10 tipů z programu Colours of Ostrava 2013. Co si nenechat ujít

Colours of Ostrava si za 12 let své existence v Evropě vybudoval pověst významného multižánrového festivalu s širokým hudebním záběrem. A který známý či neznámý hudebník letos v Ostravě zahraje? Bude jich mnoho.

Jamie Cullum, Foto: Dušan Takáč
Jamie Cullum, Foto: Dušan Takáč

Tak trochu jiný festival nabízí nejen známé hudební uskupení a slavné interprety, ale v jeho programu najdete i dosud neobjevené perly hudebního nebe světového formátu. Naše redakce nabízí pár tipů z programu, které by vám neměly uniknout.

1. Vítězná růže z Islandu

Na Grammy a Mercury Prize nominované islandské uskupení Sigur Rós, jehož název lze češtiny přeložit jako Vítězná růže, patří k nejemotivnějším snivcům rockové scény. Rockové písně s klavírem, kytarami, elektronikou a smyčci ponoří posluchače do říše snů a už nepustí.

Zpěvák kapely Jónsi svým naléhavým falsetem  však rozhodně ke spánku neukolébá, a to i přesto, že texty kapely jsou ve dvou – většině planety nesrozumitelných jazycích – islandštině a hopelandicčtině. Sigur Rós má své fanoušky všude na světě. V hudebních kuloárech dokonce koluje historka, jak herečka Gwyneth Paltrow za zvuku této kapely porodila dceru.

2. Těšte se na Sinatru v teniskách

Jamie Cullum už Colours of Ostrava před lety navštívil a svým vystoupením změnil mnoha návštěvníků názor na jazz. Showmanský klavírista a zpěvák ve své hudbě snoubil jazz s se současnou popmusic a že se mu to povedlo vskutku náramně dokazují i nominace na Grammy, Zlatý glóbus nebo Brit Awards.

Když se řekne jazz, mnozí si představí salón, muže s motýlky a kloboukem a trumpetové tramtará. Tenhle Brit však všechny mýty o jazzu boří už na první poslech lomeno pohled. Cullum na pódiu nepostojí, po klavíru skáče, do kláves občas tříská a beatboxem a speciálními efekty často obohacuje svou živelnou show.

3. Co takhle trochu indie?

V ostravských Dolních Vítkovicích se představí i jedna z nejvýznamnějších indie kapel současnosti, držitelé Mercury Prize  britské trio The xx: kytaristka a zpěvačka Romy Madley Croft, baskytarista Oliverov Simov a bubeník a programátor Jamie XX.

The xx si vás získají svými hypnoticky a minimalisticky vystavěnými melodickými skladbami a nezvyklými milostnými texty. „Hrají si na nádherné úrovni s prostorem a jednoduchostí, kdy ani jedna nota nebo slovo není mimo,“ řekl o nich avantgardní popový alchymista Matthew Dear.

4.  Švédské elektro bez tváře slibuje temnou show

Tajuplné duo ze Švédska, které patří k nejoriginálnějším a nejvlivnějším jménům elektronické hudby současnosti. Sourozenci Karin Dreijer Andersson a Olof Dreijer vydávali 8. dubna pravděpodobně nejočekávanější album letošního roku Shaking The Habitual a přijíždějí s ním na Colours.

Písně The Knife jsou dnes aktuálnější než kdy dřív a to i pro českou kotlinu. Často jsou jejich texty plné narážek na falešnou morálku politiků, feminismus, ekologii a vztahovou vyprázdněnost. Zajímavá je i jejich vymezenost proti komerčnímu showbusinessu.

Sedm let od svého založení nikde nekoncertovali a tváře vždy skrývají za bizarními maskami, které odmítají během rozhovorů sundávat i před novináři. Letos vyráží teprve na své druhé turné, což u úspěšných kapel, které jsou pohromadě už více jak 14 let, není zvykem.

5. Janis Joplin v mužské verzi dorazí až z Izraele

Na Colours of Ostrava se poprvé v České republice představí vynikající izraelský folkrockový písničkář Asaf Avidan. Narodil se před třiatřiceti lety v Jeruzalémě jako dítě diplomatů, takže několik let strávil na Jamajce a prve se věnoval filmu a sochařství. Nakonec se však našel v muzice.

Charismatickému Asafovi se v Izraeli podařilo s indierockovou kapelou The Mojos navždy zapsat do dějin s písněmi původně zamýšlenými jako lék na deprese z rozbitých vztahů. Chraplavý anděl se však dal na sólovou dráhu a své vtahující, melodicky gradující balady zahalené do folku představí i v Ostravě.

6. Růže i z Wanastovi zahrádky

Colours of Ostrava to nejsou jen zahraniční uskupení a pro mnohé neznámé kapely. Ale svůj prostor na pódiu dostane i česká scéna všech žánrů a generací. My vypíchneme jednu kapelu, která letos nekoncertovala, a tak ji fanoušci mohou slyšet právě jen na letních festivalech.

Z celé té sbírky zvadlejch českej růží musíme zmínit koncert kapely Wanastovi vjeci. Ač tahle pop rocková květinka s punkovou minulostí zdobí tuzemskou scénu už 25 let, stále voní kvalitou a kvete do rockových nářezů.

7. Hudba z českých hájů a luk

Wanastovky nejsou jedinou českou růží, která letos ozdobí Colours of Ostrava. Puget je sestaven z kvítí z celého českého kraje. Z hlavního města dorazí Tata Bojs nebo Pražský výběr, od Kladna přijede pětičlenné Zrní, z nedalekého Brna zase Květy.

Něžné pohlaví bude zastoupeno například květinky jako jsou Carmen, Aneta Langerová, Jana Lota, Sarah And The Adams, Radůza či Markéta Irglová. Svůj prostor na pódiu dostane i kapela, která se dostala i do učebnic dějepisu – The Plastic People of the Universe.

8. Prkna, která znamenají svět

Colours of Ostrava to není jen hudba a zpěv, ale je to i divadlo. Ojedinělou verzi představení Balada pro banditu připravuje pro letošní festival Colours režisér Vladimír Morávek se souborem Divadla Husa na provázku. Režisér představení přenese do unikátního prostoru sálu Gong, a proto na vás čeká mnoho překvapení.

Scénou se totiž stane kompletně celý prostor sálu skoro až do samého stropu. Divadelník akčnák sehraje i divadlo VOSTO5, do Ostravy přiveze inscenaci Pérák, která kombinuje prvky bojových umění a kaskadérských výstupů v příběhu o mytickém českém superhrdinovi v době Protektorátu a německé okupace.

A aby trikolora hudba-divadlo-tanec byla kompletní, svou show předvede i taneční soubor VerTeDance. Na jevišti sálu Gong ze diváku zeptají Kolik váží vaše touha? A to samozřejmě není vše.

9. Kdo si hraje, nezlobí

V červenci jsou sice prázdniny, ale co se takhle naučit něco nového? Workshopy letošních Colours vás naučí africké, orientální, havajské či lidové tance, street dance, flamenco, electric boogie, salsu a nebo třeba bubnovat.

Co znamená tanec v moderní podobě, vám předvedou hiphopový Beat up nebo Dušan Vlach, jak se trsá na jihu a ještě níž vám předvede a možná vás to i naučí hudebně-taneční skupina Afrika, a jak správně třískat do bubnů zas ukáže kantor, který učí kantory Kuba Kupčík.

10. Ptát se bát nemusíte

Hudba, tanec, zpěv, workshopy… na co jsme ještě zapomněli? Ano, na besedy. Colours of Ostrava to je umění všeho druhu. Nejtalentovanější čeští umělci všech profesí a zájmů odprezentují svá díla během PechaKucha Night Ostrava.

Svou troškou do mlýna přispěje i novinář, spisovatel a psycholog Jiří X. Doležal. Ve své debatním kroužku dá prostor všem, kteří by se ho rádi na cokoliv zeptali. Zajímá vás, proč je česká politická situace tak špatná nebo proč je český občan tak chudý? JXD vám odpoví, prosím počítejte však s tím, že na většinu otázek se vám dostane odpovědi: ,,Protože se v Čechách málo hulí.“

Colours of Ostrava jako vždy nabízí velkou paletu nejen hudebních skvostů z celého světa. Důvodů proč byste měli do Ostravy v červenci zavítat je daleko víc než jen 10. Jsou jich stovky. Náš malý výčet vám má jen nastínit, jaké jsou možnosti. Výběr je však na vás. Tak ahoj v Ostravě.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*