poznamenat ještě jednu důležitou věc: zvolte pokud možno multifunkční držák i s místem pro sklenku vína, kávu, dortík nebo odkládací prostor na záložku.

8. Vůně starých knih

Čítíte vůni starých knih. Jak je to možné, když se nenacházíte v knihovně ani v knihkupectví? Úplně jednoduše přece! Našli jste totiž pod stromečkem svíčku s vůní starých knih! Zdá se vám to jako dobrý nápad? Souhlasíme! Na stole nám plápolá plamínek a příjemné aroma zaplňuje celý pokoj. No a ta vůně!

9. Zápisník na citáty

Kolik kousků přečte knihochroust za rok? To jest otázka vskutku hamletovská, dalo by se říct. Ale jedno je jisté. Nemá šanci zapamatovat si všechny zajímavé myšlenky, citáty nebo hlášky, které ho v knihách zaujmou. Pomožte mu s tím. Sežeňte mu nádherný zápisník, bez kterého nevyjde z domu (stejně jako bez knihy).

10. Povlečení

Tento seznam bychom rádi zakončili něčím, o čem se nedá tvrdit, že to literatury chtivý člověk nutně potřebuje, ale že to zkrátka CHCE! Povlečení s motivem knih či natištěným textem. Před spaním si knihomol bude moci číst hned dvakrát a navíc: vypadá to sakra originálně!1 Komentář 10 věcí, které chce knihomol k Vánocům. Přinášíme tipy na poslední chvíli

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..